Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jaký vliv mají sociální sítě na kariéru? Na anonymitu nespoléhejte

Barbora Milotová

Barbora Milotová

3. 1. 2013

Social Intelligence rentgenuje cyber-život lidí. Informace z našeho soukromí podrobně vykreslí zaměstnavateli, a někoho tak připraví i o práci. Máme ještě právo na soukromý život?

FOTO: Internet

Existuje ještě na internetu soukromí?, Zdroj: sxc.hu

S každým přihlášením, odhlášením a novým statusem se stáváme na facebooku závislejšími. Oblíbená sociální síť nepřilákala jen generaci teenagerů, ale i dospělé pracující lidi. Toho si jsou zaměstnavatelé dobře vědomi.

Odcházím na záchod, přátelé

Těžko říct, kde se vzal trend oznamovat virtuálním přátelům odchod na záchod a nákup chutné svačiny. Takovými statusy samozřejmě hodně říkáme o svojí osobnosti a povaze, ale také dáváme záminku možnému zaměstnavateli přijmout někoho lepšího. Někoho, kdo se o detaily svého života nedělí na sociálních sítích v nepřiměřeném měřítku.

Jakto? Americká firma Social Intelligence nabízí zaměstnavatelům důkladné prověření každého adepta na pozici. Termín vygooglovat je v období nadvlády facebooku passé. Nutno dodat, že se nezaměřují jen na facebook, ale i další oblíbené sociální sítě.

Kauzy, kdy zaměstnanec ztratil práci kvůli nevhodnému statusu týkajícího se pracoviště či šéfa, všichni známe. Dalo by se říct, že už nikoho nepřekvapí. Co vás možná ale vyděsí, je fakt, že nemusíte sehnat práci kvůli fotce, kde se například zúčastňujete protestní akce.

Komentujete rádi statusy a fotky svých přátel nebo cizích lidí? Jestli nechcete trávit svá produktivní léta na úřadu práce, každé slovo zvažte dvakrát. Jakýkoli projev rasismu, nevhodného chování, pomluv či úchylek by se vám nemusel vyplatit.

Nastavení soukromí vám nepomůže uhlídat informace, které si schováváte jen pro své přátele. A pokud se společnosti Social Intelligence podaří najít inkriminující informaci, budete žít s nálepkou kriminálníka či rasisty po sedm let. Tak dlouho schovají informaci v databázi.

Každá mince má dvě strany

Na otázku, zda-li je nabourávání soukromí v takovém rozsahu správné, existuje několik odpovědí. Z pohledu firmy je velice těžké zjistit si o svém možném zaměstnanci pravdivé informace. Ze životopisu záměrně vynecháváme nepohodlná fakta, která by nám mohla uškodit.

Příležitost skýtá pohovor, jenže kolik se toho stihne zaměstnavatel dozvědět za několik minut? Navíc pohovorové klasiky, jako je například „co byste nám o sobě prozradil a jaké jsou vaše slabé a silné stránky“, mají všichni naučené.

A informace, které o nás Social Intelligence zjistí, dáváme do cyber prostoru dobrovolně.

Na druhou stranu by ale měla pořád existovat hranice mezi soukromým a pracovním životem. Proč by aktivista, který se účastní protestní akce, nemohl pracovat v seriózní společnosti a jednat s lidmi? Pomyslnou hranici, která nám dává alespoň kousek soukromí, Social Intelligence, ač legálně, boří.

„Nemyslím si, že jsou služby Social Intelligence vhodné. Jaké dávám fotky na internet, je moje věc, a zaměstnavateli do toho nic není. Nijak to můj výkon v práci neovlivňuje,” komentuje dvacetiletá Andrea.

„Proč by si nemohl zaměstnavatel proklepnout mé chování na internetu? Všechny informace tam přece dávám dobrovolně.” Oponuje student Michal.

Je jen na nás, kolik toho na sebe chceme prozradit a kolik dáme šancí ostatním nás zrentgenovat. Pokud se vám stále nedaří nalézt práci, možná už znáte příčinu. Myslíte si, že služby Social Intelligence jsou přehnané, nebo jen pomáhají předcházet možné neschopnosti pracovníků?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaký vliv mají sociální sítě na kariéru? Na anonymitu nespoléhejte