Menu
StudentMag
Studium

Máme 7 nápadů, jak se rychle naučit cizí slovíčka. Zkuste naše metody

Redakce

Redakce

23. 4. 2018

Neznám snad nikoho, koho bavilo nudné šprtání se cizích slovíček. Co však s tím, když bez slovní zásoby se prostě nedomluvíme? Pouhé mnemotechnické opakování mnohdy nepomáhá a hlavně není tak účinné a zábavné. Proto vám přinášíme několik tipů, které vám učení trochu usnadní.

Pexeso

Pexeso není jen hra pro malé děti, ale výborná metoda, jak trénovat paměť. Kupte si nebo ještě lépe sami si vytvořte dvojjazyčné pexeso, na jehož jedné kartičce bude slovíčko české a na druhé cizí. Zahrajte si ho s někým soutěživým a snažte se jej porazit. Takové pexeso můžete hrát i sami se sebou, není to sice tolik zábavné, ale účinnost je zachována.

Lepítka

Pokud se potřebujete slovíčka naučit opravdu velmi rychle, obklopte se jimi. Použijte barevná papírová lepítka a nalepte si slovíčka na zrcadlo v koupelně, na dveře do pokoje, na lednici a zkrátka všude tam, kudy doma chodíte, abyste se jim nemohli vyhnout. A hlavně si je pokaždé přečtěte a řeknete třeba i nahlas.

Učte se pravidelně po miniaturních dávkách

Každý den se naučte třeba pět slovíček. Za jeden den se pět nových výrazů dá hravě zvládnout a za týden jich máte slušnou kupu. Jestliže si cíl mít základní slovní zásobu rozdělíte na menší úseky, zvládnete to snáz, než kdybyste se večer před hodinou či kurzem snažili najednou nacpat do hlavy 30 slovíček.

Sestavujte věty

Když už se učíte dejme tomu těch pět slovíček, zkuste si z nich sestavit nějakou větu. Čím absurdnější, tím lépe. Skládejte si ze slovíček věty a rovnou se tak učíte i gramatické vazby. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.

Pojmenovávejte věci, které vidíte kolem sebe

Využijte času, když jedete do školy či do práce, a každý den se snažte věci kolem sebe pojmenovávat v cizím jazyce. S tímto tipem pak úzce souvisí i naše další rada.

Zapisujte si je

Jakmile potřebujete znát nějaké nové slovíčko, zapište si jej do malého poznámkového bloku. Doma si pak slovíčko najděte a zapište si jeho cizojazyčnou variantu. Samozřejmě to můžete praktikovat i naopak, zahlednete nebo zaslechnete slovíčko, kterému nerozumíte, tak si jej hned zapište.

Vím, že vozit si s sebou notýsek je už dnes v době tabletů trochu out. Pokud si ale slovíčko jen vyhledáte na netu, nezapamatujete si jej tak dobře, jako když si ho i zapíšete. V učení se totiž platí přímá úměra, že čím více smyslů zapojíte, tím snáze si výraz zapamatujete.

Používejte výkladový slovník

Používání výkladového slovníku sice vypadá jako otrava a ztráta času, protože přeci když hledám nějaké slovíčko, tak chci hned vědět, co znamená, a ne si zdlouhavě číst obsahový výklad tohoto pojmu. Jenomže to je právě to, co vám pomůže, abyste se slovíčko lépe naučili. Pochopíte přesně jeho význam a hlavně jej uvidíte i zapojené do konkrétních vět. Čas, který byste ušetřili vyhledáním výrazu v běžném slovníku, byste stejně pak ztratili při opakovaném učení se slovíčka.

Když slovíčko poznáte v jeho přirozených vztazích, lépe vám uvízne v paměti.

Základem při učení se slovíček a vlastně při učení se vůbec je najít si tu svou metodu, která nás s co nejmenší námahou nebo co nejpříjemnější cestou dovede k co nejlepším výsledkem. Vyzkoušejte si jich více, vyberte si tu svoji anebo kombinujte ty, které se vám osvědčily. Máte i vy tu svou nějakou osvědčenou metodou, která vám pomáhá?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Máme 7 nápadů, jak se rychle naučit cizí slovíčka. Zkuste naše metody