Jako každé léto se i v tuto dobu doslova roztrhl pytel s nabídkami různých sezónních prací a brigád. Pokud se ovšem chystáte pracovat s jídlem či pitím, budete k tomu potřebovat oprávnění. Jak získat potravinářský průkaz a kolik vás to bude stát?
V létě mají lidé větší žízeň než obvykle a na oblíbeném jídle si raději pochutnají venku, a tak berou všechny možné bary a restaurace útokem. Proto podniky v tomto období často shánějí na výpomoc brigádníky.
Kdo potřebuje potravinářský průkaz
Než se ale rozhodnete ucházet o práci v pohostinství, měli byste vědět, že budete potřebovat tzv. „potravinářský průkaz“ či „zdravotní průkaz“. Stejně to platí i pro práci v obchodech a stáncích s potravinami, supermarketech, při sběru ovoce a všude jinde, kde je náplní práce manipulace s jídlem či pitím.
Stejný průkaz však potřebujete i v případě, že se chystáte pracovat jako kadeřnice, pedikérka či dalších oblastech péče o tělo, anebo třeba ve skladech a logistických službách, kde se pracuje s potravinami či kosmetikou.
Co je potravinářský průkaz
Podle zákona č.258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví jde oficiálně o Zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství, který potvrzuje vaši zdravotní způsobilost k daným činnostem – pro výkon činnosti epidemiologicky závažné.
Vybrali jsme 5 brigád, které zvládnete při studiu. Zn.: časově nenáročné
Všechny činnosti, pro které je potravinářský průkaz nutný, jsou vymezeny taxativně v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Pokud je pro danou práci vyžadován, mělo by to být uvedeno již v inzerátu, nicméně lze to docela dobře odhadnout podle náplně práce.
Jak získat potravinářský průkaz
Potravinářský průkaz vám vystaví váš praktický, případně školní lékař, nejprve ale musí provést vyšetření a výsledky odebraných vzorků poslat do laboratoře. Pokud budou v pořádku, může vám průkaz vystavit. Podle zákona je nutné mít platný potravinářský průkaz nejpozději v den zahájení činnosti.
Potravinářský průkaz – cena a platnost
Cena za vystavení potravinářského průkazu není pevně stanovena, určuje si jí tedy sám lékař. Nicméně obvykle se pohybuje v rozmezí 200-400 Kč. Stejně tak dobu platnosti určí lékař, může jít o dobu určitou, anebo dobu neurčitou.
7 tipů, jak vydržet časově náročnou brigádu
Potravinářský průkaz přitom není vázán na konkrétního zaměstnavatele, můžete jej tedy uplatnit na více brigádách či pracích. Jste ovšem povinni jej nosit stále u sebe, kvůli případné kontrole z hygieny.
Povinnosti držitele potravinářského průkazu
Držitel potravinářského průkazu musí být nejen zdravý, ale rovněž musí ovládat jisté znalosti. Ty jsou vymezeny v příloze vyhlášky č. 400/2009 Sb., o rozsahu znalostí a dalších podmínkách k získání odborné způsobilosti v některých oborech ochrany veřejného zdraví. Ač se to běžně nedělá, hygienická kontrola je oprávněna vás z nich vyzkoušet a potravinářský průkaz vám eventuálně odebrat.