Napsali jste strukturovaný životopis, úspěšně zdolali jedno či více kol vývěrové řízení a právě vám volal personalista firmy, že jste místo získali? Počáteční velká radost, že si vybrali právě vás a že máte práci, za nedlouho zřejmě vystřídají úvahy nad tím, jak to v nové práci bude vypadat, jak zapadnete, jak přežít zkušební dobu a co od vás vlastně budou doopravdy očekávat.
1. Zjistěte, na koho se můžete obrátit
Ve většině společností to funguje tak (lépe řečeno mělo by fungovat), že vám nadřízený přidělí pracovníka, který vás zasvětí do všeho potřebného. V ideálním případě by vás měl nadřízený informovat i o tom, jaké cíle se od vás během zkušební doby očekávají. To je velmi důležité vědět, a pokud vám to nikdo nesdělí, nebojte se zeptat. Může se pak lehce stát, že se budete soustředit například na zvládnutí firemního softwaru a nadřízený při tom daleko více sleduje, jestli jste zapadli do kolektivu.
Ptejte se na náležitosti vaší práce, pokud nerozumíte úkolu, nebojte se zeptat znovu. Je lépe se zeptat dvakrát, než úkol provést špatně nebo dokonce vůbec.
2. Choďte do práce včas a nepřetahujte pauzu
Od prvního dne choďte do práce včas a dodržujte pauzy na oběd. Možná se vám zdá, že někteří kolegové tráví na obědě více než půl hodiny, ale vy se držte obvyklých 30 minut.
3. Mluvte s ostatními a dělejte si poznámky
Buďte komunikativní vůči všem svým kolegům, snažte se nasávat atmosféru, která ve firmě vládne. Zjistěte, jestli jsou vztahy jen přísně pracovní nebo vládne uvolněnější atmosféra. Povídejte si kolegy, ale vyhněte se tématům jak sex, politika či peníze a nevyzrazujte toho příliš z vašeho soukromí. Dělejte si poznámky, zapisujte si důležité postupy, pracovní náplň, pracovní zařazení kolegů, náležitosti produktů a tak podobně.
4. Nebuďte příliš kritičtí
Z počátku se vyhněte kritice. Nováček sice hned na první pohled může vidět nedostatky, které už stálí zaměstnanci nevidí či záměrně přehlížejí, ale není dobré na ně ihned upozorňovat. Snažte se zapadnout, a ne hledat chyby. Samozřejmě vyjádřete svůj názor, pokud se vás na něj někdo zeptá, ale s taktem a se zdrželivostí.
5. Nepřidávejte se na žádnou stranu
Pokud zjistíte, že jsou v práci dvě skupiny, které proti sobě brojí, dejte si pozor. Pravděpodobně si vás alespoň jedna bude chtít přetáhnout na svou stranu. Pokud tomu tak bude, vysvětlete, že jste nováček a ještě jste se nestihl mezi vztahy a problémy na pracovišti zorientovat a nerad byste někomu ukřivdil či ublížil.
6. Vhodně se oblékejte
Přizpůsobte své oblečení panujícímu dress kódu. Jestliže chodí ostatní v oblecích a kostýmech, nezapadnete v džínech, a naopak, příliš formálně oblečení budete mezi neformálně oblečenými kolegy vyčnívat.
7. Buďte sami sebou
A hlavně nezapomeňte při tom všem být sami sebou, protože dříve či později se stejně projevíte v pravé podobě, a pokud chcete v práci zůstat, nelze se přetvařovat.