Menu
StudentMag
Studentské finance

Nemáš peníze na vybavení do školy? 5 tipů, jak si půjčit

Komerční sdělení

Komerční sdělení

12. 10. 2019

Škola začíná a ty potřebuješ nový notebook, skripta nebo jinou výbavu? Pokud sis našetřil z letních brigád, udělal jsi určitě dobře. Jenže, co když se finance přes prázdniny rozkutálely a na účtu už nic nezbývá? Krátkodobě si můžeš vypomoci různými typy půjček nebo odloženou platbou. Pozor ale na nevýhodné smlouvy a vysoké úroky – v dnešním článku ti přinášíme několik možností, jak si půjčit výhodně.

Půjčka od rodiny

Pokud se nechceš vázat u bankovní instituce, zkus se nejdříve zeptat rodičů. Maminky a tatínkové mívají zpravidla nulový úrok a jsou milejší než jakýkoli bankovní úředník. Navíc se s nimi dá i celkem úspěšně vyjednávat a se splátkou půjčky ochotně počkají. Není to ale pravidlem a nadměrné využívání rodičů určitě není dobrým způsobem, jak si pořizovat vysněné věci.

Nakup hned, plať za 14 dní

Jestliže ještě nějakou výplatu z brigády čekáš, můžeš využít služeb odložené platby. Nejedná se o finanční půjčku – zboží si v e-shopu nakoupíš dnes a zaplatíš za něj až za dva týdny. Výrobek si tak nejen vyzkoušíš, v obchodě ti navíc s platbou počkají bez poplatku, pokud jí uhradíš v domluvené lhůtě 14 dní.

S kreditkou opatrně

Pokud máš kreditní kartu, můžeš ji využít na nutnou krátkodobou půjčku. Jestliže svůj dluh stihneš uhradit do měsíce (jak uvádí v podmínkách většina bank), nezaplatíš žádné poplatky ani úroky. Pokud se však opozdíš, úroková sazba naroste asi na 20 % p. a. Předem si proto zjisti, jaké má tvá banka podmínky v souvislosti s kreditkou, ať se nenecháš napálit.

Povolený debet alias kontokorent

Jestliže máš debetní účet a na něm povolený kontokorent, můžeš si vybrat více peněz, než kolik reálně na účtu máš (jít tzv. „do mínusu“). Opět se ale předem informuj, jaké má tvá banka podmínky. Většinou musíš svůj dluh splatit do půl až jednoho roku. Delší časové období splácení ale může být vykoupeno výší úroků.

Spotřební půjčka na nákladné nákupy

V případě, že máš svůj nákup perfektně rozmyšlený a nespěcháš na něj, vyplatí se spotřebitelský úvěr od banky. Bývá nejvýhodnější z dlouhodobých půjček, jen to chce trochu času, abys našel ten nejnižší úrok a poplatky. Zaměř se hlavně na RPSN čili roční procentní sazbu nákladů – čím je nižší, tím lépe. Díky němu můžeš podobné půjčky snadno rychle porovnat.

Když půjčku, tak s rozmyslem

Na potřebné zboží z obchodu je vždy lepší si našetřit nebo využít odloženou platbu MALL Pay – vyjde to nejvýhodněji a je to bez „splátkového“ rizika. Když už si ale musíš půjčit, určitě se zajímej nejen o výši splátky nebo dobu úhrady. Pozornost věnuj i výši úroků a poplatků, možnosti předčasně půjčku splatit a dalším aspektům. Nákup si předem naplánuj a rozmysli, abys své budoucí závazky dokázal splácet včas. Jinak by se ti nový notebook mohl ošklivě nevyplatit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nemáš peníze na vybavení do školy? 5 tipů, jak si půjčit