Menu
StudentMag
Studentské finance

Osobnosti na českých bankovkách: Antisemita, Otec národa a Emmy

Po zrušení bankovek s hodnotou dvacet a padesát korun už jich zbývá jen šest. Na dvou z nich jsou ženy, na čtyřech muži. Ruku na srdce: Víte, o jaké osobnosti české kultury a politiky jde?

Bystré mozky si ještě možná pamatují dobu, kdy v oběhu kolovaly dvacetikorunové a padesátikorunové bankovky s knížetem Přemyslem Otakarem I. a svatou Anežkou Českou. Co ale taková pěti tisícikoruna, která se do studentských rukou dostane jen zřídka? Víte, kdo je její tváří?

Antisemita na stokoruně, láskyplný Amos na dvousetkoruně

Římský císař, český, římsko-německý, italský a burgundský král, hrabě lucemburský, markrabě moravský, Otec vlasti. To všechno jsou tituly Karla IV. Věděli jste ale, že legendární zakladatel prestižní Univerzity Karlovy byl také zapáleným antisemitou? Až do Hitlerova příchodu měl na svědomí největší vyvražďování Židů v dějinách.

Krátce před vydáním dvousetkorunové bankovky slavil svět 400 výročí narození Jana Amose Komenského. Právě z toho důvodu byl vybrán jeho portrét. Jan Amos, jehož druhé jméno se překládá jako láskyplný, přišel poprvé s myšlenkou Spojených států světových a zdůrazňoval nutnou mezinárodní spolupráci.

Nejvýznamnější spisovatelka 19. století, která se později stala tváři bankovky hodnoty 500, je trnem v oku všech českých studentů. Žádný seznam povinné četby se totiž neobejde bez Babičky Boženy Němcové nebo jiných románů, v jejichž čele stojí nezávislé, moudré a odvážné ženy.

Němcová ale nebyla jen autorkou realistických románů; díky ní a Karlu Jaromíru Erbenovi se zachovalo mnoho dnes už klasických českých pohádek. Například ta O chytré horákyni, o Perníkové chaloupce nebo o Čertovi a Káče.

Otec vlasti i Otec národa

Tak, jako je Karel IV. nazýván Otcem vlasti, je František Palacký nazývám Otcem národa. Jeho tvář má hodnotu 1.000 korun. Byl to právě on, kdo položil roku 1868 základní kámen Národního divadla.

I Palacký, jeden z hlavních zastánců austroslavismu, postupně ztratil iluze o Rakouské monarchii. Svůj názor vystihl památným, typicky obrozeneckým výrokem: „Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm.“

Autorem českých bankovek je malíř, grafik a ilustrátor Oldřich Kulhánek. Výrobní cena jedné bankovky je pohybuje mezi 1,30 korun a 2,30 korun.

Tvář Emy Destinnové, vlastním jménem Emilie Kittlové, zdobí dvou tisícikorunu. Světoznámá operní pěvkyně, za hranicemi známá jako Emmy Destinn, byla nadaná nejen ve zpěvu. Jako dítě hrála na housle, později se věnovala herectví a napsala řadu básní a dramat.

Nejvyšší hodnotu má první československý prezident

Vlastnictví bankovky s hodnotou 5.000 korun je pro chudé studenty svátkem. Proto mnozí z nich neví, že její tváří je Tomáš Garrigue Masaryk. Filozof, sociolog, profesor a politik Masaryk se zasloužil o vznik prvního demokratického a samostatného československého státu. Do funkce prezidenta nastoupil roku 1918 a abdikoval až v roce 1935 kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu.

Společně s jazykovědcem Janem Gebauerem a historikem Jaroslavem Gallem podal v 80. letech důkazy o nepravosti Rukopisu královédvorského a zelenohorského. Laboratorní analýzou bylo totiž dokázáno, že jde o takzvané palimpsesty, neboli rukopisy napsané na pergamenu přes starší odstraněný text.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Osobnosti na českých bankovkách: Antisemita, Otec národa a Emmy