Jak si najít brigádu nejen na léto? Hledání na internetu nestačí
Adéla Lišková
23. 5. 2018
Hledání brigád je jednou z věcí, s kterou se během studentských let setká téměř každý. A s přibližujícími se letními prázdninami toto téma začíná nabírat na síle. Pokud mezi studenty toužící po přivýdělku na brigádě patříte i vy, poradíme vám jak a kde ji hledat.
Motivací k hledání brigády je spousta. Mezi hlavní důvody bezesporu patří příjemné přilepšení ke skromnému studentskému kapesnému, ale dále pak také možnost vyzkoušet si své pracovní schopnosti „nanečisto“, ještě před nástupem do opravdové práce.
Brigády na léto
Studenti středních škol pochopitelně většinou hledají brigádu jen na letní prázdniny. Mají štěstí, protože v tomto období je nabídka sezónních prací zdaleka největší, to samé se ale dá říci i o konkurenci mezi uchazeči. Snadno můžete získat tradiční brigády v obchodech, jako je například doplňování zboží či práce za pokladnou, v pohostinství, v pekárnách a cukrárnách či třeba na festivalech nebo v kempech.
Hledání brigády přes známé
Zejména pokud jde o vaší první brigádu, platí známá věc, že práce se nejlépe hledá přes známé. První krok je obvykle nejtěžší – chce to být hodně akční. Je velmi pravděpodobné, že někteří známí vašich rodičů mají nějaký obchod či firmu a na léto shánějí posilu. Poptejte se také kamarádů, jaké letní brigády mají oni a zda tam náhodou nepotřebují výpomoc.
Hledání brigády přes internet
Nejjednodušší cestou k hledání práce je samozřejmě využít internet. Existuje spousta portálů, které přidávají nové nabídky práce každý den. Nabídky brigád pak můžete filtrovat podle oboru, místa práce či ohodnocení nebo si je nechat zasílat na e-mail.
Mezi nejznámější portály pro hledání práce a brigád patří www.jobs.cz, www.prace.cz či www.fajn-brigády.cz. Myslete však na to, že konkurence na těchto portálech je vysoká – na jednu nabídku přijde zaměstnavateli klidně stovky odpovědí za jediný den, které obvykle nemá čas pročítat a mnoho uchazečů vyřadí např. jen proto, že nepošlou požadované podklady. Proto na nabídky odpovídejte nejlépe hned, jak se objeví a vyhýbejte se reakcím v duchu pošlete mi více informací o této práci. Na ty se pak doptávejte až u osobního pohovoru.
Nesplňujete všechny požadavky? 7 rad, co napsat do motivačního dopisu
Mnoho brigád nevyžaduje vysokou kvalifikaci a ani mnoho pracovních zkušeností. Rozhodující je proto spíše celkový dojem a důvěra, jakou na zaměstnavatele uděláte. Nepodceňujte tak motivační dopis a vlastní prezentaci na pohovoru.
Kontaktujte firmy napřímo
Zajímá vás nějaká konkrétní firma třeba proto, že je blízko vašeho bydliště či podniká v oboru, který vás zajímá? Nečekejte, zda uveřejní pracovní nabídky a nabídněte se sami. Kontaktujte sekretariát či personální oddělení a uvidíte. Mnoho firem obsadí pozice dříve, než stihnou vyvěsit inzeráty.
Vyrazte hledat brigádu do ulic
Pokud se vám brigádu nepodaří sehnat takto, běžte se zeptat po městě, nejlépe do obchodních center. Často zde visí inzeráty, které na internetu vůbec nenajdete a vaše šance se tak výrazně zvýší. Zde pak často platí, že si příliš nevybírají a vezmou toho, kdo se přijde zeptat první a udělá alespoň trochu seriózní dojem. Pokud už za sebou máte nějaké zkušenosti, určitě s sebou vždy noste životopis.
Dlouhodobá brigáda v oboru
Studenti vysokých škol naproti tomu obvykle hledají dlouhodobější brigádu, kde se kromě přivýdělku naučí i něco, co se jim bude hodit v pozdější pracovní kariéře – tedy nejlépe práci ve studovaném oboru. V takovém případě pak kromě brigád můžete využít široké nabídky stáží pro studenty, které obvykle pořádají velké nadnárodní firmy. Brigádou snů je pak pro vysokoškoláka pomocná vědecká síla na univerzitě, proto sledujte stránky vaší fakulty.
Jak si najít brigádu v 15
Říkáte si, jak sehnat brigádu v 15? Pracovat můžete od 15 let, po skončení povinné školní docházky, což je 31. srpna. Výjimku představuje umělecká, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost (podmínky jsou stanoveny zákonem č. 435/2004 Sb.).
Ale i když vám bylo 15, máte určitá omezení, až do věku 18 let. Pracovní doba totiž nesmí překročit 30 hodin a jedna směna za den může být dlouhá maximálně 6 hodin. Jakožto mladiství nesmíte pracovat v noci a nesmíte mít přesčasy. Výjimkou mohou být starší 16 let, jestliže je noční práce potřebná pro výchovu k povolání. I v tomto případě smí být dlouhá maximálně hodinu a měla by těsně navazovat na práci podle rozvrhu pracovní směny.
Brigády pro nezletilé jsou omezeny také faktem, že po mladistvých nemůže zaměstnavatel vyžadovat hmotnou zodpovědnost. Odpadá tak sice práce pokladní, ale v obchodě se dají vykonávat různé pomocné práce, jako je vyrovnávání zboží.
Dobrou příležitostí jsou také kancelářské výpomoci. Obecně by měla práce odpovídat fyzickému a psychickému rozvoji. Nesmí se jednat o nebezpečnou práci, která by ohrozila zdraví brigádníka.
Jak najít brigádu na léto
Brigády na léto jsou možné právě v nejrůznějších obchodech jako náhrada za pracovníky, kteří čerpají dovolenou. Podobně volné pozice bývají také u roznosu letáků a novin. Tady je ale důležité si vše dobře spočítat (kolik zhruba vyjde hodinová mzda). Požadavek na roznos by měl být reálný, abyste ho zvládli a aby se brigáda vyplatila.
Další možností je práce servírky a číšníka, případně pomocná síla v kuchyni – jako umývač nádobí.
Možná toužíte vyzkoušet si kancelářskou práci. Může se jednat o třídění dokumentů, práci s dokumenty v počítači, asistentské práce a podobně. Určitě se budou hodit jazykové znalosti. Místo by mohlo být i na recepci. Práce bývá i v callcentrech, pokud jste dostatečně komunikativní, máte trpělivost a umíte dobře jednat s lidmi, pak stojí za vyzkoušení.
Jak získat brigádu
S hledáním brigády je potřeba začít co nejdříve. Když chcete pracovat v červnu, je květen ten nejzazší termín. Můžete ale najít brigády na srpen a září. Nejprve se vyplatí porozhodit sítě mezi známými, u rodičů v práci, nezapomeňte na vyvěšení inzerátů – hledám brigádu. Kromě inzerátů na internetu se můžete porozhlédnout třeba i v tisku a supermarketech.