Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Kde studovat genetiku. Na bakaláře jen do Brna

Jana Langová

Jana Langová

10. 1. 2017

Genetika je nesmírně dynamický a každou minutu se rozvíjející obor, který nám dává spoustu možností. V dvoušroubovici DNA se skrývá celé naše tajemství, léta střádajících se mutací a vlastností. Přinesla nám nejenom možnost umělého oplodnění, ale také lepší boj a poznání charakteru mnoha geneticky podmíněných chorob. A to je jenom trochu z jejího širokého záběru! Není proto divu, že dobrých genetiků je potřeba jako sůl, jak do výzkumu, tak do praxe. 

Bakalářské nebo magisterské studium genetiky

Genetika je velmi komplexním oborem, ke kterému je potřeba výborně ovládat i jiné předměty – primárně biochemii a molekulární biologii. Z toho důvodu většina vysokých škol v ČR nabízí genetiku až jako magisterský nebo doktorský studijní program. Jako výchozí bakalářský obor se nejčastěji volí Molekulární biologie nebo Biologie. Bakalářské studium genetiky nabízí pouze univerzita v moravské metropoli, a to hned ve dvou rozdílných oborech. Další možností je studium Lékařské fakulty a následná atestace na klinického genetika, což se hodí pro uchazeče se zájmem o genetiku, kteří ale nechtějí život strávit v laboratoři, ale chtějí se angažovat v medicínském řešení genetických chorob a predispozicí.

Přírodovědecká fakulta MUNI, Brno

Na Masarykově univerzitě si hned ze začátku můžete vybrat směr, kterým se vaše budoucnost bude ubírat. Fakulta nabízí buď studium všeobecně zaměřené Molekulární biologie a genetiky anebo zdravotnicky orientovanou Lékařskou genetiku a molekulární diagnostiku. V prvním případě získáte teoretické i praktické znalosti v oblasti molekulární biologie a obecné i speciální genetiky a budete moci pracovat v laboratořích se zemědělským, potravinářským a veterinárním zaměřením. Další možností je samozřejmě navazující a specifikující magisterský obor. V případě Lékařské genetiky vás čekají 3 roky studia molekulární biologie, medicínské problematiky a diagnostických metod. Ve výsledku budete moci pracovat v diagnostických laboratořích, kde se provádí genetická, cytogenetická a jiná vyšetření.

Přijímací zkoušky probíhají v květnu a skládají se ze dvou částí. První je oborový test z biologie a druhou Test studijních předpokladů.

Statistika: Na obor Lékařská genetika se v loňském roce hlásilo 578 studentů a přijato bylo 35 studentů. Na Molekulární biologii se hlásilo 454 zájemců a přijato bylo 119.

Navazující magisterské studium

To kromě Masarykovy univerzity nabízí 2 vysoké školy. Přírodovědecká fakulta Karlovy Univerzity v Praze nabízí obory dva, a to Antropologie a genetika člověka a Genetika, molekulární biologie a virologie. Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity nemá přímo genetické obory, ale v Klinické biologii se s genetikou zcela určitě setkáte, stejně tak v Experimentální biologii se zaměřením si můžete zvolit příslušné odvětví. Další genetickou profilaci naleznete na doktorském studiu.

Studium genetiky v zahraničí

Pokud vás žádná z českých univerzit neoslovila, zkuste se porozhlédnout po nabídce v zahraničí. Genetické obory najdete v Německu, Francii i Británii, často s velmi dobrým výzkumným zázemím a řadou odborníků působících přímo na fakultě.

Závěrem

Může se zdát, že vystudovat genetiku je poměrně nedosažitelné přání. Vždyť je jenom v Brně! Ale nemusíte se bát. Genetika je velmi úzce propojena s ostatními přírodovědeckými obory, a tak se s ní setkáte ledaskde. Můžete ji mít jako předmět anebo se na ní zaměřit pomocí bakalářské či diplomové práce.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kde studovat genetiku. Na bakaláře jen do Brna