Jak získat stipendium v USA. Víme, kde máte největší šanci
Adéla Lišková
27. 8. 2016
Studium v USA je snem mnoha českých studentů, ani v případě přijetí na jednu z tamních univerzit však nemají vyhráno – problémem často bývají finance. Některé univerzity toto ovšem řeší stipendijním programem. Jak získat stipendium v USA? Víme, kde máte největší šanci.
Jak získat stipendium v USA – nadace
Stejně jako na studium střední školy v zahraničí, i na studium zahraniční univerzity lze získat určité finanční prostředky od různých nadací a organizací. Které to jsou?
- Nadace Open Society Fund Praha – každý rok pořádá výběrové řízení ohledně přidělování stipendií zájemcům o studium středních a vysokých škol v USA a Velké Británii
- Nadace Zdeňka Bakaly – poskytuje stipendia především pro studium v USA a ve Velké Británii
- The Kellner Family Foundation – pomáhá nadaným studentům ze sociálně znevýhodněných rodin
- Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových – poskytuje stipendia českým studentům na studium magisterských programů na předních českých univerzitách
- Fulbrightova nadace – každý rok poskytuje finanční pomoc 20 českým studentům v USA, získat jej lze však pouze na studium magisterského či doktorského programu, dále nadace v USA podporuje české vědce a pedagogy
- Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových – poskytuje vědecká, umělecká i cestovní stipendia, žádat mohou i kvalitní studenti veřejných vysokých škol
Jak získat stipendium v USA – od univerzity
Získat stipendium na studium v USA od nadací je sice možné, ovšem pro většinu studentů to není příliš slibná cesta. Zájem je veliký a nabídka stipendií samozřejmě omezená, proto výběrovým řízením projde jen hrstka vyvolených. Navíc stipendia od nadací nebývají příliš vysoká, často pokryjí jen menší část nákladů na studium v USA.
Vyšší stipendia je možné získat přímo od amerických univerzit. Než totiž budete se vším všudy přijati na tamní univerzitu, musíte nejprve doložit, že si studium v USA skutečně můžete dovolit. Finanční poměry uchazečů o studium tak mohou hrát jistou roli ve výběrovém řízení. Na druhou stranu, americké univerzity si velmi cení mimořádně nadaných studentů, proto, pokud jsou chudí, jsou jim v rámci stipendia ochotné zaplatit i celé studium se všemi náklady.
Jak získat stipendium v USA – need-blind
Mezi univerzity, které poskytují takováto štědrá stipendia, patří přirozeně prestižní výběrové univerzity, které si je mohou dovolit. Ty obvykle ve výběrovém řízení aplikují přístup need-blind, což znamená, že k finančním poměrům studenta není vůbec přihlíženo.
To zajišťuje, aby chudí studenti nebyli znevýhodněni. Typicky pak záleží hlavně na výsledcích ve standardizovaných testech SAT. K těmto univerzitám patří například Princeton, Yale, Harvard, MIT či Darthmouth. Tyto univerzity chtějí opravdu ty nejlepší studenty, kterým jsou v případě pořeby ochotny uhradit i plnou výši všech nákladů.
Jak získat stipendium v USA – need-aware
Need-blind možná zní hezky, ovšem je třeba si uvědomit, že konkurence je zde velmi vysoká, například i ze strany asijských studentů, kteří mohou být mnohem chudší, ale o to snaživější než vy. Pokud tedy nejste zrovna génius, vyplatí se vám soustředit spíše na školy s přístupem need-aware, kde finanční možnosti studenta hrají ve výběrovém řízení jistou roli.
Zde student uvádí, kolik je schopen sám zaplatit, respektive kolik mu chybí. Škola mu pak v případě přijetí může nabídnout stipendium v odpovídající či nižší částce. Vzhledem k této částce je ovšem zvažován i přínos studenta, proto čím více jste schopni zaplatit sami, tím větší šanci na přijetí máte.