Kdekdo by si přál působit o trochu chytřeji. Pokud vám něco říkají slova jako pravopis či stylistka, můžete se pokusit zvýšit si své intelektuální renomé díky textům, které napíšete. Někteří učitelé vám to zbaští, jiní ne.
1. Používat slovník synonym není ostuda
Slovník synonym není jen pro hlupáčky s malou slovní zásobou. Naopak: třeba takoví překladatelé, jejichž lexikální nádrž rozhodně prázdná není (nebo by neměla být), ho používají dennodenně. A vy byste možná měli také.
Ačkoli jistě znáte spoustu slov, není snadné jen tak vysypat z rukávu pět synonym ke kterémukoli výrazu. Aby však vaše písemná práce působila alespoň na oko chytře, měla by být jazykově pestrá.
2. Pryč s otřepanými slovy
Co byste ve slovníku synonym měli hledat? Začněte třeba trochu lepšími přídavnými jmény. Přestaňte používat obecná adjektiva jako dobrý a špatný a nahraďte je vzletnějšími: hodnotný, kvalitní, korektní, příznivý či mylný, nepříznivý, neblahý nebo chatrný.
Ale: Nic se nemá přehánět. Dejte si pozor, aby se vám pod rukama nezrodil květnatý text plný překvapivých (nepovedených) metafor a archaismů.
3. Molekuly, s nimiž jsem prováděl výzkum
Zkuste si spočítat, kolikrát na jedné straně textu použijete slovo který. Hrozné číslo, že? Co dělat, když ty vztažné věty prostě jinak formulovat nemůžete? Naučte se skloňovat zájmeno jenž a jež. Takové tvary jako jimž, jíž nebo jichž vaši práci pozvednou na úplně jinou úroveň. A ani to nezní zas tak knižně, ne?
4. Tentýž postup zvolte s tentýž
Tvary jako týmž, týmiž či tímtéž dokážou otřást jistotami kdejakého bohemisty. Ověřeno v praxi. A když je použijete do práce o organické chemii? To bude vážně bomba.
5. Používání termitů nekončí fiatem, pokud to umíte
Proč něco říkat česky, když to můžeme nazvat hezkým cizím slovem. Seminárka se může zabývat konfrontací dvou úhlů pohledu, tendencemi v současném jazyce nebo transformacemi evropského trhu.
Myslete však na to, že výběr cizích slov by neměl být zcela arbitrární, a už vůbec ne arbitrerní.
6. Uvádějte vznešené zdroje
Pravý intelektuál čerpá z knih, ne z internetu. A moderní intelektuál ví, že i na internetu se dá kutat zlato. Pokud víte kde.
Spoléháte-li se jen na Google a Wikipedii, raději to nikde neroztrubujte a najděte si nějaké fancy zdroje. Proč ne třeba ty, které jsou uvedeny pod články na Wiki?
7. Citujte v originále
Tohle není frajeřina, dobré akademické práce by skutečně měly pod čarou uvádět citace i v originále. Frajersky to ovšem působí, a tak, chcete-li působit jako učenec, byste to mohli vyzkoušet také.
8. Netvořte typografickou džungli
Nadpis dvaadvacítkou, tučně, úplně jiným fontem a nejlépe ještě podtrhnout. Tak to ne. Minimalismus se tváří mnohem chytřeji. A rozhodně vynechejte Comic sans.