Kdo nabízí granty pro studium v zahraničí? Vyrazte studovat na prestižní univerzity
Adéla Lišková
30. 9. 2016
Studium na věhlasných univerzitách ve Velké Británii či v USA je snem mnoha českých studentů. I když vám však nechybí nadání a talent, často jsou problémem peníze. To ovšem mohou vyřešit granty pro studium v zahraničí. Kdo je nabízí?
Stipendia pro studium v zahraničí
Pokud na studium na zahraniční univerzitě máte co se týče schopností, avšak nemůžete si ho dovolit z finančních důvodů, existuje několik možností, jak peníze získat. S žádostí o stipendium se můžete obrátit na samotnou vybranou univerzitu. Bohaté univerzity jako Princeton, Harvard či MIT jsou obzvláště nadaným studentům ochotny zaplatit celé studium včetně všech nákladů. Ty méně bohaté pak zaplatí třeba jen část, ovšem na druhou stranu je větší šance stipendium získat.
Granty pro studium v zahraničí
Možností je ale mnohem víc. Existuje totiž mnoho českých i zahraničních fondů a nadací, od kterých je rovněž možné získat stipendium. Každá chce podpořit trochu něco jiného, proto vybírají studenty podle různých kritérií. Také nečekejte, že vám zaplatí všechny náklady spojené se studiem. Většinou jde spíše o část, ovšem i tak to za to stojí. A kdo tedy granty pro studium v zahraničí nabízí?
Granty pro studium v zahraničí – zahraniční
- Mezinárodní visegradský fond
Z tohoto fondu mají možnost získat stipendium studenti vysokých škol zemí V4. Přitom je možné studovat na univerzitách v zemích V4, ale i v některých dalších zemích, zejména východoevropských (Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatsko, Makedonie, Moldavsko, Srbsko a Ukrajina).
- Fulbrightova komise
Fulbrightovo stipendium může ročně získat 40 Čechů a to na jeden rok. Je poskytováno výhradně na studium na amerických univerzitách a pouze na magisterské či doktorské studium.
- Open Society Fund
Z toho fondu lze získat doplňkové stipendium na studium na zahraničních univerzitách.
- Bayhost
Až tříletá finanční podpora studentů z východní a střední Evropy, kteří chtějí studovat v Bavorsku.
- Stipendium Paula Robitschka
Stipendium od organizace založené Čechoameričanem, díky kterému je možné strávit rok na University of Nebrasca.
- Mummerts stipendium
Stipendium pokrývající náklady na studium magisterských ekonomických oborů v Kolíně nad Rýnem či technických oborů v Cáchách.
Granty pro studium v zahraničí – české
- The Kellner Family Foundation
Tato nadace poskytuje stipendium pro studium na zahraničních univerzitách nadaným studentům ze sociálně znevýhodněných rodin.
- Nadace Zdeňka Bakaly
Nadace Zdeňka Bakaly se zaměřuje na podporu studentů mířících na prestižní zahraniční univerzity.
- Nadace Krskových
Nadační fond Krskových poskytuje stipendium na jeden rok magisterského studia na vybraných zahraničních univerzitách vybraným studentům, kteří si jej nemohou dovolit.
- Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových
Stipendia na studium univerzit v ČR i v zahraničí pro studenty se zdravotním handicapem.
- GFPS – CZ
Organizace poskytující stipendia na studium polských a německých univerzit (od 2. ročníku bakaláře).
- Stipendia Alfreda Badera
Stipendia určená pro doktorandské studium chemických oborů na Harvard University, Columbia University, Imperiál College of London a University of Pennsylvania.
- Vzdělávací nadace Jana Husa
Poskytuje stipendium studentům doktorského studia v rámci společenských a humanitních věd.
Studium v zahraničí – AIA
Mnoho cenných informací najdete také na stránkách Akademické informační agentury, která spadá pod Dům zahraničních služeb MŠMT. Ta shromažďuje různé nabídky studijních příležitostí v zahraničí, ať už jsou, anebo nejsou spojeny se stipendiem.