Averze k riziku a preference rizika jsou dva postoje, které se objevují v myslích investorů při jejich investičních rozhodnutích. Obecně platí, že investor s averzí k riziku by dal přednost zachování kapitálu před příslibem potenciálních, nejistých vyšších výnosů.
Averze k riziku a preference rizika jsou dva postoje, které se objevují v myslích investorů při jejich investičních rozhodnutích. Obecně platí, že investor s averzí k riziku by dal přednost zachování kapitálu před příslibem potenciálních, nejistých vyšších výnosů. Jinými slovy, dává přednost jistotě před nejistotou. Naproti tomu investoři, kteří jsou ochotni riskovat, volí opačný postup.
Co jsou bezpečné přístavy?
Bezpečný přístav je aktivum, které si zachová svou hodnotu, nebo dokonce poroste tváří v tvář negativním šokům, jako je hospodářský pokles, geopolitické napětí, širší kolaps finančních trhů atd.
Každá mince má dvě strany. Preferování bezpečných přístavů zbavuje investora možnosti dosahovat neúměrných zisků, které jsou obvykle spojeny s rizikovými sázkami.
Jen málo finančních aktiv je historicky označováno jako bezpečné útočiště. Proto je třeba mít na paměti, že i tato údajně bezpečná aktiva se za různých tržních podmínek chovají odlišně. Nejlepším způsobem, jak izolovat své investice proti případnému riziku, je tedy dobře diverzifikované portfolio.
Zlato je historicky bezpečným přístavem. Je považováno za uchovatele hodnoty v dobách nejistoty a také za zajištění proti inflaci. V poslední době začali příznivci Bitcoinu (BTC-USD) vyzdvihovat tuto vrcholnou kryptoměnu jako bezpečný přístav a tvrdí, že se může zajistit i proti inflaci.
Argument, že Bitcoin může chránit před růstem cen v dobách nejistoty, má své opodstatnění. Díky konfliktu ve východní Evropě můžeme vidět, že krypto se uzamklo s akciemi a prošlo divokými výkyvy.
Americké státní dluhopisy byly dlouho považovány za nejbezpečnější sázku pro investory vzhledem k nedostatku bezpečnějších alternativ a vlivu, který USA jako globální velmoc mají. Podle agentury Bloomberg však americké státní dluhopisy v poslední době ztrácejí na atraktivitě oproti dluhopisům nabízeným zeměmi, jako je Německo a Japonsko.
Hlavním důvodem je neudržitelnost amerického dluhu, která tu a tam hrozí, že zemi přivede na okraj.
Investoři mají více než jeden způsob, jak investovat do dluhopisů. Mohou investovat prostřednictvím systému TreasuryDirect, který provozuje americké ministerstvo financí. Prostřednictvím těchto internetových stránek se mohou přímo přihlásit k odběru směnek, dluhopisů a dluhopisů nabízených vládou.
Dalšími možnostmi jsou nákup dluhopisů na sekundárním trhu nebo investice do podílového fondu peněžního trhu ministerstva financí nebo ETF státních dluhopisů (podívejte se na nejlepší etf).
Měny
Status amerického dolaru jako rezervní měny z něj učinil bezpečný přístav. Většina mezinárodních devizových rezerv držených centrálními bankami je držena v dolarech. Kromě toho je většina komodit včetně zlata a ropy denominována v dolarech. A co víc, dolar je dominantní měnou, pokud jde o financování přeshraničního obchodu a financování.
Nedávné rozhodnutí Washingtonu zmrazit aktiva ruské centrální banky, která jsou držena v USA, vyvolalo pochybnosti o bezpečnosti, která je s dolarem spojena.
Společnost Morgan Stanley si zřejmě myslí, že zelená bankovka si své postavení udrží. Vedoucí oddělení FX a EM strategie této společnosti James Lord ve čtvrtek v tržním podcastu uvedl:
„Navzdory častým výzvám ke konci mezinárodního finančního systému založeného na dolaru v posledních několika desetiletích zůstává dolar v drtivé většině dominantní světovou rezervní měnou a předním bezpečným aktivem.“
Mimo dolar jsou za bezpečné přístavy považovány také japonský jen a švýcarský frank.
Nemovitosti
Investice do nemovitostí jsou další možností, jak se zajistit proti rizikům a nejistotám. Je přitažlivé díky řadě faktorů, jako je užitná hodnota, směnitelnost, relativní stálost a možnost generovat výnosy ve formě nájemného.
Investoři také považují nemovitosti za zajištění proti inflaci. Inflace se odvíjí od spotřebitelských cen, zatímco ceny nemovitostí jsou funkcí nabídky, výstavby a demografie. Navíc absence korelace s volatilními třídami aktiv, jako jsou akcie, zvyšuje atraktivitu nemovitostí jako bezpečného přístavu. Přináší také další výhody, jako je možnost investovat s využitím pákového efektu a využívat daňové výhody.
Investování do nemovitostí však není bez rizika. Počáteční investice u této možnosti je podstatně vyšší a existují opakující se výdaje, jako jsou poplatky za údržbu a daně z nemovitosti.
Existuje celá řada způsobů, jak vložit své investiční prostředky do nemovitostí. Příkladem může být nákup nemovitostí k pronájmu, flipping nemovitostí, účast v realitním crowdfundingu a investice do realitních investičních fondů (REIT).