Menu
StudentMag
Studentský život

Na airtracku se dá trénovat parkur i skotačit s dětmi. Jak vybrat ten správný?

Při studiu či sedavém zaměstnání je třeba věnovat se také nějaké fyzické aktivitě. Ne každý chce samozřejmě zvedat činky a nabírat svaly. Možná máte pocit, že by vám spíše vyhovovalo běhat a skákat, tedy procvičovat svou mrštnost. Co takhle parkur či akrobacie? Jistě se k vám rády připojí i neposedné děti. Skvělou a právem populární pomůckou k takovým aktivitám je speciální nafukovací žíněnka zvaná airtrack. S jeho výběrem vám v tomto článku poradíme.

Airtrack pruží jako trampolína a tlumí náraz jako žíněnka

Pojem airtrack čeština z angličtiny přejala za tím účelem, aby označoval speciální typ žíněnky. Slovní spojení air track totiž znamená „vzdušná dráha“, a to je jistě na místě. Airtracky mívají tvar běhounů, na kterých se dá udělat klidně třeba série salt, ale také jsou plné vzduchu. Neměly by se zaměňovat s běžnými nafukovacími žíněnkami! Airtrack totiž má speciální vlastnosti: nejen že vás chrání, abyste si nenatloukli, ale také pruží a odráží. Zároveň se liší od žíněnek v tom, že má mnohem rovnější a pevnější povrch.

Pořízení airtracku je investice, která poslouží celé rodině. Dají se na něm provádět různé cviky a triky. Můžete cvičit základní úkony jako kotouly, trénovat bojová umění nebo třeba létat vzduchem a ohromovat lidi na sousední zahradě. Pro mírně pokročilé skokany je to ideální pomůcka na přechod mezi trampolínou a skoky prováděnými přímo ze země. Poskytne vám odraz, ale dokáže tlumit nárazy, čímž chrání klouby, a poskytnout bezpečí i sebevědomí. Na rozdíl od trampolíny také můžete airtrack vyfouknout a uklidit téměř kamkoliv.

Kvalitní materiál je nutný pro odolnost i bezpečnost

Jak vybrat airtrack? První důležité kritérium je, aby byl kvalitně vyrobený. Airtrack má své specifické vlastnosti díky použitému materiálu a jeho speciálnímu designu. Používají se nepropustné syntetické tkaniny, z jakých se dělají také například nafukovací plavidla. Proto se airtrack vyfukuje jen minimálně a udržuje si svůj nezbytně rovný tvar.

Kvalitu poznáte nejen podle ceny. Zvolte takový airtrack, který vám na pohmat nepřipomíná plážový míč. Levnější produkty totiž logicky bývají i z levnějších a méně odolných materiálů. Tím pak riskujete, že se produkt brzy začne vyfukovat více, než je podle uživatelské příručky normální. Kvalitu produktu poznáte i tak, že má obzvlášť posílené spoje a jiná nejvíce namáhaná místa, a také podle toho, že výrobce zaručuje jeho voděodolnost.

Před použitím je vždy radno zkontrolovat stav airtracku. Kdyby byl však produkt vadný nebo poškozený a unikal z něj vzduch, poznáte to možná, až když se na něm bude hůře cvičit. Proto dejte na rady odborníků, čtěte recenze a vyberte si airtrack, který vydrží (v rámci správného používání).

Jaká tloušťka a délka airtracku se pro vás nejvíce hodí?

Výběr velikosti je zcela závislý na tom, kde chcete produkt používat a co na něm budete dělat. Zaprvé zvažte tloušťku, tedy výšku. Tenčí airtracky bývají 10 cm hrubé a stačí na bojová umění, základní gymnastiku nebo klidně jako taková lepší karimatka. Můžete na nich cvičit jako na zemi, ale zároveň se nebát spadnout na zadek. Vyšší airtracky mívají 20, některé i 30 cm. Takové jsou měkčí a více odpružené, takže vám umožní skákat i salta a provádět všelijakou akrobacii.

Podle toho, zda plánujete cvičit doma, nebo na zahradě, si pak zvolte délku a šířku. Problémů s manipulací se nebojte – i větší airtracky bývají lehké a dají se snadno přenášet. Otázka je spíše, co se vleze na vámi vytyčený prostor. Kratší airtracky mívají délku jako klasická žíněnka, tedy okolo dvou metrů. Můžete si však pořídit i něco dvakrát, třikrát většího. Pokud máte na tak velký airtrack místo, získáte tím ještě více parádně odpruženého prostoru pro svůj trénink.

Nakonec rozhodování završte výběrem barevného provedení, které se vám bude nejvíce líbit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Na airtracku se dá trénovat parkur i skotačit s dětmi. Jak vybrat ten správný?