Zdá se, že někteří studenti udělají vše, jen aby se vyhnuli psaní testu, účasti na tělocviku či na lyžařském výcviku. Nebojí se za tímto účelem poškodit si vlastní tělo: zlomí si klidně prst nebo celou ruku.
Takzvaný Keyword Tool od Google Adwords ukazuje, že heslo „jak si zlomit ruku“ zadá v průměru jen do vyhledávače Google okolo 1 300 lidí měsíčně! Jiný sofistikovaný nástroj od Googlu ukazuje, že tento návod je nejvíce žádán v lednu a únoru, další špička hledání je před koncem školního roku.
Nejedná se pravděpodobně o nějaký nový trend, protože už v polovině ledna 2004 se například šestnáctiletý Zbyněk na internetovém serveru zpovednice.cz svěřil s tím, že jeho kamarád od něj chce zlomit prst.
„Kamarád chce, abych mu zlomil prst, aby se mohl hodit marod a nemusel do školy, já bych mu to udělal, myslel jsem třeba podložit to před kloubem a dupnout mu na to, ale bojím se, jestli po mně nemůžou chtít jeho rodiče třeba peníze, kdyby to nesrostlo dobře. On sice slibuje, že nic nepoví, ať to udělám, ale já se bojím, co když to bude bolet a pak něco poví. Myslíte, že kdyby mně podepsal, že to chtěl, že by to stačilo? Nerad bych z toho měl nějaký popotahování,“ svěřoval se student v roce 2004 s pozoruhodným přáním kamaráda.
Studenti vymýšlejí návody na způsobení zlomeniny
Na internetu koluje řada fám, jak si nejlépe ruku nebo její část zlomit. Například jde o radu, kdy by si měl dotyčný strčit na noc prst do krabičky od sirek a ráno ho narovnat, nebo namočit končetiny do octa a následně udeřit o tvrdý předmět.
Tipů, jak si zlomit ruku, je internet plný. Stačí si vybrat… Foto: Marián Juskanin, StudentMag.cz
Jedna blogerka popisuje zlomení prsu způsobené třením tužky nebo pastelky: „Tři tužku o prsty alespoň 15 až 30 minut, poté s ní také jen prašti o stůl (ale velkou ranou!). I to má své mínus, bolí to! Někoho možná ne (třeba jako mou kámošku), ale pokud to děláte fakt pořádně, bolet by to mělo (hlavně pokud máte hubené prsty!).“
Návod jako z hororu
Internetový uživatel vystupující pod přezdívkou kaprfild dalším diskutujícím podává radu bez servítků: „Ideální je končetinu či její součást na něco položit tak, aby těžiště poškozované části těla bylo nad volným prostorem, a požádat někoho, aby ti na ní skočil, dupnul, praštil kladivem. Upozorňuji, že se jedná o nesnesitelnou bolest. Navíc se bude zřejmě jednat o otevřenou zlomeninu, takže je třeba počítat s obrovským krevním úbytkem – proto tuto činnost podnikej co nejblíže zdravotnickému zařízení či se domluv s dupajícím, aby neprodleně zavolal rychlou – sama určitě bolestí několikrát omdlíš, tak by bylo velice pravděpodobné, že vykrvácíš, a tím se tvé počínání posuneš směrem, o který určitě nestojíš.“
Návod na zlomení ruky nehledají pravděpodobně jen studenti, ale také lidé, kteří si tímto způsobem chtějí přivydělat od zdravotních pojišťoven.
Ti chytřejší jen sádrují. Nejchytřejší na to mají živnost?
Na závěr stojí zato zmínit ještě jeden, méně drastický, způsob, jak se vyhnout psaní testu. „Proč si lámat ruku? Není jednodušší si ji nechat zasádrovat zdravou a bez bolesti?“ píše jeden z diskutujících na serveru libimseti.cz a odkazuje na e-mail sadrovani@gmail.com.