Menu
StudentMag
Studentský život

Jak si získat sebevědomí. 11 tipů pro všechny, co tápou

Jana Langová

Jana Langová

16. 1. 2018

Bez sebevědomí to v dnešní době nejde. Mnoho lidí si ale myslí, že budou sebevědomí až něčeho dosáhnou, až se něco naučí, až si najdou vhodného partnera… Jenže takto to nefunguje! Ukážeme vám jak si získat sebevědomí s našimi 11 tipy.

Jak si získat sebevědomí

Sebevědomí vám zázračně nepřičarují studijní úspěchy nebo peníze. Ne, musí vycházet z vás, z vašeho nitra. Potřebujete si poupravit své vnitřní hodnocení na pozitivní, brát se tak, jak jste. A to není vůbec jednoduché.

Vnitřní hodnocení je to, jak vidíme my sami sebe. Opakem je vnější hodnocení, což jsou názory druhých na nás.

Získání sebevědomí je běh na dlouhou trať se spoustou práce a přeprogramování vašeho vnímání sebe sama, ale věřte tomu, že to za to stojí. Sebevědomí je vstupenka do šťastnějšího a spokojenějšího života se zdravou mírou sebelásky.

1. Uvědomte si své dobré vlastnosti

První tip vám zabere trochu času, možná i dny, záleží na tom, v jakém stavu vaše sebevědomí je. Pokud na bodu mrazu, tak budete těžko hledat svá pozitiva. Ale to vůbec nevadí, každý má své tempo.

Jednoduše si sedněte k prázdnému papíru a zaplňte ho (a to doslova) svými dobrými vlastnostmi a úspěchy. Rádi pomáháte ostatním? Jde vám matematika nebo snad biologie? To všechno si zapište.

Poté si papír vystavte na nějakém místě, například v koupelně, kde ho budete mít stále na očích. Při čištění zubů si tak připomenete, že nejste tak špatný člověk, jak si myslíte, a naučíte se ocenit své úspěchy.

2. Přijměte své nedokonalosti

Sebevědomý člověk není dokonalý, ba naopak. Moc dobře ví, že má chyby, ale nestresuje se jimi. A toho přesně musíte dosáhnout i vy. Odpusťte si své chyby a přijměte je jako vaší součást.

A pokud vám nějaká vaše nedokonalost opravdu vadí, pracujte na ní. Máte pár kilo navíc? Začněte cvičit a hlídat si jídelníček. Nejde vám nějaký předmět? Věnujte mu hodinu denně. Ale pozor! To všechno musíte dělat v pozitivním smyslu.

Máme 5 tipů, jak si zvýšit sebevědomí. Nejste o nic horší než ostatní

Přestaňte si tloušťku vyčítat. Mějte se rádi i tak. Neříkejte si: „Až budu hubený/á, tak budu spokojený/á.“ Protože takhle to nefunguje. Až zhubnete, stejně si najdete zase jinou věc, kterou na sobě budete kritizovat. Místo toho se přijměte i se všemi chybami.

3. Nesrovnávejte se s ostatními

Každý jsme jiní. Možná nemáte postavu jako supermodelky z časopisů, ale to neznamená, že jste méněcenný člověk. Nepovedla se vám písemka, ale sousedovi ano? No a co! Vy jste zase před týdnem nakreslili krásný obraz.

Co tím chceme říct: Nemá cenu se porovnávat s ostatními, protože se nikdy nebudete podobat jako vejce vejci. Na každém je něco jedinečného, něco krásného, ale také různé chyby. Tento tip úzce souvisí s těmi předchozími.

Zaválejte na akademické půdě. Přinášíme desatero úspěšného vysokoškoláka

Najděte své dobré stránky a pracujte na nich. Stejně tak si uvědomte svoje chyby a změňte je. Ale důležité je, abyste i přesto zůstali sami sebou a nesnažili se pasovat do role, která vám nesedí. Vybalancovat tyhle tři věci dá práci, ale na konci čeká odměna, nebojte!

4. Naučte se přijímat pochvaly

Něco se vám podařilo ve škole a spolužák vás pochválil? Místo klasického začervenání a shazování vlastní práce slovy o štěstí a náhodě prostě jen poděkujte. Naučte se vážit si pochval druhých a také svých úspěchů. Nestyďte se za ně.

Vy jste tu práci odvedli, ne nikdo jiný.

5. Chvalte se

Ruku v ruce s předchozím tipem jde i tento: chvalte se. Ať už se vám povedla jenom maličkost nebo jste udělali maturitu, měli byste se pochválit aspoň jednou denně. Sice se říká, že samochvála smrdí, ale v tomto případě to neplatí!

Nejdřív se můžete chválit jen v duchu, ale později si pochvalu řekněte hezky nahlas. A před zrcadlem. Abyste viděli toho šikovného člověka – ano, jste to vy. I navzdory svým negativním myšlenkám o sobě jste to zvládli a něco dokázali.

Ale samozřejmě platí: všeho s mírou. Nemůžete pochvalami házet na všechny strany, to by neměly žádnou váhu. Važte si i svých pochval.

6. Pořiďte si deník

Abyste posílili své vnitřní hodnocení a motivaci, začněte si vést deník. Ale místo popisů celého dne a všech událostí si tam napište, co se vám za daný den povedlo a co vás potěšilo. Budete tak mít vaše úspěchy černé na bílém a při dalším splínu si je můžete snadno připomenout.

7. Naplánujte si cíle

Mějte v deníku vyhrazených pár stran i na vaše plány a dlouhodobé cíle. Zamyslete se nad tím, čeho byste chtěli dosáhnout do příštího měsíce, půl roku, roku či pěti let. To všechno si zapište.

Důležité je dát si reálné cíle. Tedy nepsat si hned „Zhubnu 20 kg.“, ale spíš „Shodím 5 kg.“ nebo „Začnu zdravě jíst a více se hýbat.“. Nenakládejte si toho na sebe moc, akorát se demotivujete tím, že to porušíte nebo nesplníte.

A nezapomeňte – za splněný krůček se pochvalte.

Ideální nejsou ani cíle jako je být slavný/á, být oblíbený/á. Potřebujete konkrétní cíle, abyste věděli, jak jich dosáhnout, ne mlhavé formulace.

8. Usmívejte se

Začněte každý den s úsměvem. Možná to zní jako klišé, ale opravdu vás to nastartuje. Vzpomeňte si na to, jak se cítíte, když se na vás někdo upřímně usměje. Den je hned lepší a koutky se vám samy roztáhnou od ucha k uchu, že?

A takhle jednoduše to funguje vždy. Usmívejte se, i když vám není vůbec do smíchu a věci se nedaří. Snáze to pak překonáte a vykouzlíte okolo sebe pohodovou atmosféru, která bude přitahovat pozitivní lidi.

A ty vám budou s lepším sebevědomím dále pomáhat.

9. Starejte se o sebe

Nedopřávejte si péči jenom v myšlenkách, ale také v realitě. Odměňujte se za úspěchy, mějte čas jenom pro sebe, kdy relaxujete. Říkejte ne. Tímhle vším o sebe pečujete.

Relaxovat můžete třeba pomocí jógy, saunováním, kreslením nebo také výlety na kole či pěšky. Záleží to jen na vás.

Dbejte také na svůj vzhled. Někdo se zkrátka cítí líp v upravených šatech a pěkném účesu, na tom není nic špatného. Důležité je to nepřehánět.

10. Kriticky se dívejte na kritiku

A tím kriticky nemyslíme to, že budete odmítat jakýkoliv negativní názor na vás. Ne, místo toho si jí zkuste rozebrat, podívat se na ní objektivně.

Řekl vám někdo, že jste přibrali? Zamyslete se. Nevzali jste si špatné oblečení? Změnila se vám váha? Neřeklo už to více lidí? Nechce mi tím ten člověk jen ublížit?

Samozřejmě, s některými poznámkami nemá cenu ztrácet čas. Takové jsou řečené jen proto, aby ubližovaly a zesměšňovaly. Naučte se je rozlišovat a nezabývat se jimi.

Je ironické, že nejvíc rýpou a zesměšňují druhé ti, kteří mají nízké sebevědomí.

11. Čeho se vyvarovat

Je důležité si uvědomit, že sebevědomí neznamená myslet si, že jsem lepší než ostatní. Naopak, uvědomuji si své chyby, ale i přesto se mám rád/a. Respektujte druhé a zbytečně je neshazujte. Více chvalte nejenom sebe, ale i druhé. Je to oboustranně výhodné a budete mít ze sebe lepší pocit.

Neměňte své vnitřní hodnocení podle toho, jestli se k vám někdo nechoval hezky. Možná měl jenom špatný den, možná je to hulvát, ale na tom nezáleží. Ten člověk neurčuje jací jste. Nenechte ostatní řídit váš život.

Práce při studiu se stává nutností. Jak obojí skloubit?

Každému se někdy něco nepovede. Proto nemá cenu, aby vám jeden neúspěch zničil sebevědomí. Když to překonáte, o to budete silnější a máte další věc, na kterou můžete být pyšní.

Jak si získat sebevědomí – rada na závěr

Na závěr pro vás máme jednu větu, kterou vždy mějte na paměti: Nevzdávejte se a věřte si!

Dokázali to jiní, dokážete to i vy. A stojí to za to.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Jak si získat sebevědomí. 11 tipů pro všechny, co tápou