Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Odborná praxe v zahraničí: Pomáhá v osobním rozvoji i v kariéře

Barbora Milotová

Barbora Milotová

13. 3. 2012

EU umožňuje studentům nejen studijní, nýbrž i pracovní pobyty v členských zemích se stipendiem. Programy přináší nové zkušenosti i cenný údaj do životopisu. Poznejte cizí zemi a pracujte zábavně.

Odjet na stáž do zahraničí je snem každého studenta. Jenže každý sen něco stojí. Výdaje za každodenní život v cizí zemi nejsou nízké. Naštěstí vysoké i střední školy nabízí programy, které vám umožní odjet pracovat do zahraničí se stipendiem.

Erasmus

Program Erasmus nabízí vysokoškolákům ze zemí EU získat praxi v jakékoli členské zemi po dobu tří měsíců až jednoho roku. Podmínkou účasti je studium nejméně v prvním ročníku vysoké školy v době podání přihlášky a další požadavky, které si stanovuje daná škola. Nejvíc informací a přesné požadavky je možné získat v kanceláři zahraničních styků na vysílající univerzitě, na internetových stránkách Evropské unie nebo v Národní agentuře pro evropské vzdělávací programy.

Každý vyjíždějící student dostane stipendium, které se v každé zemi liší podle tamější životní úrovně. Nejvyšší je ve Velké Británii. Nepokrývá ale všechny výdaje. V cizí zemi získává student praxi ve svém oboru a pracuje na plný úvazek.

Na pracovní stáž vycestovala i studentka dějin umění Sandra. Strávila čtyři měsíce v benátské galerii.

Proč ses přihlásila do programu Erasmus?

Byla jsem na studijním pobytu Erasmus a moc se mi to líbilo, takže když jsem zjistila, že je možné vyjet i na praxi, neváhala jsem. Našla jsem si praxi ve svém oboru, v galerii v Benátkách. Myslím, že tato zkušenost může být výhodou i při hledání budoucího zaměstnání.

A proč právě program Erasmus? Je to nejjednodušší způsob, jak vyjet. Navíc stipendium umožňuje vyjet i studentům z chudších rodin, jelikož pokryje většinu nákladů a není třeba tak velká finanční podpora rodičů.

Proč sis vybrala zrovna Itálii?

Mám ráda Itálii a italské umění. Na olomoucké univerzitě jsem studovala italštinu a doufala jsem, že díky stáži ji lépe zažiju. Součástí stáže totiž byl i měsíční jazykový kurz v krásné Sieně. Benátky jsem si vybrala proto, že se mi líbil internship program, který nabízí tamější galerii Peggy Guggenheim Collection.

Kromě toho, že tato galerie má se studenty dlouholeté zkušenosti, přispívá jim menším finančním obnosem na život v drahých Benátkách.

Jaké byly podmínky a co jsi pro přijetí musela udělat?

Podle podmínek olomoucké univerzity jsem musela být zapsaná nejméně do prvního ročníku vysokoškolského studia, napsat motivační dopis a projít pohovorem. Také jsem musela absolvovat výběrové řízení v italské galerii. Psala jsem motivační dopis a dělala pohovor po telefonu.

Jak probíhal pohovor? Na co se mají zájemci připravit?

Pohovor probíhal v angličtině a italštině. Všech studentů se ptají, proč si vybrali právě tu zemi a tuto konkrétní praxi a co si od stáže slibují. V podstatě zjišťují, zda se student o program opravdu zajímal, nebo si svoji stáž ani pořádně nepromyslel. Doporučila bych připravit si odpovědi na tyto otázky a hlavně nebýt nervózní.

Leonardo da Vinci

Stáž Leonardo da Vinci zajišťuje studentům středních či vyšších odborných škol praxi v oboru. Program se zaměřuje na rozvíjení schopností a získávání nových dovedností.

Zároveň vám usnadní vstup na pracovní trh. Nutná je podpora příslušné instituce, zájemce nemůže vyjet do ciziny sám.

Mládež v akci

Mládež v akci je dalším z několika programů dotovaných Evropskou unií, který má zapojit mladé lidi do veřejného života. Účastník musí být občanem EU ve věku 13 – 30 let. Pro rok 2012 jsou hlavní prioritou témata rozebírající nezaměstnanost mladých lidí, problematika chudoby, zdravé způsoby chování a podněcování iniciativy a kreativity a podpora zeleného chování mládeže.

  • Mládež pro Evropu
  • Evropská dobrovolnická služba
  • Mládež ve světě
  • Systém na podporu mládeže
  • Podpora evropské spolupráce v oblasti mládeže

Rádi cestujete a chcete se osamostatnit? Pak se studijních programů nebojte a zapojte se.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Odborná praxe v zahraničí: Pomáhá v osobním rozvoji i v kariéře