Menu
StudentMag
Studentský život

Jak ušetřit na jídle jako student?

Redakce

Redakce

11. 3. 2022

Studenti nemívají peněz nazbyt, takže ušetřit za jídlo během studentského života určitě není od věci. Na následujících řádcích pro vás dokonce máme hned devět tipů, jak na to. 

Připravujte jídlo hromadně

Jistě, jedna porce je obvykle levnější než porce pro více lidí. Pokud ovšem budete jíst hromadně, budete si moci kupovat rodinná balení, která bývají výhodnější. Při vaření pro více lidí navíc nehrozí tak často, že budete vyhazovat zbytky. Při přípravě pokrmů pro více lidí se zároveň můžete s dalšími studenty střídat, takže ušetříte nejen peníze, ale také čas, kterého není nikdy dost.

Studentské vaření

Zdroj: Pexels

Zdroj: Pexels

Zaměřte se na slevové kupóny na internetu

Slevové kupóny představují nedílnou součást nakupování na internetu. Nemusí se přitom týkat pouze elektroniky nebo módy, ale také potravin. Dokonce je lze využít i ve fastfoodech. Prohlédnout si kupříkladu můžete KFC kupóny na službu KFC rozvoz. Různé slevové akce (nejen) pro studenty si ale připravují také další řetězce, v nichž se můžete najíst. 

Plánujte a nenakupujte hladoví

Pokud si dobře naplánujete, co budete v nejbližších dnes jíst a napíšete si nákupní seznam, budete přesně vědět, pro co jdete. Nejenže během nakupování ušetříte čas, ale nebudete utrácet zbytečně. Doporučujeme vám ovšem, abyste nenakupovali hladoví, neboť se říká, že hlad má velké oči. Pak můžete pořídit zbytečnosti, které vám jen jako první padnou pod ruku.

Nekupujte nekvalitní potraviny

Čím méně utratíte, tím více za jídlo ušetříte. Ačkoli zní takové tvrzení poměrně jasně, ve skutečnosti vás možná překvapíme – přehnaně šetřit se totiž nemusí vyplatit. Pokud budete kupovat pouze levné a nekvalitní potraviny, sice se „zaplácnete“, ale tělu nedodáte moc živin, takže mozek brzy začne opět vysílat signál hladu. Měli byste jíst tedy kvalitněji a méně často.

Nakupujte kvalitní a levné potraviny

Ano, některé kvalitní potraviny mohou být skutečně až příliš drahé. Neplatí to ovšem obecně. Tak například vám můžeme doporučit luštěniny, které nebývají drahé, za to jsou výživné. Červenou čočku navíc nemusíte vůbec namáčet. Luštěniny navíc nenadýmají více než jiné potraviny. Stačí nekonzumovat vodu, v níž je uvaříte, protože právě v ní se absorbují nestravitelné cukry. 

Navštěvujte rodinné příslušníky

Na jídlo do maminky či babičky vzpomíná mnoho lidí po celý život. Není tedy důvod občas nevyrazit na návštěvu za příbuznými a při té příležitosti si dát něco dobrého k snědku. Navíc byste neměli ohrnovat nos nad balíčky na přilepšenou. Pokud vám tedy vaši rodiče či prarodiče chtějí něco v neděli večer zabalit s sebou na týden, buďte jim za to vděční.

Nenavštěvujte restaurace v centru 

Jistě, pokud chcete skutečně ušetřit za jídlo, měli byste restaurace asi úplně vynechat. Na druhou stranu kdo by se alespoň jednou za čas nechtěl najíst bez toho, aby se musel odbývat anebo vařit. Vyrazíte-li už do nějaké restaurace, obvykle platí, že ty v centrech měst bývají nejdražší. Není to ovšem pravidlo, takže si zjistěte, jak jsou na tom jednotlivé podniky v okolí s cenami.

Jezte v menze

Menza je jídelna pro vysokoškoláky (název ostatně pochází z latinského mensa, což znamená stůl), kde se rovněž můžete najíst poměrně levně. V současné době tyto instituce nabízejí studentům obvykle polévku a několik hlavních jídel. Běžně se mezi nimi přitom objevuje alespoň jeden pokrm bez masa, takže na své si mohou přijít i vegetariáni.

Neplýtvejte 

Plýtvat byste samozřejmě neměli nikdy, tedy nejen v průběhu studentského života. Pokud chcete nicméně na škole ušetřit za jídlo, dbejte na to, abyste hospodařili úsporně. To začíná už u výše zmíněného důkladného plánování nákupů a končí u toho, že spotřebujete veškeré potraviny, které máte k dispozici. A jestliže už vám něco zbude, můžete to zamrazit na později. 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak ušetřit na jídle jako student?