Menu
StudentMag
Studentský život

Jak udržet rovnováhu mezi studiem, prací a volným časem

Snaha o nalezení balancu mezi studiem, prací a zábavou je celoživotním procesem, který vede k větší spokojenosti a lepším výsledkům. Na jeho dosažení neexistuje univerzální recept, každý člověk je přece jen zvyklý fungovat trochu jinak, jsou ale určité praktiky, které obecně platí pro velkou většinu z nás. Čím dříve si tyto jednoduché postupy osvojíte, tím lépe se vypořádáte se situacemi, kdy se vám plány bortí jako domeček z karet.

Největším pomocníkem je plánování

Plánování je klíčem k úspěchu – vnáší do života řád a pomáhá předcházet nepříjemným překvapením a stresu z nepřipravenosti. Veškeré plány si zapište do kalendáře, abyste při rozvrhování práce, studia a jiných aktivit měli přehled a neslibovali nesplnitelné. K ruce si vezměte kalendář v mobilu či PC, vše si poctivě zaznamenejte, barevně rozlište a nastavte si upozornění, abyste na nic nezapomněli. Máte-li fotografickou paměť, možná vám bude vyhovovat papírový diář, nevýhodou ale je nutnost nosit jej všude s sebou a pravidelně kontrolovat.

Inspirujte se u Work-life balance směrnice EU

Rovnováha mezi pracovním a osobním životem (work-life balance) představuje ideální stav, který je ale především v nejaktivnějších letech jen těžko dosažitelný. Většinou je zakopaný pes v nastavení priorit a také v oddělování práce od ostatních oblastí života. Ty přitom mohou fungovat v symbióze. Evropská unie dokonce v roce 2019 přijala směrnici, která má rodičům a pečujícím osobám zajistit snadnější sladění práce se soukromým životem.

Nastavte svou mysl a využívejte home office

Práce bývá v dnešní době více flexibilní, člověk si sám může určit začátek a konec pracovní doby a zaměstnanci mívají možnost práce z domova. To vše vám hraje do karet při hledání rovnováhy mezi prací a osobním životem. Zajděte si ráno před prací zacvičit nebo se jděte projít. Vezměte si home office a místo pauzy na kávu si doma vyperte a naplňte myčku na nádobí. Tím si přihrajete více času po práci na zábavu a odpočinek. Začněte především nastavením myšlení – práce by pro vás neměla být jen přítěží a cestou, jak sehnat peníze na obživu. Najděte si na svém zaměstnání pozitiva, která vás denně zvednou z postele a díky kterým vám pracovní doba uteče rychleji.

Praktiky, které vám změní pohled na práci

Přizpůsobte si své pracovní prostředí tak, aby vám šla práce i studium od ruky a abyste zbytečně neztráceli čas prokrastinací. Dělejte si časté přestávky, ve kterých se běžte projít alespoň do kuchyňky a zpět, prokrvíte si tak tělo i mozek a bude vám to lépe myslet. Pokud je to možné, pořiďte si polohovací stůl nebo nafukovací míč na sezení, abyste se u práce tolik nekroutili a nekřivili si záda. Zkuste sílu éterických olejů, které umějí hacknout nastavení mysli, podpořit soustředění nebo potlačit stres. Užívejte si volno o víkendech na maximum a nepromrhejte jej na sedačce, když jste si tak dlouho plánovali výlet do hor. Buďte akční, když můžete.

Veronika Decsy
Copywriter
Copywriterka s přesahem do SEO, která se psaním živí od roku 2017. Dokáže se vcítit do potřeb klienta a tvoří věcné a poutavé texty. Některé z nich můžete najít například na portálu produktvdetailu.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak udržet rovnováhu mezi studiem, prací a volným časem