Menu
StudentMag
Studium

Metody učení. 5 učících technik, s kterými se nemusíte bát žádné zkoušky

Redakce

Redakce

2. 9. 2017

Zkoušky se blíží a vy se potřebujete naučit velké množství látky. Jak to má člověk, zatraceně, zvládnout?! Poradíme vám pár triků, jak se lépe učit.

Dobrá zpráva je, že technik kvalitních učení je celá řada. Špatná zpráva je, že každý jedinec je jiný a tak konkrétní učební metody budou u každého fungovat různě. Je zkrátka třeba si všechny metody vyzkoušet a zjistit, jak na vás jednotlivé druhy fungují.

Metoda PQRST

Pod zkratkami anglických výrazů se skrývají česká slova přehled, otázka, čtení, opakování, zkouška.

V praxi to znamená, že je třeba si udělat přehled látky (z nadpisů kapitol, souhrnů apod.). Klaďte si otázky a odpovídejte na ně. Poté, když už zhruba víte, co vás čeká, se pusťte do samotného učení (fáze četba). Mělo by vám to jít snáze, než když budete postupovat od stránky ke stránce, jelikož nyní již vidíte za roh.

Vše si pak zopakujte, můžete opět formou kladení otázek a odpovídání na ně. Na závěr si ještě udělejte test, abyste si potvrdili, že látku skutečně umíte. S takovou průpravou u zkoušky snad ani nemůžete selhat.

Metoda SQRRRR, zkráceně SQ4R

…nebo-li průzkum, otázka, čtení, přemýšlení, recitování, rekapitulace. Podobná metoda jako ta předchozí, akorát s tím rozdílem, že zde máte navíc fázi přemýšlení. Někomu pomáhá, když si po učení odloží knihu a při procházení po pokoji o celém tématu přemýšlí.

Výhoda je, že pokud se zadaří, tak váš mozek dokáže celou problematiku pochopit a vy se již nebudete muset zdaleka tak učit, jelikož princip látky chápete logicky. Bohužel, ne u všech předmětů je ale toto možné.

Metoda znám, chci znát, co jsem poznal

Připravte si papír a nakreslete si na něj tři kolonky: již znám, chci poznat a co jsem poznal. Do první kolonky si napište, co již o látce víte a do druhé, co se chcete dozvědět. Díky tomu, co již znáte, budete moci v učebnici přeskočit pár odstavců či dokonce kapitol.

Po učení si vyplňte poslední kolonku a porovnejte ji s druhou. Pokud jste se nedozvěděli vše, co jste chtěli, budete muset pokračovat v učivu dál.

Nevýhodou této metody je, že látka, co stačí ke spokojenosti vám, nemusí stačit ke spokojenosti zkoušejícího.

Metoda NEANA

Tuto metodu vytvořil autor rychločtení, David Gruber. Zkratka znamená NEučit A NAučit a údajně je velmi efektivní: vsugerujte si, že se neučíte, ale naopak učíte žáky, kterým se právě chystáte připravit test. Z učební látky jim připravte otázky a zároveň si pro ně přichystejte i správné odpovědi. Můžete pro ně vytvořit i možnosti a,b,c.

Metoda pokoje nebo tělesných částí

Tato technika je vhodná pro lidi s dobrou vizuální pamětí. Její rincip spočívá, že stěžejní výrazy nebo kapitoly přiřazujete k nábytku ve svém pokoji.

Takže se u zkoušky můžete v hlavě projít po pokoji: projdete okolo skříně (např. kapitola Masová média v moderním světě), dostáváte se k peřiňáku (Komu slouží média?), minete lampu (Objektivita a vyváženost), dostáváte s hi-fi aparatuře (Angažovaná žurnalistika), až dojdete ke stolu (Kde se berou témata?).

Mediální látku vyměňte za tu, co se aktuálně učíte a princip znáte. K nábytku navíc nemusíte přiřazovat jen kapitoly, ale třeba body své vlastní osnovy nebo výrazy, které se vám z nějakých důvodů špatně pamatují. Některým lidem pomáhá, když si body učiva nepřiřazují k pokoji, ale jednotlivým částem těla.

Trénujte mozek

Po metodách samotných vám na závěr dáme ještě jeden všeobecný tip, týkající se mozku: mozek je de facto sval, který potřebuje neustále trénovat. Když jej trénovat nebudete, časem zakrní. Proto jej pravidelně krmte.

Dívejte se na filmy, čtěte knížky, luštěte křížovky, poslouchejte hudbu, řešte si kvízy na internetu, hrajte na hudební nástroj, učte se cizí jazyky, věnujte se svým koníčkům. Mějte zkrátka přichystáno spoustu podnětů pro váš mozek. S trénovaným mozkem se vám bude lépe učit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Metody učení. 5 učících technik, s kterými se nemusíte bát žádné zkoušky