Většina zaměstnanců ve Spojených státech buď svou práci nenávidí, nebo ji vůbec neřeší. Jejich laxní přístup přijde z ekonomického pohledu na stovky miliard dolarů ročně.
Vyplynulo to z výsledků průzkumu, které představila analytická společnost Gallup. Šetření se zaměřilo na reálné zapojení zaměstnanců na plný úvazek na pracovištích v letech 2010 až 2012.
Naplno pracuje méně než třetina lidí
Aktivní přístup k práci má podle něj 30 procent z celkového počtu asi 100 milionů zaměstnanců.
Gallup mimoto rozlišuje dvě další skupiny zaměstnanců. První reprezentují ti, které jejich práce sice nezajímá, ale úspěšně se překonávají do zaměstnání chodit a vykazovat nějakou činnost. Ve Spojených státech jich je přibližně 50 milionů.
Roční ztráta v důsledku nezapojení činí 11 bilionů
Zbylých 20 milionů zaměstnaných Američanů svou práci nenávidí a nejraději by do ní vůbec nechodilo. Analytická společnost se domnívá, že obě dolní skupiny podkopávají ekonomickou aktivitu zaměstnavatelů.
Podle propočtů zaměřených právě na ekonomickou aktivitu totiž stojí nezapojení zaměstnanci a jejich laxní přístup ročně 550 miliard dolarů, tedy bezmála 11 bilionů korun. Jejich podíl přitom v posledním desetiletí stagnuje.
Pozoruhodným zjištěním je skutečnost, že mizivé zapojení v zaměstnání se velmi často týká osob středního věku s vysokoškolským vzděláním. S podstatně větším zaujetím oproti tomu pracují zaměstnanci starší 65 let.
Analytici: Jen vědět o tom nestačí
Samotné povědomí o důležitosti zapojení zaměstnanců podle vědeckého pracovníka Gallupu Jima Hartera stoupá. Zaměstnavatelé však zřejmě nedovedou situaci konstruktivně řešit.
„Na amerických pracovištích je propastný rozdíl mezi tím, něco o zapojení zaměstnanců vědět a něco pro to udělat,“ naznačil Harter pro kalifornský deník Los Angeles Times.