Maturitu není dobré podceňovat, nemusíte se z ní ale hroutit. Když budete dobře připraveni a budete si jistí sami sebou, vše zvládnete s přehledem. Přinášíme vám pět tipů, na co byste si u maturity měli dát pozor.
1. Mluvit spisovně
Mluvit spisovně je pro některé studenty tvrdým oříškem, u maturitní zkoušky se stává ještě obtížnějším. Nejen že se studenti musí soustředit na to, co říkají, musí věnovat pozornost i tomu, jakým způsobem se vyjadřují. Pozor si dejte především u češtiny. Za nespisovný projev se odečítají body.
Naučte se mluvit spisovně ještě před maturitou. Domluvte se spolužáky, že ve škole budete mluvit jen spisovně. Zvyknete si na to a u maturitní zkoušky nad tím nebudete muset přemýšlet.
2. Tuhle otázku se učit nebudu
Snad každý má otázku, která mu přijde nejtěžší. Nespoléhejte na to, že si tuhle otázku určitě nevytáhnete, a proto se ji nebudete učit. Zákon schválnosti opravdu existuje. Otázku se nemusíte naučit na jedničku, snažte se alespoň o to, abyste znali základní fakta a dokázali jste chvíli mluvit.
Zkuste učiteli při vyučování říci, která otázka vám dělá problém. Znovu vám ji vysvětlí a vy si ji lépe zapamatujete. Učitel navíc uvidí, že na učení nekašlete a nenecháváte vše na svaťák.
3. Poslední den – žádné učení
Den před maturitou si dejte oddych. Snažte si naplánovat svaťák tak, aby vám poslední den před maturitou zbyl na opakování a na odpočinek. Už žádné učení. Pokud jste raději sami, běžte na procházku do přírody. Máte-li rádi společnost, zajděte si posedět s kamarády.
Tip! Alkoholické nápoje si dopřejte až po maturitě.☺
4. S úsměvem jde všechno lépe
Vytáhnete-li si otázku, kterou jste nechtěli, nezoufejte. Vyvarujte se vzdychů, slz, nadávek a sklíčených výrazů. Když komise uvidí, že jste na pokraji zhroucení, vyvolá to v nich pocit, že nic neumíte. Usmějte se a berte vše s klidem. Učitel, jenž vás bude zkoušet, vám poradí nebo vás navede, abyste si na něco vzpomněli.
Jestli vás zkouší učitel, o kterém si myslíte, že vás nemá v oblibě a že vás bude chtít potopit, nic si z toho nedělejte. Je tu ještě druhý zkoušející, který zajišťuje objektivitu.
5. Žádné negativní myšlenky
Zapomeňte ale na věty jako „to neudělám,“ „nic neumím“ a „jsem v koncích“. Až si budete tahat otázku, myslete na číslo, které chcete. V žádném případě si neříkejte: „Hlavně ne 20, hlavně ne 20.“ Je těžké nepodlehnout černým myšlenkám, ale snažte se s nimi bojovat.
Pro maturitu jste určitě udělali, co jste mohli, a čtyři roky jste ve škole neseděli jen tak. Vy to umíte a máte na to. Hodně štěstí!