Při hledání práce se nám může stát, že potenciální zaměstnavatel bude k životopisu vyžadovat i motivační dopis. Neboli papír, který vysvětlí, proč se na danou pozici hlásíme.
Motivační dopis slouží hlavně k tomu, abychom v něm deklarovali náš zájem o pozici a zdůraznili naše zkušenosti nebo zájmy. Především jde o vyvolání co největšího zaujetí u zaměstnavatele a o to, aby nás pozval na pohovor.
Základem je stručnost
Celý motivační dopis by měl být hlavně stručný. Zaměstnavatel od nás nevyžaduje román, chce jen základní informace.
Hned na začátek bychom měli uvést pozici, o kterou projevujeme zájem. K tomu také připsat, jak jsme se o ní dozvěděli. Následují stručně vypsané naše zkušenosti a případné vlastnosti, kterými bychom mohli být pro danou firmu užiteční a také ji obohatit.
Následuje zdvořilé požádání o pohovor a nesmí chybět kontaktní údaje. Sem se hodí napsat jak telefonní číslo, tak i celou adresu.
Zmiňujeme jen nejdůležitější zkušenosti
Zkušenosti jsou velmi důležité, proto se nebojme napsat všechny, které nám přijdou nejdůležitější. Nemusí to být veškeré práce a brigády, které jsme kdy dělali, ale stačí ty, které s danou prací souvisejí nebo by mohly opravdu zaujmout.
Text bychom neměli odnikud kopírovat, nesmíme v něm lhát a je třeba dát si pozor na klišé a překlepy. I to o nás leccos vypoví. Úhledností a spisovnou češtinou dáváme také najevo zájem o práci.
Na internetu je k dispozici několik stránek, které nabízejí ke stáhnutí své vzorové motivační dopisy. Ty nám výrazně pomohou s vymýšleným textem, avšak nezapomeňme alespoň pár slov pozměnit. Nikdy nevíte, kam někdo zabrouzdá. A zjistí-li, že jste si s psaním práci vůbec nedali, vysvětlí si to po svém.
Nakonec motivační dopis přikládáme k životopisu. Poté nám nezbývá nic jiného než čekat, zdali nám přece jen k něčemu pomohl.