Menu
StudentMag
Studentský život

Jaká krbová kamna? Poradí Vám odborníci

Krbová kamna jsou letos velmi skloňovaným výrazem. Pro mnohé představují únik z energetické krize, jiní zase hledají trošku té nezávislosti na aktuálním světovém dění. Kamna jsou oblíbená již několik generací převážně pro svou dostupnost, univerzálnost a schopnost vyhřát bez problému klidně celý dům. Jejich výběr musí být ovšem dobře promyšlený a skutečně na míru.

Rozhodující je samozřejmě výkon

Jak si asi umíte představit, výkon kamen je to první, o co byste se měli zajímat. Pokud je špatně zvolený, nevytopí vámi požadovaný prostor nebo bude mít špatný vliv na životnost vašich kamen. Vyšší výkon kamen z logiky věci snažíme všemi možnými způsoby tlumit a krbová kamna se nevyužívají hospodárně. Špiní se čelní sklo, spalování je nedokonalé a zplodiny se usazují v kouřovodech a komínu. Naopak nižší výkon kamen nás nutí výkon uměle dotvářet, kamna se přetápí a dochází k přetěžování tepelné konstrukce kamen, což pro ně může být fatální. Ve skutečnosti by kamna měla pracovat na 60 – 70 % svého maximálního výkonu. Proto je výkon kamen vždy nejlepší konzultovat přímo s odborníkem, který vám doporučí kamna na míru. Pro orientaci lze však vycházet z jednoduchého výpočtu. Budete potřebovat znát objem vytápěného prostoru, tedy výška x šířka x délka a průměrnou tepelnou ztrátu v ČR. U starších budov zhruba platí, že 1 kW výkonu vytopí 20 m3 místnosti a u novostaveb nebo dobře izolovaných objektů pak asi 40 m3. Pokud tedy vytápíte například 100 m3 ve starém špatně izolovaném domě, budete potřebovat kamna o výkonu 5 kW.

Krbová kamna

Part of interior dining room 3D rendering

Kamna s výměníkem vytopí i celý dům

Jestliže byste rádi dřevem vytápěli celý dům, nabízí se elegantní řešení v podobě krbových kamen s teplovodním výměníkem. Ten má tu obrovskou výhodu, že může být rovnou napojen na váš současný otopný systém, tedy nejčastěji radiátory nebo podlahové topení a lze ho využívat samostatně nebo ve spolupráci s vaším stávajícím kotlem pomocí termostatu. A jak teplovodní výměník funguje? Je to velmi jednoduché. Kamna ohřívají vodu ve výměníku, která je poté pomocí čerpadla rozváděna do topných těles a může být také akumulována v nádrži na užitkovou vodu a výměník tak nahradí také bojler. Pokud sháníte kamna s výměníkem, je výkon ještě více stěžejní než v případě samotných krbových kamen. Rozhodně tedy v takovém případě nechte výpočet výkonu na odborníkovi.

Kachle, litina nebo plech?

Dalším důležitým aspektem je materiál, ze kterého jsou kamna vyrobena. Nejde přitom pouze o designovou stránku věci, různé materiály mají různé vlastnosti a je tedy potřeba zamyslet se, kam kamna pořizujeme. Kachlová kamna představují tradiční řešení, ovšem dnes se již nemusí pořizovat pouze do starých chat a chalup. Mohou mít i moderní vzhled a potěší především svými akumulačními schopnostmi. Právě díky nim se dlouhodobě drží na vrchních příčkách oblíbenosti. Milovníci skandinávského stylu nejčastěji sahají po litinových krbových kamnech, která mají také výborné akumulační schopnosti a dokážou topit ještě hodiny po tom, co kamen v kamnech už dávno vyhasl. Tyto vlastnosti ušetří spoustu peněz, protože do nich nemusíte tak často přikládat, nicméně jejich roztopení déle trvá. Litinová a kachlová kamna se proto hodí více do trvale obydlených objektů. V případě, že sháníte kamna do rekreačního domu, zaměřte se na ta plechová. Ta dokáží předávat teplo téměř okamžitě a rychle také vychladnou po vyhasnutí ohně v topeništi. Pokud tedy přijedete na víkend, nemusíte se bát, že budete hodiny mrznout nebo před odjezdem čekat na vychladnutí kamen.

Krbová kamna

Big and comfortable living room.3D design concept

Co připravit před koupí

V neposlední řadě je důležité dopředu znát stav a průměr komína, aby kamna dobře táhla. Důležitý je také přívod vzduchu. Ten je většinou přiváděn z místnosti, kde jsou kamna umístěna a je potřeba pravidelně větrat. Využít lze tzv. centrálního přívodu vzduchu, kdy je vzduch dodáván externě přímo buď z venku anebo třeba ze sklepa a nedochází ke zhoršování kvality vzduchu v místnosti. Neméně podstatná je také volba správného otopu. Dřevo musí být dostatečně vyschlé (do 20 % vlhkosti) a mělo by být tvrdé nejlépe dub, buk či jasan.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaká krbová kamna? Poradí Vám odborníci