Přemýšlíte, které jazyky se učit? Máte-li rádi výzvy, vyberte si z následujícího seznamu. Ten totiž obsahuje ty nejobtížnější jazyky. Alespoň tedy podle UNESCA.
Psané čínské znaky nijak nenapovídají, jak se mají vyslovit, významy slov navíc neovlivňuje jen samotná výslovnost, ale i intonace. To činí čínštinu velmi těžko zdolatelným jazykem.
2. Řečtina
Řečtina je obtížná především kvůli složitým pravidlům, která stanovují, kdy a kam umístit přízvuk. To sice nezní jako nijak hrozná překážka, v řečtině však špatný přízvuk může zcela změnit význam slova.
3. Arabština
Třináct mluvnických osob, čtení zprava doleva, malý počet samohlásek… To jsou jen příklady, proč je arabština pro cizince obtížná. Pověstná je však především díky konsonantickým kmenům: slovo město má například kmen MDN. Jednotné číslo je madínatun, množné mudunun. Souhlásky zůstaly stejné, samohlásky se ale jaksi náhodně vyměnily…
Máme 7 nápadů, jak se rychle naučit cizí slovíčka. Zkuste naše metody
4. Islandština
Úskalím islandštiny je složitá gramatika se spoustou výjimek, archaická slovní zásoba, která v jiných germánských jazycích nemá obdoby, a složitá výslovnost.
5. Japonština
Stejně jako u čínštiny je největším problémem japonštiny propast mezi výslovností a psaným jazykem. Po druhé světové válce si sice japonština vypůjčila spoustu nových výrazů z angličtiny, ani to však její studium moc neusnadňuje.
6. Finština
Čeština se se svými sedmi pády může jít klidně zahrabat. Finština jich má totiž hned patnáct. Významy, které v jiných jazycích nesou předložky nebo zájmena, finština přidává ke slovům pomocí přípon, čímž vznikají extrémně dlouhá slova. Nejdelší finské slovo (které navíc není složeninou!) je prý toto: Epäjärjestelmällisyydellistyttämättömyydellänsäkäänköhän. Porovnejte s naším ubohým nejneobhospodářovávatelnějšími.
7. Němčina
Důvodem pro zařazení němčiny na sedmou příčku byl údajně počet dialektů a lehce komplikované časování.
5 rad jak se naučit cizí jazyk od lidí, co mluví více jak 4 jazyky
8. Norština
Mluvená norština se prý té spisovné moc nepodobá. Norština má mnoho dialektů, které se od sebe velmi výrazně odlišují.
9. Dánština
Dánština má velmi zvláštní výslovnost, jež studentům po celém světě učení tohoto jazyka dost komplikuje.
10. Francouzština
A jeden románský jazyk nakonec. Francouzská gramatika je známá hlavně kvůli výjimkám a výjimkám z výjimek a obtížné výslovnosti: nosové samohlásky, vysoká i a podivná r asi mluví za vše.