Projekt Khanovy akademie vzdělává žáky základních a středních škol online v 26 světových jazycích. Převrácenou výuku matematiky a humanitních věd mohou ve své mateřštině zakusit i čeští školáci.
Alternativní vzdělávací projekt amerického pedagoga Salmana Khana přichází s konceptem názorné domácí výuky prostřednictvím počítače, kterou si žák může rozvrhnout podle vlastních představ a možností.
Zápis na tabuli připomíná klasickou školu
Základní formu vyučování představují výuková videa s doprovodným komentářem zdánlivě připomínající hodiny v kamenné škole. Na začátku každé lekce vidí žák černou tabuli, na kterou postupně imaginární učitel zapisuje poznámky a nákresy k mluvenému výkladu látky.
Myšlenku takzvané převrácené výuky vítají například představitelé testovací společnosti Scio. „Tento princip je určitě významným pokusem změnit typický způsob vzdělávání, v němž učitel je sdělovatel pravd a žák jejich pasivní příjemce,“ řekl pro StudentMag.cz tiskový mluvčí Scio Bohumil Kartous.
Kromě toho Scio spatřuje v Khanově škole příležitost pro všechny děti, kterým školní výuka z nějakého důvodu nevyhovuje, tuto bariéru překonat.
Všechny lekce jsou dostupné zdarma
Salman Kahn myslel v první řadě na maximální dostupnost lekcí, které jsou zdarma ke zhlédnutí na serveru Youtube.com. Dalším zdrojem je domovská stránka školy, která nabízí navíc sledování pokroku žáka, cvičné testy nebo pomůcky pro učitele.
Žákům a učitelům, kteří chtějí materiály využívat, tak stačí pouze připojení k internetu.
Nápaditý systém cvičení má oživit výuku
Nespornou výhodou virtuální školy je možnost pečlivého procvičování konkrétní látky. Pokud žák některým tématům dostatečně neporozumí, může se k nim neomezeně vracet a procvičovat je.
Khanova škola v současné době nemá ambice stát se plnohodnotnou náhradou školní výuky. Představuje spíše individuální doplněk, jenž může nápaditými praktickými příklady, cvičeními a hrami oživit běžné vyučování.
„Hlavní přínos Khan Academy spočívá jednak v dostupnosti a jednak v nepochybně účinném způsobu učení. Mimo pozornost nesmí stát ani důmyslný systém cvičení a to, že projekt má evidentně pozitivní vliv na výuku v některých školách,“ myslí si Kartous.
Systém přitom umožňuje přenechat iniciativu na samotném žákovi. Učitel se potom dostává do pozice určitého mentora, který s žákem řeší jeho postupy, problémy a zjištění.
Na své si přijdou i příznivci vědy
Khanova škola se zaměřuje převážně na žáky základních a středních škol, některé lekce jsou ale určené i starším zájemcům. Mezinárodní verze obsahuje v současné době kolem 4.000 lekcí z nejrůznějších disciplín. V pestré nabídce lze kromě běžných školních předmětů najít například lekce z astronomie, kosmologie či medicíny.
Nezisková virtuální škola Salmana Khana nyní poskytuje vyučování ve 26 světových jazycích a na svém kontě má více než 200 milionů zhlédnutí na serveru Youtube.com.
České žáky naučí matematiku Saša Rašilov
Od října loňského roku má Khan Academy své zastoupení také v České republice. O zprostředkování lekcí v češtině se stará tým dobrovolníků kolem občanského sdružení Khanova škola.
„V březnu jsme s pomocí Fakulty informačních technologií ČVUT zorganizovali překladatelský maraton a přes 60 dobrovolníků celý den aktivně překládalo v prima atmosféře. Překládají s námi studenti od 15 let až po důchodce a spolu s počtem přeložených videí se naše komunita stále rozrůstá,“ uvedla česká koordinátorka Markéta Matějíčková.
Pro server khanovaskola.cz se doposud podařilo přeložit kolem sedmi set výukových lekcí z matematiky, fyziky a humanitních věd. Několik desítek z nich namluvil také populární herec a dabér Saša Rašilov.