Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak si najít práci v Německu? Může to být snadnější, než si myslíte

Adéla Lišková

Adéla Lišková

8. 6. 2017

Německo jakožto jedna z nejvyspělejších zemí světa láká nejen turisty, ale také spousty zájemců o práci v zahraničí, a to především díky perspektivě vysokých výdělků. Pokud se i vy chystáte hledat štěstí u našich západních sousedů, poradíme vám, jak na to.

Hledání práce v Německu

Vedle Velké Británie či USA je Německo jednou z nejatraktivnějších lokalit, kam Češi za prací míří. Bohužel druhá strana už mnohdy takové nadšení nesdílí. Pokud jste rozhodli hledat práci v Německu, připravte se na to, že jakožto na člověka z postkomunistické země na vás někteří budou koukat tak trochu přes prsty.

Aby vás tedy Němci neoznačili za líného přivandrovalce, co jim jen bere práci, musíte jim ze začátku dokázat, že dokážete být stejně svědomití a pracovití jako oni. Pro pracovníky z východních zemí tak v podnicích mnohdy platí přísnější pravidla než pro domácí.

Práce v Německu přes MPSV

Než začnete práci v Německu shánět, kde se dá, podívejte se nejprve na stránky českého Ministerstva práce a sociálních věcí. Obvykle tam najdete až několik desítek nabídek práce v Německu. Výhodou je, že mnohdy tato místa vyhrazena pouze Čechům a nikdo jiný se na ně přihlásit nemůže, takže se vyhnete konkurenci domácích Němců.

Kde se učit německy zdarma a online? Vybrali jsme 2 nejlepší weby

Hledání práce v Německu přes internet

Pokud pak v Německu o práci přijdete, při hledání nové se můžete obrátit na Agentur fur Arbeit, což je obdoba českého úřadu práce. Na přidružených stránkách Agentur fur Arbeit Job Borse najdete vůbec nejširší nabídku práce v Německu (v řádech statisíců volných míst).

Hledat práci v Německu online můžete ovšem i na bezpočtu dalších severů. Mezi nejznámější patří Kariere.de, který je zároveň i informačním portálem o práci a najdete zde spoustu informací o hledání práce a budování kariéry. Dalšími oblíbenými jsou pak Stepstone.de, Monster.de, Jobpilot.de či Jobscout24.de. Výhodné je domluvit si několik pohovorů ještě před odjezdem do Německa.

Práce v Německu přes agenturu

Další možností hledání práce v Německu je prostřednictvím registrace u některé z pracovních agentur. Za registraci ani zprostředkování práce se nic neplatí, provize agentury dostávají od zaměstnavatelů. Práce přes agenturu je bezpečná v tom ohledu, že výplatu dostáváte přímo od agentury, ovšem vás výdělek je obvykle nižší než u smlouvy přímo se zaměstnavatelem, jelikož v tomto případě musí platit provizi agentuře.

Jak získat odbornou praxi v Německu? Jde to i s nízkými náklady

Práce v Německu a zdravotní pojištění

Ještě než za prací do Německa vyrazíte, je výhodné si rozmyslet, zda zde chcete strávit dobu delší či kratší než půl roku. Pokud zde budete pracovat dobu delší než 6 měsíců, máte právo odhlásit se z českého povinného zdravotního pojištění. Zaměstnavatel vás poté přihlásí k tomu německému.

Jestliže nejste státním pojištěncem a neučinili byste tak, museli byste po příjezdu do České republiky pojištění zpětně doplatit. Pokud prací v Německu strávíte méně než 6 měsíců, zdravotní pojištění musíte v České republice uhradit i za dobu pobytu v Německu.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak si najít práci v Německu? Může to být snadnější, než si myslíte