Velkou radost přinese tato zpráva především feministkám. Ženy bojovaly už od pradávna za své zrovnoprávnění s muži. Dnes již mají lepší postavení než v minulosti, v Lipsku však zašly ještě dál. Titul profesor se již nebude používat. Nahradí ho profesorka.
První slovo měl muž
Tato neobvyklá myšlenka nebyla ovšem výtvorem ženy, jak by si mnozí mysleli, ale muže. Jde o zvláštní paradox – člen mužského pohlaví byl iniciátorem nápadu změnit muže na ženy. Navrhl to v jedné univerzitní debatě profesor fyziky Josef Käs, aby ukončil diskuzi o špatném rozlišování mužského a ženského pohlaví.
Nápad nadchnul většinu profesorského sboru a byl schválen. Nyní bude mužský titul minulostí a vládu převezmou ženy. Tím se uzavřela kapitola 600 let staré převahy mužů a otevřel se ráj pro feministky. Na Lipské univerzitě je šedesát procent ženského pohlaví a v profesorském sboru čtyřicet procent.
Pohlaví napsáno pod čarou
A jak v dokumentech rozlišíme, zda se jedná o muže, nebo ženu? Bude to napsáno pod čarou v poznámkách. Tuto revoluční novinku již přijal Univerzitní senát a univerzita se tak stala pokrokovým činitelem v emancipaci něžného pohlaví. O tomto tématu se rozpoutala živá diskuze, kde změna sklidila i velkou kritiku.
Změna vyvolala hlasité protesty pánského pohlaví
Podle některých účastníků diskuze je to urážka německého jazyka a způsobí to velké problémy. Jiné jazyky se ohrazují, že je to diskriminace mužů.
„Co to má znamenat? Chlap byl vždy vnímán jako silný autoritativní tvor a teď nás budou zesměšňovat? Je absurdní, abyste nás oslovali ženskými tituly. Je to urážka mužské cti!“ vyjádřil se jeden účastník diskuze.
„Takový nesmysl mohl vymyslet jen šílenec.“
A kritiky bylo mnohem více. „Je otřesné, že se takový nesmysl odehrává ve vědeckém prostředí! Každý ví, že v lingvistice jsou slova, která definují pohlaví (strýc, muž, profesor). A takový nesmysl mohl vymyslet jen šílenec,“ tvrdí jiný.
Existují ovšem i velmi pozitivní komentáře. Jak jinak než od ženy. Jedna z diskutujících se tímto krokem rozradostnila a napsala: „To je naprosto nezbytný krok, který znamená další milník v boji za rovnost žen, kterého se nemohu dočkat, doufám, že nebudu dlouho čekat.“
A třeba to tímto v Lipsku vůbec nekončí a v budoucnosti uvidíme na tamějších univerzitách pány v sukních a na podpatkách. Co my víme! A co si o tomto nápadu myslíte vy? Souhlasíte?