Mezi zeměmi, kam Češi rádi vyjíždějí za prací do zahraničí, se na předních příčkách drží i Spojené státy americké. V porovnání se zeměmi Evropské Unie ovšem může být zařizování práce v USA o něco složitější. Na co se připravit a jak v USA najít práci?
Pokud se rozhodnete vyrazit za prací do USA, kromě dlouhé cesty se připravte na to, že budete potřebovat pracovní povolení, tedy pracovní vízum. To je hlavní rozdíl oproti práci v zemích Evropské unie, kde se díky společnému trhu mohou pracovní síly téměř volně pohybovat.
Pracovní vízum do USA
Jak získat pracovní vízum do USA? Vízum do USA si zařídíte přes americkou ambasádu v Čechách. Nejprve na jejích internetových stránkách vyplníte formulář a následně budete pozvání na pohovor na velvyslanectví.
Pohovoru se nemusíte obávat, trvá pouze pár minut. Jeho cílem je ověřit, zda vaše plány nejsou v rozporu s americkými zákony. Je však důležité na něj přinést všechny vyžadované dokumenty. Budete potřebovat pas, dvě průkazové fotografie a potvrzení o vyplnění vízového formuláře. Podle typu víza jsou pak vyžadovány další dokumenty, jejichž seznam najdete na stránkách ambasády.
Hledání práce v USA
Pracovní víza do USA se většinou vydávají na určitou pozici. Potom už tedy není možné měnit zaměstnavatele nebo si najít další práci. Pokud jedete do USA za prací, pravděpodobně budete muset doložit pracovní smlouvu, případně zvací dopis od zaměstnavatele v USA.
Z toho plyne, že práci si musíte zajistit již před odjezdem z Čech, jelikož vycestovat můžete až v den platnosti víza. Není možné si například zařídit turistické vízum, odjet do USA jako turista a doufat, že v USA najdete práci. Zatímco v zemích Evropské unie toto klidně udělat můžete, v USA je to dokonce protizákonné. Pracovní vízum do USA si totiž lze vyřídit pouze ze zahraničí.
Kam za prací do zahraničí? 9 zemí, kde si slušně vyděláte
Práce v USA
Práci v USA tedy musíte zařídit před zprostředkovatele již z České republiky, typicky přes jednu z mnoha pracovních agentur, které se zaměřují na zprostředkování práce v zahraničí. Seznam agentur najdete například zde.
Agentury si za zprostředkování práci berou jednorázovou provizi, kterou však neplatíte dopředu, ale je vám stržena až z platu. Pokud po vás agentura bude chtít peníze předem, raději od ní ruce pryč. Agentura vám také pomůže s hledáním ubytování a případným prodloužením víza.
Jak získat stipendium v USA. Víme, kde máte největší šanci
Studentské brigády v USA
Studenti mohou do USA vyrazit za prací v rámci programu Work and Travel. Vízum ji pak vyřídí agentura, anebo přímo zaměstnavatel. Pobyt obvykle trvá několik měsíců, přičemž část z něho studenti pracují a další část za vydělané peníze cestují. Kromě nabytí zkušeností a zdokonalení v jazyce tak Work and Travel dává příležitost poznat spoustu míst v USA.