Menu
StudentMag
Studium

Kde v Česku studovat diplomacii? Nejen vysoká pro milovníky jazyků

Adéla Lišková

Adéla Lišková

3. 11. 2015

Komunikace, jazyky a cestování. Pro někoho, kdo miluje tyto věci, je diplomacie jako stvořená. Kde všude ji na českých vysokých školách můžete studovat a co to obnáší?

Diplomacie alias mezinárodní vztahy

Obory spojené s diplomacií je dost často ukrývají pod názvem mezinárodní vztahy. A co se dá po vystudování mezinárodních vztahů či diplomacie dělat? Můžete třeba pracovat na velvyslanectví či získat hezkou pozici v nějaké mezinárodní instituci. Nebo být samozřejmě diplomat.

1. Univerzita Karlova v Praze

Na Univerzitě Karlově nabízí diplomatické obory Fakulta sociálních věd: z bakalářských se jedná o Mezinárodní teritoriální studia, Teritoriální studia či Politologie a mezinárodní vztahy. V navazujícím magisterském programu pak lze pokračovat na Mezinárodní vztahy či úžeji vymezené obory, například na Americká studia či Evropská studia. Jsou zde k dispozici i doktorské programy s tímto zaměřením.

2. Vysoká škola ekonomická v Praze

V rámci VŠE najdete obory spojené s diplomacií na Fakultě mezinárodních vztahů. Patří tam bakalářské obory Mezinárodní studia – diplomacie a Mezinárodní obchod, v kterých lze pokračovat i na magistru, a dále pak magisterský obor Evropská integrace.

Fakulta nabízí i zajímavé doktorské programy, například Evropská studia či Mezinárodní politické vztahy. Je ovšem třeba upozornit na to, že se jedná o školu s ekonomickým zaměřením, a tak se nevyhnete základním kurzům matematiky, ekonomie či statistiky.

3. Západočeská univerzita v Plzni

Diplomatické obory na ZČU zajišťuje Filozofická fakulta. Vybrat si můžete z oborů Mezinárodní vztahy – britská a americká studia, Mezinárodní vztahy – východoevropská studia anebo Blízkovýchodní studia, která jsou stále více populární.

4. Univerzita Palackého v Olomouci

Na UPOL lze studovat s diplomacií příbuzný obor Politologie a evropská studia.

5. Masarykova univerzita v Brně

Obor Mezinárodní vztahy nabízí i MU v Brně. Je zajímavé, že je lze kombinovat v rámci dvouoboru například s Evropskými studii, Politologií či Bezpečnostními a strategickými studii.

6. Metropolitní univerzita Praha

Ze soukromých škol nelze opomenout Metropolitní univerzitu Praha, která sice sídlí v hlavním městě, avšak pobočky má v několika dalších větších městech. Zde si můžete vybrat že široké škály bakalářských a magisterských oborů  od mezinárodního obchodu, politologie, teritoriálních studií až po asijská studia, včetně oborů vyučovaných v angličtině. Prezenční forma studia vyjde za rok na 55 000 Kč.

7. Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha

Pražská soukromá vysoká škola nabízí bakalářský obor Mezinárodní vztahy a diplomacie. Na magistru lze pak pokračovat na Evropská studia a veřejná správa, Politologie a politický marketing a Mezinárodní a diplomatická studia. Školné za prezenční formu studia bakalářského oboru činí 64 000 Kč za rok, za magisterské studium pak 56 000 Kč.

Co vás čeká u příjímacích zkoušek?

Alfou a omegou diplomacie jsou cizí jazyky, takže jazykový test, ať už z angličtiny či dalších světových jazyků, vás nemine. Součástí přijímací zkoušky bývá, zejména u úzce zaměřených oborů, test z historického a kulturního přehledu, na VŠE se pak setkáte i s matematikou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kde v Česku studovat diplomacii? Nejen vysoká pro milovníky jazyků