Menu
StudentMag
Angličtina

Potřebujete se rozmluvit? Máme 5 tipů, kde si v ČR procvičit cizí jazyk

Redakce

Redakce

20. 10. 2014

Hodiny cizího jazyka ve škole často k dokonalé konverzaci nestačí a drahé jazykové kurzy se nemusejí vždy vyplatit. Procvičit si jazyk, poznat nové lidi a jejich kulturu, zajít s nimi na víno nebo pivo nebo si jen tak nezávisle poklábosit je nejlepší způsob, jak přijít cizímu jazyku na chuť a nestydět se mluvit.

1. Konverzační kluby

Na půdě nejen jazykových škol, ale i mnoha středních a vysokých škol se pravidelně konají konverzační kluby. Zpravidla hodinu si tam všichni společně povídají. Témata se rozvíjejí podle zkušeností účastníků a aktuálního dění.

V jazykových školách jsou tyto kluby placené. Platí se však jednotlivě za každou hodinu.

2. Meeting s erasmákama

Podobně jako konverzační kluby se konají i meetingy se studenty programu Erasmus. Probíhají především na akademické půdě. Rozdíl oproti klubům je v tom, že se tyto meetingy nepořádají pravidelně každý týden, ale jedná se buď o větší veřejnou akci, nebo komornější, probíhající ve třídách.

Často se konají nejen setkání, ale různé exkurze, setkání v rámci Vánoc a Velikonoc, studenti také sami organizují různé párty. Informace o oficiálních aktivitách studentů se uveřejňují na stránkách jednotlivých škol.

3. Pokec na baru

Díky alkoholovému opojení jde veškerý stud stranou. Z hlouby mysli dáte dohromady věty, který by vás jindy ani nenapadly. Zároveň si vcelku dobře najdete nové přátele. Podobně probíhá také setkávání v kavárnách.

Setkání, kde si můžete nezávisle popovídat nejrůznějšími jazyky, jsou například English in Brno, Multilingual meetings, Česko-německá kavárna v Praze nebo Share Your Language. V Praze a ve větších městech se často pořádají plánované setkání u kávy nejen v jazykových kavárnách.

4. Emailová konverzace

Díky emailové konverzaci si bravurně procvičíte především psaný jazyk. Můžete kontaktovat studenty z různých koutů světa. Dozvíte se tak mnoho o životě v jiné zemi. Výhodou je dostatek času na psaní a možnost vyhledávání ve slovníku a v pravidlech.

Pokud si chcete s někým dopisovat, není nic snazšího, než si najít takzvaného penfriend, neboli kamaráda na dopisování. Na internetu je řada stránek pro registraci zahraničních studentů, jež si chtějí dopisovat. Pak už stačí jen vyplnit formulář a kontaktovat penfriends podle preferovaných požadavků (věk, studium).

Penfriends můžete najít například na stránkách Global Penfriends nebo na Interpals.

5. Pomoc zahraničnímu studentovi

Mezi studenty stále častější hoštění zahraničního studenta je výborná příležitost, jak si vylepšit jazyk a poznat novou kulturu. Studenta hostíte u sebe doma, takže nemůžete z konverzace nijak uprchnout a musíte být neustále v pohotovosti. Do této akce se samozřejmě zapojí celá rodina. Rodiče, neznalí cizího jazyka, tak mají příležitost pochytit pár slov.

Hoštění studenta v rodinách je neplacená, dobrovolnická akce. Odměnou je však neobyčejná zkušenost a celoživotní zážitek.

Zapojit se do hoštění zahraničního studenta můžete snadno i přes internet. Často se také pořádají akce, semináře a setkání pro hostující rodiny. Podívejte se například na mezinárodní neziskovou organizaci YFU (Youth For Understanding), která nabízí mimo jiné i studijní pobyty v zahraničí. Na stránkách se dočtete i příběhy a zkušenosti studentů.

Program Buddy pod záštitou VŠE se snaží o zpříjemnění a ulehčení pobytu pro studenty, kteří přijedou na tuto vysokou školu studovat. Buddy Program vytváří dvojice, kdy se každému zahraničnímu studentovi přiřazuje jeden český student. Český buddiek pomáhá zahraničnímu studentovi od té chvíle, kdy přijede do České republiky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Potřebujete se rozmluvit? Máme 5 tipů, kde si v ČR procvičit cizí jazyk