Menu
StudentMag
Studentský život

Jak využít volného roku po nepřijetí na VŠ? Podívejte se na 6 tipů

Redakce

Redakce

29. 8. 2017

Obdrželi jste vyrozumění ze všech vysokých škol, na které jste se hlásili, a už víte, že vás ani na jednu nepřijali? Zprávu, že jste neprošli přijímacím řízením, a tudíž se váš sen o vytouženém studiu na VŠ rozplynul, může být opravdu těžké přijmout.

Mnoho jedinců, kteří se dostanou do této nepříjemné situace, vnímá v takové chvíli pocity prohry, bezmoci, beznaděje a často upadá do deprese. „Jak se to mohlo stát? Copak jsem se dostatečně neučil? To jsem vážně tak hloupý? Co teď budu dělat a jak to vysvětlím rodičům?“ To jsou nejčastější otázky, které se honí nepřijatým uchazečům hlavou. Nezoufejte! My vám ukážeme, že to není tak hrozné. Máme pro vás 6 tipů, jak strávit volný rok.

Udělat si během své studijní kariéry delší prázdniny již není žádná ostuda. Fenomén jednoho roku volna před nástupem na VŠ se stal v posledních letech u studentů hodně oblíbeným. Dnešní mládež volno vnímá jako příležitost vyzkoušet něco nového, získat více zkušeností a v klidu se rozhodnout, kterým směrem se v životě dále ubírat.

Ať už se rozhodnete strávit volný rok jakkoliv, nejdříve si promyslete, co chcete během ročního volna získat. Dejte si jasný cíl a připravte si jednotlivé kroky, jak tohoto cíle dosáhnout. S promyšleným plánem se již nemusíte bát otevřít diskusi před rodiči.

1. Dobijte energii

Mnoho studentů pokládá období přijímacích zkoušek na VŠ za velmi náročné. Několikatýdenní výběr vhodných škol, nudné vyplňování přihlášek, nekonečné učení na zkoušky a stresující testy. Po finálním nezdaru může na studenty dolehnout únava, nechuť či vyčerpání. V takové situaci je dobré na chvíli vypnout a dobít energii.

Zkuste popřemýšlet o aktivitě, jež by vás bavila a zároveň vám pomohla se trochu odreagovat.  Můžete se třeba přihlásit jako dobrovolník k nějaké charitativní organizaci nebo si vyzkoušet lektorování zájmového kroužku. Pokud si vyberete aktivitu, která bude mít přímý vztah k oboru, který byste chtěli v budoucnu studovat, bude to pro vás mimořádný přínos.

2. Cestujte

Pokud jste nikdy necestovali, teď máte příležitost! Rozšíříte si povědomí o světě, poznáte jiné země, potkáte nové lidi. Baví vás dějepis? Podívejte se na místa, kde se odehrály významné historické události. Chcete se dobře a rychle naučit cizí jazyk? Odjeďte do ciziny a začněte mluvit. Když se seznámíte s kulturou a lidmi dané země, studium cizího jazyka vám půjde samo od sebe.

Kam cestovat sama? 9 bezpečných (a cool) měst pro ženy cestovatelky

3. Odjeďte pracovat do zahraničí

Pokud chcete spojit příjemné s užitečným, najděte si v cizině práci. Nejen, že poznáte život v jiné zemi, naučíte se cizí jazyk, ale také získáte pracovní zkušenosti, které se ve vašem životopise nikdy neztratí.

4. Začněte být samostatní

Pokud vás neláká cestovaní ani práce v zahraničí, přesto byste se měli trochu osamostatnit. Ukažte rodičům, že rok volna neznamená, že jste se na školu vykašlali. Berte situaci zodpovědně. Domluvte se s kamarády a najděte si společný podnájem. Vyzkoušejte si, jaké to je žít bez rodičů, když sami musíte vařit, chodit na nákup a starat se o domácnost. Rok takové samostatnosti vás spolehlivě připraví na budoucí život na kolejích.

Kam za prací do zahraničí? 9 zemí, kde si slušně vyděláte

5. Dobře si promyslete, na jakou školu se budete příští rok hlásit

Poslední ročník střední školy vám dal hodně zabrat a vy jste se ani nestihli rozhodnout, na jakou školu byste se chtěli dál hlásit? Nebo jste si školu vybrali, ale už během přijímacího řízení jste došli k závěru, že to nebyla správná volba? Nevadí. Nyní budete mít dost času si to celé znovu promyslet, získat potřebné informace či se zeptat na názory jiných studentů, kteří už na dané škole studují.

6. Vyzkoušejte si život pracujících na plný úvazek

Mnoho mladých lidí, kteří se nedostanou na VŠ, se rozhodnou jít pracovat. I toto rozhodně není špatná volba. Nejen, že si něco vyděláte, vytvoříte si nepostradatelné finanční rezervy, ale zároveň získáte zkušenosti. V novém zaměstnání se můžete naučit věci, které vám mohou při budoucím studiu i hodně pomoci.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak využít volného roku po nepřijetí na VŠ? Podívejte se na 6 tipů