Našli jste nabídku perfektní práce, ale nesplňujete požadavky na 100 %? Ničemu to nevadí. Naučte se, jak sestavit atraktivní motivační dopis i v případě, že vám nějaké dovednosti či zkušenosti chybí.
V první řadě je třeba objektivně zhodnotit, zda se na danou pracovní pozici hodíte a zda byste ji zvládli. Zaměřte se na klíčové požadavky zaměstnavatele a na to, do jaké míry těmto požadavků vyhovujete. Ve skutečnosti totiž ani sám zaměstnavatel či personalista neočekává, že budete splňovat vše stoprocentně.
1. Zdůrazněte své přednosti
Pokud vyhovujete klíčovým požadavkům zhruba na 80 procent, nebojte se neúspěchu a o danou pozici zažádejte. V motivačním dopise pak nejprve vypíchněte ty požadavky, které splňujete dokonale. U ostatních zapřemýšlejte nad tím, zda nemáte podobnou zkušenost, zda jste nepracovali s podobným programem a tak dále.
2. Zamlčte nedostatky
Není třeba se zmiňovat o tom, co neumíte, a to ani v kombinaci s tím, že se vše rychle doučíte.
3. Nepište příliš obecně
Aby byl váš motivační dopis přesvědčivý, je dobré být konkrétní a uvádět příklady. Místo toho, abyste uvedli pouze „organizační dovednosti“, napište „zkušenosti s organizací vědeckých konferencí na fakultě“. Tím se odlišíte od ostatních.
Známe 9 slabých stránek, které jsou skrytými klady. Vše je o formulaci
4. Inspiraci hledejte v inzerátu
Účinným trikem, jak ze sebe v motivačním dopise udělat ještě vhodnějšího kandidáta, je použít stejné výrazy a formulace, jako jsou v inzerátu. Pokud v inzerátu stojí „schopnost vést tým lidí“, není důvod v dopise uvádět výraz „leadership“.
5. Využijte titulky a klíčová slova
Uvědomujete si, že personalisté bývají zavaleni dopisy od mnoha uchazečů a nemají čas vše detailně pročítat? Přemýšlejte nad tím, jak udělat dopis co nejvíce přehledným a sdělným už na první pohled. Pomohou vám k tomu tematické odstavce doplněné přesvědčivými titulky. Je to skoro, jako byste psali reklamní text, ve kterém se snažíte prodat sami sebe.
Větší přehlednosti dopisu navíc docílíte tím, že v textu zvýrazníte klíčová slova. I když pak personalista dopis pouze prolétne, dozví se o vás to podstatné. Jen dávejte pozor na to, abyste to s klíčovými slovy nepřehnali.
Přinášíme 7 tipů, jak odpovídat na inzeráty. Potopit váš může i detail
6. Pozor na slovesa
Velký vliv na to, jaký dojem váš motivační dopis u personalisty vyvolá, mají také slovesa, kterými popisujete své schopnosti. Přemýšlejte nad tím, jestli zvolená slovesa nepůsobí pasivně. Potřebujete spíše dynamická slovesa, která o vás říkají, že jste aktivní a iniciativní.
Uspějte na trhu práce. Přinášíme 11 tipů, čím zaměstnavatele zaujmout
7. Navazujte kontakty
Nakonec je třeba dodat, že svoji šanci na úspěch značně zvýšíte tím, že přestanete být anonymním uchazečem. Pokud máte ve firmě známého, který vás může doporučit, máte téměř vyhráno. A pokud ve firmě nikoho neznáte, můžete navázat kontakty například na odborném veletrhu.