Prokrastinace aneb chorobné odkládání povinností. Problém, který trápí nejen studenty, ale i jedince pracující na plný úvazek. Holt, člověk má tendenci dělat hromadu jiných věcí než činnost, kterou opravdu dělat má. Jenže tím se dříve nebo později dostává do nemilosrdného skluzu, kvůli kterému v něm pramení stres a ten poté nevyprchává. Naučte se díky našim tipům zvládat boj s prokrastinací a zvýšit svou koncentraci a tím i celkovou produktivitu práce.
Spánkový režim je klíčem k úspěchu
Kvalitní spánek je bezesporu alfou i omegou vysoké koncentrace a tedy i vysoké produktivity, ať už u studování, nebo práce jako takové. Bohužel mnohé zjištění, že bychom měli spánkem trávit až třetinu svého života děsí, proto se mu nevěnují tolik, jak by měli. Spíše si svůj každodenní spánek zkracují, ale to je samozřejmě špatně. Spíše bychom se měli snažit vypěstovat si svou vlastní spánkovou rutinu, která tkví v usínání zhruba ve stejný čas a probouzení se také ve stejnou dobu.
Aby došlo ke zkvalitnění spánku, vyplatí se investovat i do zařízení ložnice. Kromě pohodlné a dobře přizpůsobivé matrace zvažte i tapety na zeď s uklidňujícím motivem (ideálně jemné, světlé odstíny, případně prvky přírody, které mají od pradávna stanoveno člověka zklidnit).
Tapeta na zeď s uklidňujícím motivem, Foto: Dovido.cz
Dýchání jako při józe
Jak zvýšit koncentraci? Pomoct může také dýchání. Určitě jste slyšeli o tom, že při józe je správný dech alfou a omegou. Když zklidníte dech, zklidníte i svou mysl a sebe celkově. Podobně lze dechová cvičení aplikovat i v případě, že se potřebujete více koncentrovat či zahnat prokrastinaci, která vás ne a ne pustit.
Bylo prokázáno, že při hlubokém dýchání je ovlivněna tělesná produkce hormonu zvaného noradrenalin, který funguje jako takový neurotransmiter. A ten přirozeným způsobem ovlivňuje naše soustředění. Stačí jenom zavřít oči a zhluboka se nadechnout nosem. Výdech by poté měl trvat alespoň čtyři vteřiny.
Uklizeno, správná teplota a hodně zeleně
Není tajemstvím, že i pracovní prostředí velkou měrou ovlivňuje to, jak produktivní člověk je. Pokud chcete dosáhnout skvělé výsledky, je zapotřebí na svém pracovním prostředí zapracovat. Uklizení plochy je prvním krokem, ale co dál?
Odborníci se shodují na tom, že je zapotřebí regulovat teplotu a investovat do zeleně. Ideální pokojová teplota by se měla pohybovat mezi dvaadvaceti až pětadvaceti stupni Celsia, pokojovky všude, kam se podíváme, jsou dalším bodem na seznamu. Navíc pomáhají pročistit vzduch v interiéru, což je bonus navíc.
Pokojovky všude kam se podíváme, Foto: Dovido.cz
Hlavně žádná postel
V době, kdy většinou pracujeme z domácí kanceláře, máme tendenci pracovat/učit se z postele. Jenže když se na podíváme okem odborníka, zjistíme, že je to spíše kontraproduktivní. Postel je určená pro odpočinek a spánek jako takový, což si ostatně i podvědomě uvědomujeme. A právě proto při práci v posteli nikdy nedosáhneme takových výsledků, jakých chceme dosáhnout.
Obecně se ví, že ležící poloha či sezení se zkříženýma nohama soustředění příliš nepomáhá, spíše ho pomyslně zabíjí. Práce v posteli k tomu všemu navádí člověka ke zdřímnutí, což může posléze narušit spánkovou rutinu, kterou jste si tak pracně vybudovali.
Sestava obrazů vám dodá motivaci, Foto: Dovido.cz
Máte motivaci?
Jedním z největších pohonných motorů může být ve vašem případě motivace. A nezáleží na tom, jestli bude pramenit z nahromaděného krátkodobého stresu, protože nad vámi visí deadline zakázky, nebo jestli jí bude odměna, kterou si po dokončení práce dopřejete. Motivace je v jakékoli podobě jedním z efektivních bojovníků proti prokrastinaci a často díky ní „kopnete do vrtule” tak moc, že úkolů během dne stihnete víc, než jste si mysleli.
Mimochodem, věděli jste, že jako motivace funguje také sázka s někým blízkým? Jen máloco nakopne člověka tak moc k aktivitě, jako sázka. Zejména, když se jedná o člověka se soutěživou povahou.