Mezi úspěšnými a velmi úspěšnými lidmi často bývá propastný rozdíl. Kdo je na výsluní jako doma a kdo se musí setsakramentsky snažit, aby se tam udržel?
Program naplněn, život nesplněn
Zkuste se někoho, koho považujete za úspěšného, zeptat, jak se zrovna má. Nejspíš na vás vysype seznam neskonale zajímavých aktivit, které zrovna dělá: cestování, práce a tak podobně. Za nabitým a zdánlivě skvělým životem se však může skrývat stres, frustrace a nedostatek času pro sebe.
Zaprodali jsme se současnému ideálu nadmužů a nadžen, kteří se zabíjejí tím, že se snaží všechno stihnout. Jaká jsou ta zaručená „tajemství úspěchu“, která nám brání dosáhnout spokojenosti se svým vlastním životem?
Mýtus číslo 1: Úspěšní lidé říkají: „Pokud to můžu stihnout, stihnu to.“
Jinými slovy: každému na vše říkají ano. Pravda je ovšem taková, že velmi úspěšní lidé říkají téměř na všechno ne. To, čemu věnují svůj drahocenný čas, si naopak pečlivě vybírají.
Mýtus číslo 2: Úspěšní lidé spí čtyři hodiny denně.
Člověk, který si dobře neodpočne, nemůže odvádět špičkové výkony. Pokud trpí spánkovým deficitem dlouhodobě, klesající efektivitu nevykompenzuje hodinami ukradnutými ze spánku.
Mýtus číslo 3: Úspěšní lidé si myslí, že hraní si je ztráta času.
Hra je nezbytná pro rozvoj naší kreativity. A kreativita je zase zdrojem všech forem lidského úspěchu. Někdy je tak lepší popustit uzdu své fantazii, než se snažit do puntíku splnit zavedené postupy.
Mýtus číslo 4: Úspěšní lidé jsou vždy ti první, kteří přijdou s odpovědí.
Ne vždy platí to, že ti co mluví, mají také nejvíce co říct. Spousta lidí naopak mluví, a přitom v podstatě neříká nic. Dobrá odpověď nezřídka kdy vyžaduje čas na přemýšlení. Úspěšní lidé dokáží naslouchat, číst mezi řádky a vytěžit z toho maximum.
Mýtus číslo 5: Úspěšní lidé se zaměřují na to, co dělá konkurence.
Ne, tak to opravdu nedělají. Jak se říká, když dva lidé dělají totéž, není to totéž. Pokud chcete dělat věci lépe, dělejte je po svém. Úspěšní lidé hrají svoji vlastní hru. Zaměřte se hlavně na to, v čem se vy sami můžete zlepšit.
Podstatné a nepodstatné
Hrdina moderní doby je schopný, ovládá umění time-managementu, chce vše vyhrát a být populární. Věří, že bude odměněn za ochotu poprat se se vším, za ochotu dělat víc než míň. Tenhle člověk ale dělá zásadní chybu – nerozlišuje mezi podstatným a nepodstatným. Skutečně úspěšný člověk je ten, který dokáže kvůli podstatnému odstranit nepodstatné, aby mohl naplno dělat to, co je pro něj skutečně důležité.