Ústní zkouška. Spousta studentů se jí bojí jak čert kříže. Není se čeho bát. Pokud se na zkoušku efektivně připravíte, můžete zazářit. Máme pro vás 4 rady, jak se na ni připravit.
Neučte se mechanicky
U písemné zkoušky vám možná projde, když se látku naučíte pouze nazpaměť. Do testu napíšete nějakou poučku, které ani nerozumíte, a víc to neřešíte. U ústí zkoušky musíte látce rozumět, nestačí ji pouze odříkat. Zkoušející jisto jistě pozná, že tomu, o čem mluvíte, nerozumíte. Požádejte proto například spolužáka, jenž nemá s předmětem problém a je ochotný vám vše vysvětlit, o pomoc.
Nepoužívejte pojmy, kterým nerozumíte
Pokud si nejste naprosto jisti tím, co říkáte, neříkejte to. Je velká pravděpodobnost, že se zkoušející vašeho slovíčka chytne a bude chtít pojem vysvětlit. Ano, použitím odborného pojmu se lze blýsknout, ale také vás může potopit. Takže pokud se rozhodnete být „odborní“, musíte si být vždy na sto procent jisti významem použitého slova.
Učte se nahlas
Pročítáte si skripta, zápisky a v duchu si říkáte, že je vše jasné a srozumitelné. A u zkoušky potom zjistíte, že nejste schopni myšlenku srozumitelně formulovat. V hlavě to všechno máte, přesně víte, kde to na papíře bylo napsané, ale jediné co vám přijde na jazyk je: „Jak bych to řekl/a.“ Připravte se na to už doma. U každé otázky si zkuste odpovědět nahlas, jako byste byli na zkoušce.
Pohodlí ano, ale…
Cítit se při zkoušce pohodlně je určitě věc důležitá, ale rozhodně byste neměli vypadat, jako byste si odběhli od rozehrané hry na počítači.
Oblečení hraje velice důležitou úlohu. Budete působit seriózně a zároveň dodáte zkoušce slavnostnější ráz. Zvolit byste měli takové oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně. Bylo by zbytečné ztrácet čas přemýšlením nad tím, jak jsou ty boty nepohodlné. Zároveň je potřebné dodržet dress code.
Zkouškové nám pomalu klepe na dveře. Shánějte materiály, připravujte se, ale nenervujte se! A pokud se vám u zkoušky nezadaří hned – take it easy! Pokusů máte plno.