Ač se to zdá neuvěřitelné, někteří lidé jsou si schopni zapamatovat si zapamatovat pořadí klidně tisíce po sobě jdoucích nul a jedniček. Chtěli byste se pokusit překonat světový rekord? Přinášíme vám návod, jak se naučit binární kód!
Binární kód a dvojková soustava
Jak mnozí z vás jistě tuší (a zejména ti, kteří alespoň trochu rozumí počítačům), binární kódy mají co dočinění s dvojkovou soustavou. Tato číselná soustava, které se často také příznačně říká binární soustava, je specifická tím, že používá jenom dvě čísla – jedničky a nuly. Jedná se o strojový jazyk, který sehrál velkou roli při zrodu moderních a i dnes se s ním prakticky v každém digitálním počítači pracuje.
Binární soustava je v informačních technologiích dobře využitelná hlavně proto, že její dva symboly – 0 a 1 – odpovídají jednoduše rozdělitelným stavům elektrického obvodu (vypnuto a zapnuto), anebo nepravdivosti či pravdivosti výroku. Obecně lze jako binární systémy označit všechny systémy, ve kterých ze zvolit pouze jednu ze dvou možností (například test pravda-nepravda).
Jak se naučit binární kód – převod binárního čísla
Číslo zapsané v dvojkové/binární soustavě se říká binární číslo. Jde tedy o nějaké „normální číslo“ (zapsané v desítkové soustavě), které je převedené do jazyka jedniček a nul. Hodnota čísla je tedy určitým způsobem zakódována, proto lze číslo takto zapsané označit za binární kód.
Dvojková soustava je definována jako poziční číselná soustava mocnin čísla 2. Proto se pro převod čísla z dvojkové do desítkové soustavy, tedy ke zjištění hodnoty čísla (které má k + 1 číslic) používá následující vzorec (kde i značí pozici číslice):
Zdroj: Wikipedia.org
Výpočet hodnoty binárního čísla
Zde se můžete podívat na příklad výpočtu:
Zdroj: Wikipedia.org
Dále pak existují další způsoby kódování, které řeší určité problémy binární soustavy, například záporná čísla.
Jak si zapamatovat binární kód
Učení se nazpaměť binárních kódů je jednou ze soutěžních disciplín, ve které existuje docela bláznivý rekord – zapamatování si 1210 binárních čísel za pět minut. Vypadá to strašně obtížně a také to obtížné je, ovšem pokud k tomu použijete systém, bude to o maličko jednodušší.
Stačí si například natrénovat převod tvar binárních čísel pro číslice 0-7, které vypadají takto:
0 = 0, 1 = 1, 2 = 10, 3 = 11, 4 = 100, 5 = 101, 6 = 110, 7 = 111.
Anebo, pokud vám fungování binární soustavy dělá problém, si vytvořit nějaký svůj úplně vlastní systém. Třeba takto:
000 = 0, 001 = 1, 011 = 2, 111 = 3, 100 = 4, 110 = 5, 010 = 6, 101 = 7.
Potom už si vždy stačí binární kód převést na svojí vlastní soustavu. Získáte tak „normální číslo“ v desítkové soustavě, které si poté zapamatujete o něco snáze. Profesionálové na tuto disciplínu samozřejmě využívají i složitější metody, ovšem vesměs vždy obsahují nějaký podobný systém krycích čísel. Nicméně v běžném životě si jistě vystačíte s těmito metodami.