Menu
StudentMag
Studium

Kdy je nejlepší čas na učení? Zjistěte, co dělá doba učení s vaší hlavou

Klára Hyláková

Klára Hyláková

13. 2. 2017

Brzy ráno, během odpoledne nebo pozdě večer? Každý z nás se učí jinak. Kdy je ale skutečně nejvhodnější čas na učení?

Každý z nás je naprosto jiný – někdo je ranní ptáče, někdo noční sova. Proto na otázku, kdy je nejlepší čas na učení, neexistuje nejsprávnější odpověď. Váš ideální čas si budete muset najít hlavně vy sami. Našli jsme ale několik tipů, které vám možná pomohou lépe se rozhodnout, kdy k učení zasednete.

Ranní učení

Vstává se vám snadno a máte po ránu hodně energie? Spíte plynule celou noc a necítíte se nikdy ospalí? Ranní učení tak pro vás bude možná to nejvhodnější.

Pro ty, kterým to nedělá problém, je ráno často nejproduktivnější částí dne. Brzké vstávání má řadu výhod – vycházející slunce vás nabije energií, užijete si klid, než všichni ostatní vstanou a můžete si v klidu udělat plán na celý den. Pokud se učíte ráno, určitě jste zažili právě tyto výhody:

  • ranní energie – po kvalitním a dobrém spánku budete ráno nabití energií. Váš mozek bude odpočatý, připraven přijímat řadu informací a učit se novým věcem.
  • přirozený cyklus – příroda sama nastavila, abychom ráno s východem slunce vstali a pustili se do práce. Jedná se o určitý cyklus, kdy se ráno stavíme náročnějším úkolům a s přicházejícím večerem a stmíváním se zklidňujeme a věnujeme se nenáročným úkolům.
  • nenarušení spánku – určitě znáte v okolí někoho, kdo se učí celou noc, přežívá na kávě nebo energetických nápojích a následně prospí celý den. Tímto si ale naruší spánkový cyklus a může se cítit unaveně, i kdyby naspal povinných 8 hodin.

Večerní učení

Ovšem ne všichni z nás jsou ranní ptáčata a je celá řada lidí, kteří preferují práci nebo učení po večerech, za tlumeného světla a klidu nočních hvězd. A proč tomu tak může být?

Známe 4 tipy, jak se donutit učit. Pověste si před nos voňavou mrkvičku

  • minimální vyrušení okolí – pokud všichni okolo vás již spí, minimalizuje se šance, že budete vyrušeni. Večerní učení tak často využívají studenti s malými dětmi, kteří v noci v klidu odpočívají, zatímco ráno překypují energií.
  • ticho – večer vás možná až překvapí ticho okolo vás. A to nejen spolubydlících a rodiny, ale také zhasnou televize, sousedé vypnou pračku a váš pes už nebude štěkat na veverku na stromě. Klid, který se rozprostře okolo vás, vás až překvapí.
  • prázdná knihovna či kavárna – raději se učíte v knihovně či kavárně? Existuje řada těch, které jsou otevřené i po celou noc. Právě v noční hodiny pak nebudete muset čekat frontu na čaj nebo na to, až váš kolega vrátí knížku, kterou právě potřebujete.

Jaké preference máte vy? Ráno, večer nebo dokonce kombinace obojího?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdy je nejlepší čas na učení? Zjistěte, co dělá doba učení s vaší hlavou