Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Kam za prací do zahraničí? 9 zemí, kde si slušně vyděláte

Adéla Lišková

Adéla Lišková

6. 3. 2018

O tom, jak česká ekonomika prosperuje, můžete ve zprávách slyšet každý den, ovšem se mzdami to v porovnání se západními státy stále tak slavné není. Kam za prací do zahraničí se tedy vyplatí alespoň na čas přestěhovat?

1. Práce v zahraničí – Německo

Německo je zemí, kam se za prací stěhuje nejvíce Čechů a nejen proto, že jsou zde platy zhruba třikrát vyšší než u nás. Výhodou je také, že jde o sousední zemi, tudíž je možné často jezdit domů. Je ovšem praktické umět dobře německy, jelikož zejména v menších městech lidé anglicky moc neumí. Snadno si zde však zařídíte práci předem přes agentury či německé pracovní portály, mnoho volných míst je také nabízeno v rámci EURES, sítě úřadů práce v EU.

Jak si najít práci v Německu? Může to být snadnější, než si myslíte

2. Práce v zahraničí – Severské země

Pokud byste si rádi prohlédli Skandinávii, není špatným nápadem stěhování do zahraničí za prací. Zajímavé platy jsou ve Finsku, Dánsku i Švédsko, a rovněž i v Norsku, které sice není v EU, avšak zato je značně bohaté. Nemusíte se děsit ani toho, že se budete muset jejich složité jazyky – na rozdíl od Německa zde prakticky všichni mluví anglicky.

Nevýhodou je ovšem to, že hledat si práci až na místě není úplně jednoduché, třebaže je to díky propojení zemí Evropským hospodářským prostorem možné. Rovněž s prací načerno zde moc nepočítejte, je postihovaná velmi tvrdě a zaměstnavatelé ji tak moc nevyužívají. Proto je dobré zajistit si zde práci předem, například přes agenturu.

3. Práce v zahraničí – Anglie

Britové si sice nedávno odhlasovali „brexit“ a tamní politická reprezentace se předtím nijak netajila tím, že by ráda omezila práva přistěhovaleckých pracovníků. Ovšem i tak se vyplatí se vyrazit nejen do Anglie, ale i do Walesu či Skotska. Platy jsou slušné i na méně kvalifikovaných pozicích. Navíc vám v práci bude stačit jenom angličtina.

Jak se stát au-pair? Agentury jsou passé, rodinu si mladí hledají sami

4. Práce v zahraničí – USA a Kanada

Tyto zaoceánské destinace jsou jakožto lokality pro práci v zahraničí u našich krajanů také velmi oblíbené, také díky tomu, že do USA či Kanady se mnoho lidí touží podívat. K tomu, abyste mohli pracovat v těchto zemích, však potřebujete získat pracovní vízum, které vám bez zajištěné práce nevydají.

Vycestovat do USA či Kanady na turistické vízum a pak si zde hledat práci je přímo nelegální, tudíž je jedinou cestou najít si práci předem. Práce je zde však dostatek, tudíž při jejím hledání se nemusíte spoléhat jen na pracovní agentury, ale zkusit se spojit přímo se zaměstnavateli přes pracovní portály.

Jak si najít práci v USA? Kvůli vízu potřebujete mít práci již před odjezdem

5. Práce v zahraničí – Rakousko

Hned po Německu a Velké Británii Češi nejčastěji vyrážejí za prací do sousedního Rakouska. Kromě příjemných výdělků a blízkosti je sem láká také kulturní podobnost. K práci zde nepotřebujete pracovní povolení a pokud víte jak na to, dá se najít poměrně snadno. Mnoho pracovních nabídek se nachází v rakouských novinách, které je často vyvěšují i online (např. Der Kurier, Salzburger či Nachtrichten).

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Kam za prací do zahraničí? 9 zemí, kde si slušně vyděláte