Vymotáte se zpocení z učebny a konečně si vydechnete. Zvládli jste to, studium je úspěšně za vámi. A co dál? Neděste se, pokud nemáte tušení, kam se vrtnout. Můžete studovat dál, nechat se zaměstnat nebo si vydělávat sám na sebe. V článku naleznete tipy, které vám pomohou rozloučit se se statusem studenta a vybrat si, jakým směrem v životě pokračovat.
Mzda i zkušenosti
Euforii z ukončení školy střídá šok a panika. Pokud budete mít štěstí, brzy najdete náplň denní činnosti, za kterou dostanete i mzdu. Možná jste už před ukončením studia hledali a zvažovali možné pracovní nabídky – ideální je mít domluvenou práci ještě před samotným převzetím diplomu. Pokud se ale rozhodujete až teď, koukněte na naše návrhy:
Stabilita zaměstnance
Nejčastěji volí absolventi možnost zaměstnaneckého poměru. Nemusí být jen hlavní, možná vám bude více vyhovovat zkrácený poměr, během kterého budete mít více volného času. Hledejte pomocí pracovních portálů, ptejte se po známých a kamarádech, založte si účet na profesní sociální síti, třeba na LinkedIn, nebo využijte služeb pracovních agentur. Zajímá vás jedna konkrétní firma nebo máte úzkou specializaci? Pošlete jim CV, kontakt většinou najdete na jejich webu.
Chci podnikat
Pokud máte zajímavý business plán, ať už na produkt nebo službu, můžete začít pracovat sami na sebe. Jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) si budete sami organizovat pracovní dobu a vydělávat přímo do vlastní kapsy. Pokud nechcete pracovat z obýváku a klienty přijímat v kavárně před domem, bude se vám hodit reprezentativní sídlo firmy. Nebojte, dnes se takové prostory dají i levně pronajmout. Nevýhodou podnikání může být trocha byrokracie a nejistý výdělek. Musíte si také sami odvádět daně a platit sociální a zdravotní pojištění.
Brigáda i po škole
Pokud si chcete práci v určité firmě jen osahat nebo nemáte na celodenní zaměstnání moc času, zkuste pracovat na DPČ (dohodu o pracovní činnosti) nebo DPP (dohodu o provedení práce). Taková brigáda ale přináší určitá omezení, zejména v délce maximální pracovní doby a v nutnosti placení si daní a zdravotního i sociálního pojištění při výdělku vyšším jak 3 000 Kč (u DPČ), respektive 10 000 Kč (u DPP) měsíčně.
Studentská léta mohou pokračovat
Baví vás se učit a máte možnost jít se svým vzděláním ještě výše? Popřemýšlejte o dalším navazujícím studiu. Pokud byste si chtěli zkusit úplně jiný obor, rozhlédněte se po různých akademických možnostech. Mnohé fakulty vypisují dodatečná přijímací řízení – sledujte jejich stránky nebo zavolejte na studijní oddělení pro více informací.
Až na konec světa
Pokud vás netrápí, že ihned po škole nezačnete vydělávat a máte něco našetřeno, cestujte. Poznání nových zemí vám nejenom zlepší slovní zásobu cizího jazyka, ale naučí vás se lépe vyrovnávat s krizovými situacemi a cítit se více sebejistě. Navíc nemusíte řešit žádost o dovolenou nebo neplacené volno u zaměstnavatele.
Stáží k vysněné pozici
Čerstvým absolventů firmy často nabízí pracovní stáže, mnohdy i v cizině. Získáte praxi, kontakty a případně i nabídku budoucího zaměstnání. Navíc si zlepšíte jazyk a rozšíříte obzory, naopak nevýhodou může být žádný či minimální plat. Tuto formu zaměstnání hledejte spíše u zahraničních firem, kde bývají stáže celkem běžnou praxí. Firmy se sídlem společnosti v České republice se již také začínají učit, co vše jim může stážista nabídnout, a hledají je čím dál častěji.
Být na úřadu práce není ostuda
Nic nevyšlo? Nezoufejte, od toho je tu úřad práce. Kromě zprostředkovaných nabídek vám zaplatí i povinné zdravotní pojištění (sociální se v tomto případě neplatí vůbec). Musíte ale chodit na úřední schůzky a na doporučené přijímací pohovory. Pokud jste během posledních 3 let alespoň 12 měsíců vydělával/a, máte dokonce nárok na podporu v nezaměstnanosti. Úřady práce také nabízejí rekvalifikační kurzy, jestliže máte pocit, že se svou stávající se nemůžete na trhu práce uplatnit.
Zahoďte ostych a pusťte se do toho
Udělat krok do neznáma a po ukončení vysoké školy se vrhnout do pracovního procesu stojí mnoho sil. Nejtěžší je ovšem začít, proto neleňte a nastartujte svou budoucnost.
Kateřina Houšková – CopywriterPsaní se věnuje od roku 2017, kdy začínala v redakci online magazínu. Přes něj se v roce 2019 dostala ke copywritingu, u nějž už zůstala. Na přání klienta s pečlivostí zhotoví srozumitelné texty, které osloví. Některé z nich naleznete také na produktvdetailu.cz.