Menu
StudentMag
Studentský život

Poranění kůže na festivalu: Jak se s ním vypořádat?

Že dojde na festivalu k poranění, na tom není nic neobvyklého. Spousta lidí, trocha alkoholu a zběsilá podpora interpreta, to je pro podobné nehody ideální mix. Zásadní je umět se se situací správně vypořádat a rychle ránu ošetřit. Jak na to?

S ošetřením neotálejte

Nechcete-li si zbytek festivalu výrazně zkomplikovat, doporučujeme vám s ošetřením neotálet. Právě včasná první pomoc – i kdyby šlo jen o drobnou oděrku – je klíčová k tomu, aby se rána rychle a bez dalších komplikací zacelila.

Pakliže tedy k poranění kůže dojde, ve svém vlastním zájmu obětujte zbytek právě probíhajícího vystoupení a ránu ošetřete. Můžete to zvládnout buď svépomocí, máte-li s sebou potřebné vybavení, anebo vyhledat odborný personál, který na podobných událostech bývá k dispozici.

Nejprve zastavte krvácení

Když rána krvácí, je vaší hlavní prioritou krvácení zastavit. Bez toho nemá smysl žádné další kroky činit. Kromě toho minimalizujete riziko znečištění oblečení, což by na festivalu bylo dvojnásob nepříjemné.

Krvácení zastavte přiložením sterilní gázy, u větších silně krvácejících ran může pomoci i podvázání daného místa, které průtok krve zpomalí. Pakliže takové vybavení nemáte, můžete samozřejmě improvizovat a využít papírové ubrousky, šátek, hadrový kapesník a podobně. U zdravých osob zpravidla krvácení ustane maximálně za několik málo minut.

Okolí rány důkladně očistěte

Když krvácení nehrozí, přichází na řadu očištění rány. Čistíme především jejich okolí – z estetických i hygienických důvodů. Snížíme tak riziko zavlečení nečistot a bakterií přímo do rány samotné, což by mohlo výrazně zkomplikovat hojení.

Místo můžete očistit čistou vodou, případně vodou mýdlovou. Chybu neuděláte ani šetrnou dezinfekcí. Ránu samotnou čistíme jen velmi opatrně, zejména pokud je viditelně zanesená. Jinak paradoxně může čištění rány vést k zavlečení bakterií a k jejímu podráždění, což by hojení spíše komplikovalo. Při správném ošetření si tělo s ránou dokáže samo poradit.

Ránu zacelte a zakryjte

Následuje další důležitá fáze, tedy překrytí rány. Na menší poranění může stačit obyčejná náplast, na řezné a tržné ranky doporučujeme Větší poranění může být vhodné převázat obvazem. Pozor na to, že s ránou samotnou by vždy měl být i nadále v kontaktu pouze sterilní zdravotnický materiál, jinak si opět zaděláváte na komplikace, které by dobu hojení zbytečně prodloužily.

Po zbytek festivalu raději v klidu

Správné ošetření je sice klíčové, ale vyhráno ještě nemáte. Zejména v případě větších poranění je dobré ránu příliš nezatěžovat. Místo první řady si tak raději zaberte místo na okraji davu a vychutnávejte si na festivalu další interprety z bezpečné vzdálenosti. Doporučujeme také omezit alkohol a další nezdravé látky, pro rychlou regeneraci je totiž důležitý i zdravý a vyvážený jídelníček.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poranění kůže na festivalu: Jak se s ním vypořádat?