Menu
StudentMag
Studentský život

Letošní zimu vyrážíme na sněžnice

Redakce

Redakce

25. 10. 2013

Taky už se nemůžete dočkat zimních radovánek? Vyzkoušejte letos něco netradičního. Koho nebaví sjezdovky, nekonečné fronty na vlek a stále stejný svah pořád dokola, ať vyrazí do zimní krajiny na sněžnicích. Poradíme vám, jak se na túru vybavit a na co si dát pozor.

Na sněžnicích si každý najde to své. Můžete se vydat na romantickou procházku zasněženou krajinou jen kousek od vyhřáté chaty nebo podniknout náročné vícedenní přechody třeba v nedalekých Alpách. V každém případě byste měli věnovat pozornost oblečení a vybavení na sněžnice.

Sněžnice a boty

Při výběru sněžnic narazíte na 3 hlavní typy:

  • originály – dřevěný rám; vhodné do hlubokého měkkého sněhu a rovinatého terénu;
  • klasické sněžnice – hliníkový rám; vhodné na tvrdší sníh a mírný sklon;
  • plastové sněžnice – pružný plast, deskové vázání, kovové drapáky; vhodné na tvrdší sníh a prudší svahy.

Do sněžnic pak potřebujete vhodnou obuv. Na krátkých procházkách si vystačíte s dobrými kotníkovými pohorkami a teplými ponožkami. Na náročné túře se ale neobejdete bez kvalitní zateplené zimní boty opatřené membránou. Větší komfort vám zajistí i návleky na boty proti vnikání sněhu.

Aby byla vaše výbava na sněžnice kompletní, potřebujete ještě teleskopické hole. Trojdílné skládací hůlky si můžete ideálně přizpůsobit své výšce, vlastnostem sněhu i terénu. Vždy platí: do kopce kratší, ze svahu delší. Určitě zkontrolujte, jestli jsou osazené většími sněhovými talířky. Bez nich se hůl do sněhu boří a není vám téměř k ničemu.

Oblečení do každého počasí

Strategie, jak se udržet v suchu a teple při podobných outdoorových aktivitách je jasná – vrstvěte. Několik tenčích správně zvolených funkčních vrstev vám dobře poslouží i za měnícího se počasí v horách.

Funkční prádlo a veškeré sportovní oblečení můžete kromě střihu a designu vybírat i podle materiálu. Přírodní alternativou umělým funkčním materiálům je technologicky dokonale zpracovaná vlna merino, která má přirozené termoregulační vlastnosti, výborně saje vlhkost, ale přesto na těle nestudí. Asi nejznámějším výrobcem takového oblečení je Novozélandská značka Icebreaker.

Spodní prádlo volte z funkčního materiálu: triko s dlouhým rukávem, spodky, teplé ponožky. Až se zpotíte, prádlo pot nasaje, rychle uschne a vy si užijete i zbytek túry v suchu. Další, zateplovací vrstvak vám nepustí chlad – ideální je fleecová mikina nebo pulovr.Svrchní vrstva by vás měla ochránit před povětrnostními podmínkami.Na horách oceníte softshellovouzimní bundu a kalhoty, které snadno neprofoukne studený vítr. A v hlubokém sněhu zase nepromokavé oblečení s goretexovou nebo jinou membránou. Nezapomeňte ani na čepici a nepromokavé lyžařské rukavice.

Na vícedenní túry si samozřejmě přibalte náhradní funkční prádlo, rukavice i čepici. Určitě přijde chvíle, kdy se rádi převléknete.

Nepodceňte přírodu

Pokud vyrážíte na sněžnice do hor, zejména nad hranici lesa a do blízkosti hřebenů, musíte počítat s lavinovým nebezpečím. Nikdy proto nevyrážejte do terénu sami, sledujte lavinové předpovědi a v batohu mějte vždy základní bezpečnostní vybavení. Tzv. lavinový safety set se skládá z vyhledávače, sondy a lopaty. Když jde o vaši bezpečnost, nemá smysl šetřit a dělat kompromisy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letošní zimu vyrážíme na sněžnice