Kde studovat psychiatrii. Všechno, co potřebujete vědět
Jana Langová
22. 1. 2018
V minulém článku jsme se věnovali vzdělání potřebnému pro výkon práce soudního lékaře, a co všechno to obnáší. Dnes přinášíme článek o tom, co všechno vás čeká, pokud se chcete stát psychiatrem.
Psycholog vs. psychiatr
Mnoho lidí si plete psychologa a psychiatra, proto je dobré si na začátek udělat jasno v pojmech. Třeba zjistíte, že spíše než práce na psychiatrii vás láká poradenství.
Psychiatr je osoba, která vystudovala lékařskou fakultu, a proto má mnoho pravomocí. Předepisuje léky, provádí u pacienta fyzickou prohlídku, nařizuje provádění různých testů a studií (laboratorní testy, EEG, CT atd.). Zároveň je ale vyškolen i v klasické diagnostice a psychoterapii.
Psycholog se může specializovat v mnohých psychologických oborech a vykonávat tak různorodou profesi. Nalezneme je nejenom v poradnách, ale také ve školách, firmách či marketingu. V základu psycholog může fungovat jako psychoterapeut anebo poradce. Psychoterapie se soustředí na pacienty, jejichž chování je odkloněné od normy a pomáhá jim s osobnostními změnami. Poradenství (např. manželská poradna) pracuje s lidmi, jejichž chování i prožitky jsou v normě, ale momentálně prochází těžkým životním obdobím a potřebují pomoc odborníka. Psycholog nemůže předepisovat léky a soustředí se na práci s myšlením lidí, přičemž jeho hlavní nástroj je rozhovor.
Psychologie je pětileté magisterské studium, které lze studovat na pěti vysokých školách po celé České republice, např. v Praze, Olomouci a Brně.
Kam jít studovat psychiatrii
Jelikož je psychiatr lékařské povolání, nezbude vám nic jiného než se vydat na šestileté magisterské studium na jednu z lékařských fakult. V České republice jich je celkem 9 (včetně vojenské), a tak je z čeho vybírat.
Kde studovat medicínu. Kompletní přehled českých škol a zahraniční tipy
Po úspěšném složení přijímacích zkoušek (tipy na jejich zvládnutí můžete najít zde) vás čekají necelé tři roky teoretických preklinických oborů a následné studium klinických oborů, bloková výuka a setkávání s opravdovými pacienty. Během studia projdete různé praxe i mnohá nemocniční oddělení a můžete tak získat cenné informace o vaší budoucí atestaci. V pátém ročníku vás v rámci blokové výuky čeká i předmět Psychiatrie, kde si na psychiatrickém oddělení vyzkoušíte odebrat pacientovi anamnézu, udělat kazuistiku a poslechnete si zajímavé přednášky k oboru. Na většině fakult vás čeká i výlet do psychiatrické léčebny.
Jak probíhá atestace na psychiatrii
Jako většina lékařských oborů, i atestace na psychiatrii sleduje stejnou šablonu: zařazení do oboru, absolvování dvouletého společného kmene, tříletého vlastního specializačního vzdělávání a nakonec složení atestační zkoušky. Celkově tedy atestace trvá minimálně 5 let, pokud se jedná o celodenní průpravu.
Po zařazení do specializačního vzdělávání uchazeč absolvuje základní psychiatrický kmen, který obnáší všeobecnou povinnou praxi a povinnou praxi v oboru kmene. Všeobecná praxe je po dvou měsících na následujících třech oddělení: ARO, chirurgie a interna. Oborová praxe probíhá 18 měsíců na akreditovaném psychiatrickém pracovišti, kdy lékař musí splnit předepsané osnovy (např. péče o akutní pacienty, stáž na psychiatrické ambulanci).
Po úspěšném zakončení kmene si uchazeč může vybrat mezi psychiatrií anebo dětskou a dorostovou psychiatrií. Následně postupuje na vlastní specializační vzdělávání v oboru psychiatrie. To zahrnuje roční praxi na psychiatrii a 1-2 měsíční praxe na neurologii, gerontopsychiatrii, oddělení závislostí a dětské a dorostové psychiatrii. K tomu ještě uchazeč musí absolvovat povinnou doplňkovou praxi v délce 18 měsíců na jím vybraném psychiatrickém pracovišti (mj. třeba i sexuologie nebo psychosomatika). Celé specializační vzdělávání je zakončené atestační zkouškou, po které už lékař může pracovat sám. Psychiatr si ještě může udělat nástavbu, např. v oborech gerontopsychiatrie či psychosomatika.
Není to tedy zrovna jednoduchá cesta, ale je dobré vědět, že postgraduální vzdělávání se dělá i v určitých oborech psychologie.
Chystá se někdo z vás „léčit hlavu“? Které povolání byste dělali radši?