Každým rokem volí obor Fyzioterapie čím dál více studentů. Jeho popularita stoupá především z důvodu kombinace sportu a přírodních věd, která není tak časově náročná jako studium medicíny. Fyzioterapie je zároveň krásné odvětví, kdy pomáháte lidem s poruchou pohybového aparátu, ulevujete jejich bolestem a léčíte je. Už dávno se ví, že to není pouze synonymum pro maséra, ale komplexní obor zahrnující spoustu znalostí a dovedností. Pokud i vás zaujal a chcete se mu věnovat, zhlédněte náš seznam vysokých škol v České republice, které jeho studium nabízejí.
Lékařské fakulty – fyzioterapie
V České republice máme celkem 8 lékařských fakult a na 5 z nich můžete fyzioterapii studovat. Jedná se o 2. lékařskou fakultu, 3. lékařskou fakultu, Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity a Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Nově se tento obor otevírá také na 1. lékařské fakultě v Praze. Přijímací testy na motolskou fakultu jsou dvoukolové, kdy v prvním kole uchazeč píše písemný test z biologie, fyziky a chemie a písemný test všeobecných předpokladů. Druhé kolo je ústní pohovor před tříčlennou komisí, která vybere nejvhodnější adepty na studium. 3. lékařská fakulta má jednokolové přijímací zkoušky sestávající se z testu z biologie a fyziky. Brněnská univerzita si pro uchazeče připravila test z biologie, chemie a fyziky a v Ostravě vás čeká nejenom test z biologie a chemie, ale také talentová zkouška z tělesné výchovy.
Fakulta zdravotnických studií, ZČU v Plzni
Západočeská univerzita nabízí studium fyzioterapie v moderních prostorech fakulty založené v roce 2008. Přijímací zkoušky se skládají z testu z biologie člověka a v loňském roce bylo ze 445 uchazečů přijato 49.
Fakulta tělesné výchovy a sportu, UK v Praze
Studenty velmi oblíbená fakulta prestižní „Karlovky“ nabízí studium fyzioterapie zaměřené především na rehabilitační péči. Přijímací zkoušky jsou jednokolové a zahrnují test obecných studijních předpokladů a test z biologie. Loni se na ni hlásilo 882 uchazečů, přijato bylo 55.
Fakulta biomedicínského inženýrství, ČVUT
FBMI je umístěna mimo ruch Prahy, na Kladně a díky malému počtu studentů vytváří přátelské až rodinné prostředí. Přijímací zkoušky mají formu testu z biologie a fyziky v rozsahu gymnaziální látky.
Fakulta sportovních studií, MU v Brně
Univerzita v srdci moravské metropole nabízí hned dvě možnosti studia fyzioterapie. Jedním z nich je výše zmíněná Lékařská fakulta, druhou Fakulta sportovních studií. Ta má pro někoho náročnější přijímací zkoušky, protože uchazeč píše mimo jiné obávaný Test studijních předpokladů. V další části ho čeká oborový test zahrnující otázky z biologie, chemie a fyziky a třetí částí je tělesná zkouška sestávající se z Jacikova motorického testu.
Fakulta zdravotnických studií, UJEP v Ústí nad Labem
Obor fyzioterapie můžete studovat i na severu, v příjemném prostředí kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Přijímací zkoušky jsou písemné a sestávají se z testu z biologie člověka a somatologie.
Fakulta tělesné kultury a Fakulta zdravotnických věd, UP v Olomouci
I druhé moravské město nabízí dvě fakulty, na nichž lze fyzioterapii studovat. K přijímacím zkouškám na FTK si připravte strukturovaný životopis, doporučení ke studiu od lékaře a případné sportovní výkony, za které můžete získat body navíc. Zkouška se skládá ze 3 částí, jednou z nich je talentová zkouška z plavání. Píše se také test z biologie, chemie a fyziky a test z jazykových předpokladů. Poslední částí je ústní pohovor. V závěrečném hodnocení se bere v potaz i prospěch ze střední zkoušky a u maturity. FZV má přijímací zkoušky postavené na testu z biologie člověka a testu ze společenských nebo přírodních věd. Zde může zažádat i o odpuštění přijímaček.
Zdravotně sociální fakulta, JU v Českých Budějovicích
Uchazeči o studium skládají písemné přijímací zkoušky z testu z biologie člověka, testu všeobecné informovanosti a motivační test.