Menu
StudentMag
Studentský život

Jak studenti ušetří za dovolenou? Triků je hned několik

Dovolená v zahraničí je jen pro boháče? Nesmysl. Pokud máte chuť poznávat cizí kraje, cesta se vždycky najde. Cifry na bankovním účtu vám přitom nemusí stát v cestě, vždyť ušetřit se dá na mnoha věcech. Povězme si pár tipů, které vám cestu za hranice otevřou.

Prokrastinace se vyplatí

Vsadíme se, že tohle tvrzení neslyšíte často. Při plánování cesty se vám ale vyplatí odkládat výběr a hlavně nákup na poslední chvíli. Díky tzv. last minute nabídkám může týdenní dovolená v Řecku vyjít pod deset tisíc včetně letenek i stravy. Přitom budete mít stejný komfort jako ti, kteří zaplatili původní cenu. Zajištěné máte i služby delegáta, transfer z letiště a všechno, co k pobytu potřebujete. Stačí si jen rychle zabalit.

Výhodu ale mají i pečlivky, které tradičně odevzdávají seminárky ještě dlouho před termínem. Pořídit si zájezd během tzv. first minute sezóny je podobně finančně výhodné. Navíc se budete mít dlouho na co těšit a nečeká vás hektické balení v případě, že jste chytli last minute s odletem zítra.

Nebojte se to vzít do vlastních rukou

S cenou dovolené výrazně hýbne, když se odhodláte vzít organizaci do vlastních rukou. Kromě úspory má taková snaha řadu dalších výhod, ale o tom později. V zásadě jde o to, že nevyužijete služeb cestovky a dopravu s ubytováním si zařídíte sami. K tomu se pak pojí další organizační body, jako doprava na ubytování nebo zajištění stravy. Klíčové je ale najít levnou dopravu. Pátrejte po zlevněných letenkách, projeďte skupiny a fóra nabízející společné cestování, mrkněte na akce pro studenty ve vlakové a autobusové dopravě… To by bylo, abyste něco nesehnali!

Až najdete vyhovující termín a dopravní prostředek, poohlédněte se po ubytování. Narazíte přitom na řadu variant, které se pohybují v různých cenových hladinách. Nejlacinější možností bývají hostely, ve kterých potkáte řadu mladých lidí z nejrůznějších koutů světa. Chcete poznávat cizí kultury? Tady se jich koncentruje několik na jednom místě.

Pokud dáváte přednost soukromí, i tak můžete najít levné a pěkné ubytování. Stačí jen hledat. Dejte přitom pozor na polohu daného místa a na recenze hostů, ať neriskujete, že budete zklamaní. Výhodou plánování pobytu na vlastní pěst je, že máte volnou ruku. Jednak budete dbát na vlastní preference, ale také máte možnost vystřídat za pobyt několik různých míst a poznat tak ještě větší kus dané destinace.

Co s dopravou?

Takže se už máte do země jak dostat a kde bydlet. Teď si rozmyslete, jakým způsobem se budete v místě pohybovat. První je cesta z letiště nebo nádraží na ubytování, pak jsou na řadě výlety. Ve valné většině případů je možné využít hromadnou dopravu a ta bývá pochopitelně nejlacinější. Skvělé je, že v ní potkáte místní a snadno se tak infiltrujete do běžného života tamních obyvatel. Cesta navíc často nemá daleko od vyhlídkové jízdy.

Pokud jste smělejší, místní poznáte také při jízdě stopem a neutratíte přitom ani halíř. Svezou vás možná i domácí, pokud jste jim sympatičtí. Někteří i v rámci rezervace nabízejí transfer z letiště na ubytování. V zemi, kam jedete, může fungovat také Uber či podobná služba. Taxi nebo pronájem vozidla pak patří k těm nejdražším variantám.

Pár zásad na závěr, které vám ušetří další drobné

  • Vezměte si s sebou ISIC kartičku, abyste mohli uplatnit studentské slevy.
  • Restaurace, kavárny, suvenýry a další zboží jsou nejdražší u památek, v centru a na pláži. Popojděte uličkami kousek dál. Každým krokem budou ceny klesat.
  • Přibalte si do kufru podložku na pláž. Ušetříte výraznou sumu za lehátka a ještě si budete moct „ustlat“, kde se vám zlíbí.
  • Když si zařídíte ubytování s ledničkou a plotýnkou, můžete si snadno připravit rychlé a levné jídlo z místních surovin.
  • Bavte se s lidmi a buďte na ně milí. Překvapí vás, jak vám vaši laskavost můžou oplatit.

Během dovolené jistě přijdete na další triky, jak ušetřit. Stačí jen vyrazit. Tak šťastnou cestu!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak studenti ušetří za dovolenou? Triků je hned několik