Menu
StudentMag
Studentské finance

Návod: Jak si poradit s financemi v době studia?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

27. 11. 2018

Pro mnoho lidí jsou studie nejlepším obdobím života. Může to být ale také poprvé, co se mladý člověk odstěhuje od rodičů a začíná se sám starat o své finance. Bez pravidelného příjmu a bez počáteční podpory rodičů může ale být těžké postavit se na vlastní nohy. Kvůli univerzitě se lidé stěhují do větších měst, kde jsou samozřejmě vyšší náklady na život, ať už na bydlení nebo na různé služby.

V tomto článku najdete rady, jak si s těmito výzvami poradit. Nejlepší je začít stavět na dobrých finančních návycích, které už máte.

Měli byste znát alespoň základní finanční pojmy a sestavit si rozpočet. Ten vám umožní orientovat se ve vašich příjmech a výdajích a díky němu budete moci plánovat a kontrolovat vaší finanční situaci.

Pokud vám základní znalosti chybí, doplňte si je na internetu. Najdete tam nespočet blogů, které vám vysvětlí pojmy, kterým jste nerozuměli a poskytnou plno dalších informací.

Jestli ještě nemáte bankovní účet, využijte nabídek bank založit si studentské konto, za které přibližně do 26 let nemusíte platit žádné poplatky. Samozřejmě záleží, co od vašeho účtu očekáváte. Někde vám k běžnému účtu nabídnou i spořící účet a debetní kartu zdarma, ale pro mladé lidi je důležitějším aspektem internetové bankovnictví nebo dostupnost bankovní aplikace do mobilu.

Status studenta znamená, že můžete využívat studentské slevy. S platnou studentskou kartou jsou vám k dispozici velké slevy především na dopravu. To se může vyplatit dojíždějícím studentům, ale i studentům pro pohyb ve městě. Předložením studentské karty získáte také slevy v divadlech, muzeích, galeriích, na koncertech, a dokonce i v restauracích. Nejuniverzálnější je studentská karta ISIC, která je uznávaná i v e-shopech a v zahraničí.

Na co by vám ale byl bankovní účet nebo slevy, kdybyste neměli peníze, které můžete utratit. Peníze můžete získávat od rodičů nebo můžete zkusit zažádat o stipendium. Jeho získání ale není jednoduché, uděluje se především za nějaké zásluhy. Větší šanci máte, pokud jste dobří ve sportu nebo máte výborné známky.

Pokud chcete být nezávislí a na 100 % se osamostatnit, pak je pro vás výborná možnost najít si práci ke studiu. Výběr je pro studenty ale omezený tím, že musí většinou celé dopoledne trávit na univerzitě. Stále jsou zde ale práce, které můžete dělat odpoledne, večer nebo o víkendu. Jedná se o tyto práce:

· Gastronomie – pomoc v kuchyni, servírování

· Asistence v obchodě

· Distribuce letáků

· Call centrum a telemarketing

· Hlídání dětí

· Pomoc starším lidem

· Pomoc v domácnosti

· Uklízení

· Doučování

· Online freelance práce

Pokud si nějaký příjem seženete, je důležité část výdělku ušetřit. Nejlepší způsob je odložit určitou částku bokem ihned po výplatě. Pokud vás nepotká žádná nepříjemná situace, můžete mít našetřeno například na dovolenou, na nový telefon nebo notebook. Naopak úspory vám pomohou přečkat těžší období, například v době zkoušek, když nezvládnete pracovat dostatek hodin, nebo když práci ztratíte.

Pro studenty je téměř nemožné získat půjčku od banky, proto je důležité dávat pozor na výdaje a nedostat se do finančních problémů. Podle zákona můžete o půjčku zažádat, pokud jste starší 18 let, ale další podmínkou většinou bývá pravidelný příjem. Pravidelný příjem dává věřitelům najevo, že budete moci půjčku splácet. Když budete opravdu potřebovat finanční obnos, můžete zkusit vyhledat půjčky pro nezaměstnané, které by se měli vztahovat i na studenty a důchodce. Jak již bylo řečeno na začátku, je důležité mít správné finanční návyky, a hlavně k financím přistupovat zodpovědně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Návod: Jak si poradit s financemi v době studia?