Přijali vás na dvě univerzity a vy si nemůžete vybrat? Pokud jste odvážní, nastupte na obě! A my vám poradíme, jak si studium o něco ulehčit.
Pokud ihned do prvního ročníku vstupujete hned s dvěma zápisy vysokých škol, připravte se na hodně práce, kompromisů a někdy také dlouhé noci plné skript a poznámek.
Někteří studenti se dokonce pro další obor rozhodnou až po nastartování studia, třeba v druhém nebo třetím ročníku. V tom případě buď nejsou spokojeni se současným programem nebo je jiný obor zaujal natolik, že si dobrovolně přiberou další školu. Ti už minimálně tuší, co je čeká, jak se připravit na zkoušky a nebo v posledních ročnících nemají už tolik předmětů a mohou se v klidu věnovat novému studiu.
Ať je vaše volba jakákoli, podívejte se spolu s námi na to, co vás čeká a jak vše zvládnout.
Připravte se na tvrdou dřinu
Snadno se to představí, snadno se to řekne. Realita ovšem bude úplně jiná. Pokud už během střední školy vám učení nedělalo problémy, byli jste schopni se připravit i na test z předmětu, který vás nebavil a máte notnou dávku přirozené inteligence, studium pro vás bude snazší.
Určitě počítejte s tím, že ve škole budete trávit o dost více času než vaši přátelé a spolužáci. Naučíte se taky vymezovat své priority a někdy budete muset jednoduše dát přednost knize před večeru stráveným s kamarády. I to se vám ale na konci studia může vyplatit.
Jak se učit? Známe 7 způsobů, které byste během studií měli vyzkoušet
Plánujte, zapisujte, tabulkujte
Učení, rozvrh, zkoušky, eseje, týmové práce. To vše budete mít, na rozdíl od spolužáků, zdvojené. Vaším nejlepším přítelem se tak stane diář nebo excelová tabulka. Dobré plánování a rozvržení všech důležitých etap studia bude naprosto klíčové. Organizace ve studiu vám může o hodně ulehčit celý proces a někdy bude důležitější, než samotné učení.
Požádejte o pomoc
Kryjou se vám předměty? Nestíháte odevzdat seminární práci? Nebo vám snad chybí poznámky? V těchto situacích můžete propadnout panice, stresovat se a nakonec vaše úporné snažení i vzdát. Není ale nic snadnějšího, než požádat o pomoc lidi okolo vás. Pokud dobře vysvělíte situaci, zkusíte si osobně promluvit s pedagogem nebo se domluvíte se spolužáky na sdílení zápisků, může vám tento krok výrazně ulehčit studium.
Studium si hlavně užívejte
Vysokoškolské studium by ovšem nemělo vždy být o stresu a učení. Uvědomte si, že univerzitu studujete hlavně proto, že vás daný obor zaujal nebo vás baví. Pokud se ve škole trápíte a nemáte pocit, že by vám studium dávalo cenné informace do vašeho budoucího profesního života, možná jen ztrácíte čas, který byste mohli efektivněji investovat někde úplně jinde. Neradíme, abyste dělali překotná a nepromyšlená rozhodnutí. Jde pouze o to, abyste si studium užili, poznali nové lidi, dostali se k zajímavým příležitostem a hlavně byli spokojení.