Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak si říct o povýšení? Vybrali jsme 7 tipů, které vám pomohou

Redakce

Redakce

28. 6. 2018

Sedíte na svém postu už nějaký ten čas a cítíte, že byste si zasloužili odměnu v podobě povýšení, případně vyššího platu? Naše tipy vám pomohou rozlousknout, jak si říct o povýšení chytře a bez stresu.

Kdy žádat o vyšší pozici?

Jsou firmy, ve kterých po uplynutí určité doby automaticky povýšíte na další úroveň a zároveň také získáte více peněz. Bohužel zdaleka ne všude to jde tak hladce a v mnoha případech se musíte sami pořádně snažit, abyste dosáhli toho, čeho chcete. Pokud jste si sami sebou dostatečně jistí, jste přesvědčení, že odvádíte lepší práci než vaši kolegové a vyšší pozici si tudíž zasloužíte, jste na správné cestě. Schůzky s nadřízeným se v tomto případě určitě nebojte a zkuste své štěstí. A jak si říct o povýšení, abychom měli co nejvyšší šanci na úspěch?

7 tipů, jak si říct o povýšení

Nespěchejte

Žádost o povýšení byste rozhodně neměli uspěchat. Pořádně si nejdříve promyslete, zda o novou pozici skutečně stojíte a všechny požadavky s ní spojené zvládnete. Dopředu byste měli být pevně rozhodnutí o tom, kam konkrétně chcete povýšit a jaké úkoly si na sebe hodláte vzít. Teprve poté můžete začít přemýšlet o tom, jak si říct o povýšení.

10 důvodů, proč se vám nedaří povýšit v práci. Jaké máte zabijáky kariéry

Vyberte si vhodnou chvíli

Předem upozorněte svého šéfa, že si s ním chcete na téma povýšení promluvit. Poté naplánujte soukromou schůzku, na které vše do detailů proberete. Důležité je vybrat si k rozhovoru vhodnou příležitost. Vyhněte se těmto debatám ve chvíli, kdy víte, že vašeho nadřízeného za pár okamžiků čeká nepříjemná schůzka nebo je vyčerpaný z náročného pracovního dne. Stejně tak není dobré, pokud se firma právě potýká s finančními problémy. Téma povýšení je výborné nakousnout například během kvartálního nebo ročního hodnocení. Pokud je s vámi totiž nadřízený spokojený, bude se vám jej mnohem lépe přesvědčovat.

Který den a čas je pro žádost o povýšení ten nejlepší? Váš boss i vy jste pro tuto příležitost nejlépe připraveni v pondělí či úterý mezi 9. a 11. hodinou dopoledne. Máte totiž nejvíce energie a jste schopni vydat ze sebe to nejlepší.

Buďte pozitivní

Dalším dobrým tipem, jak si říct o povýšení je dobrá nálada. Na schůzku přijďte pozitivně naladění a s úsměvem na tváři. Šéfovi tím dáte jasně najevo, že schůzka proběhne v klidu a bez rozepří. Strach a úzkost nikam nevedou a při obhajobě vašich cílů vám ani trochu nepomohou. Nadřízení vždy povýší raději pozitivního člověka s příjemným vystupováním než zarytého morouse.

Připravte si argumenty

Před schůzkou se ujistěte, že máte k dispozici potřebné argumenty. Zároveň se připravte také na možné protiargumenty, které s velkou pravděpodobností přijdou z druhé strany. Dejte najevo, proč právě vy si zasloužíte postup v kariérním žebříčku, proč se na danou pozici hodíte a z jakého důvodu o ni tolik stojíte. Přidejte i informaci o tom, koho byste si představovali na své současné pozici a z jakého důvodu. Váš nadřízený tak uvidí, že jste si vše do detailu promysleli a povýšení myslíte opravdu vážně. Správnými argumenty navíc přimějete svého šéfa, aby situaci viděl stejně jako vy.

Ukažte své schopnosti a dovednosti

Během rozhovoru vyrukujte se seznamem všech svých úspěchů, kterých se vám ve firmě za poslední rok podařilo dosáhnout. Poukažte také na své schopnosti, znalosti a dovednosti, které se budou na pozici, o kterou máte zájem, hodit. Upozorněte i na své současné povinnosti a pozitivní výsledky, kterých dosahujete.

Ha! Nikde nikdo. 8 důvodů, proč je super přijít do práce jako první

Nečekejte okamžité rozhodnutí

Dosáhnout povýšení není jen tak a i v případě, že se vám podaří přesvědčit svého nadřízeného o svých kvalitách, neznamená to, že máte vyhráno. S vaším povýšením totiž musí souhlasit i celý management. Proto můžete očekávat, že nejspíš proběhne ještě několik dalších schůzek, než vedení dospěje k finálnímu rozhodnutí.

Nezoufejte

Jestliže bude vaše žádost zamítnutá, nevěšte hlavu. Fakt, že šéf už ví o vašich ambicích, mluví jednoznačně pro vás. A až se v budoucnu rozhodnete zkusit opět své štěstí, budete mít předpřipravenou cestičku, kterou jste si teď pracně vyšlapali. Pokud budete dál podávat tak skvělé výkony, jako doposud, vedoucí vás bude podruhé už jen velmi těžko odmítat.

Jak si říct o zvýšení platu?

S vyjednáváním o navýšení mzdy vyčkejte vždy až po uplynutí zkušební doby. Ta slouží k vzájemnému oťukávání se mezi vámi, vašim nadřízeným a kolegy. Šéf si vás potřebuje otestovat, zjistit, jak práci zvládáte, zda umíte pracovat samostatně, jak se vám daří v týmu atd. Pokud během prvních třech měsíců vyrukujete se zvýšením platu, dobrý dojem rozhodně neuděláte. Mnohem lepší pro vás bude počkat si na zvýšení platu po roce.

Jak si říct o zvýšení platu. Připravte si důvod, proč si zasloužíte víc peněz

A jak si říct o zvýšení platu po zkušební době? Sjednejte si s nadřízeným schůzku, rozmyslete si, o kolik přesně chcete přidat, připravte si potřebné argumenty, zhluboka se nadechněte a jděte na to. Nejlepší je si jednání domluvit osobně. Pokud to však z jakéhokoliv důvodu nejde, druhou možností je písemná žádost o zvýšení platu. V e-mailu svému šéfovi nastiňte, o čem s ním chcete mluvit. Konkrétní požadavky a argumenty si však nechte až na osobní setkání. Zabráníte tomu, že by boss váš požadavek zamítl ještě dříve, než stihnete cokoliv říct. Při schůzce mezi čtyřma očima na něj zapůsobíte mnohem lépe a navíc můžete okamžitě reagovat na jeho protiargumenty.

Chcete šéfa požádat o zvýšení platu, ale nevíte, jaká částka je ještě akceptovatelná? Nejpřijatelnější je navýšení současné mzdy o 5 – 10 %. Zkuste se tedy vměstnat do tohoto rozmezí a máte velkou šanci na úspěch.

Nebojte se žádat odměnu

Žádost o finanční či nefinanční odměnu je pro obě strany jednodušší a méně stresující než vyjednávání o platu. Odměnu je vhodné žádat například tehdy, kdy byl váš požadavek na zvýšení platu, případně povýšení, ze strany vedení zamítnut. Odmítnutí tedy s pochopením přijměte a zároveň navrhněte, že by vám místo toho mohli nabídnout bonus ve formě dovolené navíc, pravidelné práce z domova nebo jiného zaměstnaneckého benefitu.

Argumenty, jak si říct o zvýšení platu

  • Podáváte nejlepší možné výkony a děláte dokonce více, než se od vás očekává.
  • Máte na starosti vedení projektů.
  • Ve svém oboru se neustále vzděláváte a posouváte dopředu.
  • Máte prokazatelné výsledky, které firmě pomohly k úspěchu.
  • Pravidelně a s přehledem zastupujete nepřítomné kolegy.
  • Ve firmě máte větší zodpovědnost, než kterou jste měli ve zkušební době.
  • Pomohli jste vyškolit své kolegy na nižších pozicích.

Co dál mluví ve váš prospěch?

  • Do práce chodíte mezi prvními a odcházíte jako poslední.
  • Vaše práce vás baví.
  • Máte skvělé vztahy se svými kolegy.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak si říct o povýšení? Vybrali jsme 7 tipů, které vám pomohou