Menu
StudentMag
Bakalářská a diplomová práce

Jak správně psát poznámky pod čarou

Klára Hyláková

Klára Hyláková

7. 12. 2017

Píšete důležitou závěrečnou či semestrální práci, v níž uvádíte jiné autory a díla? Pak byste se měli správně naučit psát poznámky pod čarou, které odkazují na citovaný text. Správný postup najdete v článku.

Každá akademická práce, jež se odkazuje na jiná díla, musí být správně ocitována. Ve vašem textu by se tak měl objevit nejen seznam použité literatury, který se umisťuje až na samý konec práce, ale také poznámky pod čarou, které se používají pro citaci konkrétního úryvku textu.

Jak psát poznámky pod čarou

Poznámky uvozujeme vždy číslem nebo hvězdičkou, kterou umisťujeme hned za citovanou větu či odstavec. Symbol by měl být vždy napsaný menší velikostí a vložen jako horní index. Na konci strany pak pod čarou napíšeme právě dané symboly, které nám odkazují na citovanou větu. Pod čarou pak již píšeme jen citaci. Se správnou citací nám pak může pomoci web citace.com. Pamatujte, že poznámka pod čarou musí vždy uvozovat na odkaz v textu, který je právě na té dané straně.

Poznámka pod čarou ve Wordu

Textový nástroj Word má poměrně chytrou funkci, pomocí které poznámku pod čarou velmi snadno vytvoříme. Kurzorem najedeme na konec věty či textu, který chceme citovat. V záložce „Reference“ pak vybereme tlačítko „Vložit poznámku pod čarou“. Ta nám automaticky vytvoří odkaz jak v textu, tak pod čarou, do kterého již pak jen vepíšeme danou citaci.

Výhodou této funkce je, že se nám citace správně naformátuje a daná poznámka je vázana na odkazovanou větu. V případě posunutí textu se pak posune i propojená citace pod čarou.

Použití poznámky pod čarou

V zásadě platí, že poznámky pod čarou používáme povětšinou v kratších textech – tedy hlavně v seminárních pracech. Pro delší závěrečné práce, tedy bakalářské nebo diplomové, využíváme hlavně číslo za citovanou větou, na který se budeme odkazovat až na celém konci práce, ve zdroji literatury.

Do poznámek pod čarou v zásadě píšeme hlavně citovanou literaturu. V některých textech ovšem můžeme najít i případ, kdy se do poznámek vkládá rozšiřující údaj nebo doplňující informaci, která s citovaným textem souvisí.

Jakou metodu využíváte vy? Vepisujete poznámky ručně nebo preferujete nástroj ve Wordu? Podělte se s námi o další rady v diskuzi pod článkem!

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Jak správně psát poznámky pod čarou