Jak se zbavit akné – co pomáhá při jeho různých formách a příčinách
Rhiana Horovská
22. 7. 2022
Akné dokáže velmi srazit sebevědomí, a to hlavně u osob trpících jeho nejtěžšími formami. Léčba akné je často nelineární, dlouhodobá a ošemetná. Tato kožní choroba má totiž celou řadu možných spouštěčů a možných návodů na léčbu či alespoň úlevu. Díky tomu je možné, že jste možná ještě nezkusili všechno. Naděje umírá poslední!
Jak funguje akné?
Akné na čele, tvářích nebo bradě se typicky objevuje v pubertě, ale může zůstat i v dospělosti nebo se teprve v dospělosti objevit. Bývá zapříčiněno různými příčinami či jejich kombinacemi. V některých případech stačí začít častěji čistit pleť, jindy je problém uvnitř a neobejde se bez lékařské pomoci.
Kromě obličeje mívají lidé akné na zádech, na hrudi či na zadku, protože na těchto místech kůže obecně produkuje více mazu. Celý princip vzniku akné je totiž zanesení kožního póru mazem, odumřelými částečkami kůže na povrchu, případně i nečistotami zvenčí. V tomto prostředí se daří mikroorganismům, proti kterým bojují naše bílé krvinky, a tím vzniká hnis. Akné často trápí osoby s mastným typem pleti.
Typy akné: Mačkat, nebo ne?
Acne comedonica neboli černé tečky
Maz je důležitý pro pružnost pleti, ale jeho tvorba je u některých lidí zkrátka nadměrná. To nemusí znamenat akné, spíše jen náchylnost k němu. V případě, že zánět (ještě) nenastal, mluvíme o komedomech, což jsou póry ucpané mazem. Podle jejich vzhledu se jim lidově přezdívá „černé tečky”.
Tyto pupínky lze většinou velmi snadno vymáčknout, aniž byste tím příliš narušili celistvost pokožky – ale nenechte se zmýlit! Článek Cleveland Clinic o černých tečkách varuje, že pučení komedomů může způsobit jak zanesení zánětu do póru, tak i zatlačení části mazové zátky hlouběji nebo právě poškození kůže a zjizvení. Máte-li zájem se tohoto mazu v pórech zbavit, můžete navštívit kosmetický salon, kde na to mají profesionální, šetrnější metody.
Acne papulopustulosa neboli zanícené pupínky
Ať máte komedonické akné na bradě nebo třeba na uchu, mějte na paměti, že se z něj může stát horší, tedy zanícená forma akné. Zánětu můžeme předcházet dodržováním vhodné hygieny, ale ne vždy to stačí. Akné se nepřenáší z osoby na osobu, ale v případě vytlačování těchto zanícených pupínků hrozí roznesení infekce do okolní pokožky. Pučení navíc často způsobuje zjizvení a vzniklé jizvy mohou mít tendenci k hyperpigmentaci (tmavnutí oproti zbytku okolní pleti).
Když pupínek vypadá plný, jako by užuž mohl prasknout sám, můžete mu trochu pomoct, abyste nechodili s hrudkou hnisu na obličeji. V tom případě však je nutné pečlivě vydezinfikovat jeho okolí i své ruce a napáchat co nejmenší škodu na pleti. Mělo by stačit propíchnutí sterilizovanou jehlou. Podrobný návod na co nejšetrnější vymáčknutí akné najdete například na Medical News Today.
Acne conglobata neboli cystické akné „pod kůží”
Nejzávažnější forma akné. Na tvářích i jiných místech může mít velká ložiska, která jsou dlouhodobě více či méně ve stavu zánětu. Takovéto vředy nemívají zahnisanou hlavičku, dokud se nepřeplní. Zato jsou velmi velké, rozsáhlé a postihují hlubší vrstvy kůže. V tomto případě je vhodné začít vnitřně užívat léky předepsané lékařem. Žádné mačkání nepřipadá v úvahu, pokud si nechcete doslova potrhat a trvale zjizvit pokožku.
Co způsobuje akné a/nebo co akné zhoršuje
- geny
- hormonální změny (akné v pubertě, před menstruací…) nebo nerovnováha
- nedostatečné čištění pleti od přebytečného mazu a/nebo odumřelých kožních buněk
- přílišné čištění pleti a následné vysušení
- stres
- některé nevhodné potraviny
- komedogenní pleťové přípravky
- některé léky a jiné drogy (vzácně, více viz zde)
Akné a hygiena: Čistěte a ošetřujte pleť vhodnými přípravky
Akné se o to spíše zanítí, když máte mastnou, nečištěnou pleť. Ale pozor! Častým mytím si od akné neulevíte. Medaprex toto dokonce ve svých top pěti mýtech o akné uvádí hned na samém začátku. Budete-li si nevhodně a příliš často mýt obličej, můžete jej nejen podráždit, ale také se může začít ještě více mastit, aby kompenzoval způsobené vysušení. Každopádně však smývejte špínu, odnaučte se sahat si neumytýma rukama na obličej a důkladně odličujte makeup. Líčení také může zhoršovat akné, ale to záleží na složení produktu a na tom, zda ho uchováváte v čistotě.
Máte-li „povrchové”, tedy necystické akné, může vám výrazně pomoci zavést si rutinu péče o pleť. Ta však nemá rozhodně spočívat v mytí obličeje mýdlem. Na čištění pleti existují speciálně vyvinuté vodičky, krémy a séra. Budete-li je používat jednou až dvakrát denně, můžete se vám na tváři snížit tvorba pupínků. Další prospěšný úkon je exfoliace, tedy vydrhnutí pokožky od odumřelých kožních buněk. Jednou za čas můžete zajít do kosmetického salonu na důkladnější proceduru. Ohledně toho, která by se pro vás hodila, poradí nejen tamější zaměstnanci ale i kožní lékař.
Akné a slunce či jiné zbytečné kúry
Speciální kosmetické přípravky se nesmí podcenit. Kdo však stojí o širší škálu možných způsobů léčby, může zkusit na akné babské rady. Upozornění: ve velké míře nefungují, jak závěry expertů shrnuje článek na Novinkách.
Další, možná o něco horší babskou radou na akné je namazat ho zubní pastou. Ta totiž obsahuje mnoho dráždivých látek, které pleti celkově přitíží. Neměli byste používat ani alkohol – ať už v dezinfekčním přípravku nebo třeba aplikací parfému na postižené místo. Zbytečně dráždivý a přitěžující je i česnek, citron či cibule. „Vypálit červa” je selský koncept, který zde zkrátka moc uplatnění nenachází.
Akné se většinou zhorší v zimě a zlepší na jaře – a za to může Slunce. Částečný účinek slunečního záření na pupínky však vyvažuje skutečnost, že dlouhé slunění i škodí (další mýtus dle Medaprexu). Nechcete-li riskovat spálení, vysušení pleti či náběh na rakovinu, použijte silný a nekomedogenní krém s SPF.
Látky, které mohou pomoci proti akné
Podle Healthline mají následující přírodní látky potenciál pro úlevu od akné. To ale neznamená, že budou fungovat u každého nebo že zaberou během pár hodin. Následující rady berte také s rezervou.
- Čajovníkový olej dokáže velmi podráždit kůži, ale v naředěné formě má protizánětlivé účinky. Podle studie Peirce et al. z roku 1999 čajovník sice neléčil pupínky tak rychle jako benzoylperoxid často obsažený v léčivech na akné, zato však způsoboval méně podráždění.
- Pro protizánětlivé oplachy může stačit i zelený čaj – tedy odvar z té samé rostliny.
- Doplňky stravy se zinkem jsou dle článku na Healthline způsob, jak dlouhodobě podpořit organismus v prevenci a léčbě akné. Ve zdrojovém článku najdete odkazy na hned několik studií, které se zabývaly účinkem zinku na akné – například Dreno et al. (2001).
Akné a střeva: Může problém tkvět uvnitř?
Někteří lidé se prý domnívají, že za akné může jídelníček s přemírou tučných potravin. To však není pravda už jen proto, že kožní maz není jen přemístěný tuk získaný z potravy – metabolismus je samozřejmě mnohem složitější.
Také se mluví o vztahu akné a mléčných výrobků. Studie C. R. Juhla a jeho týmu z roku 2018 nasvědčuje tomu, že přílišná konzumace mléčných výrobků může zhoršovat akné. Samotní autoři však varují, že kvůli určitým okolnostem výsledky nelze brát jako nezvratný důkaz.
American Council on Science and Health na svém webu v podobném duchu objasňuje, že i zjištěné korelace akné a cukru ve stravě je zatím třeba brát s rezervou. Zatím neexistuje dost důkazů…
Návštěva kožního: Zaberou na akné antibiotika?
Trpíte-li rozsáhlým nebo hlubokým akné, kožní přípravky vám nejspíše pomohou jen částečně. Pro výraznější výsledky se tehdy vyplatí zajít si k dermatologovi. Lékař může nejen doporučit vhodné produkty a kosmetické procedury, ale také vám například napsat antibiotika. Vzhledem k tomu, že vám v kůži žije spousta nežádoucích bakterií, toto je logický krok pro léčbu akutního akné.
Doporučí-li lékař na akné léčbu antibiotiky, bude mít pravděpodobně na mysli látky jako erytromycin a klindamycin. Dříve k nim patřil i tetracyklin a chloramfenikol, ty už se dnes však moc nepoužívají (Nevoralová, 2013).
Co je třeba vědět o léčbě akné isotretinoinem
Isotretinoin je v dnešní době jednou z nejúspěšnějších metod léčby´cystického akné. Lék na předpis má však pár děsivých nežádoucích účinků, o kterých byste měli vědět předem. K poměrně běžným postranním účinkům patří hlavně:
- bolest kloubů
- podráždění očí
- vysychání sliznic a rtů
- krvácení z nosu
- vyrážka
- potíže s pohybem
- zhoršení psychického stavu
Isotretinoin poškozuje plod, proto se nesmí užívat v těhotenství. Pokud máte ženské orgány a jste v plodném věku, musíte brát hormonální antikoncepci, se kterou musíte začít měsíc před zahájením léčby a skončit až měsíc po jejím ukončení. Lékař vám také uloží povinnost doložit absenci případného zárodku několikerým těhotenským testem.
Způsobuje-li vám akné hormonální nerovnováha, zvažte HA
Ostatně, některé ženy si pomáhají proti akné „jen” antikoncepcí samotnou. Kdo zažívá zvýšenou míru vzniku akné při ovulaci či před menstruací, pravděpodobně si moc dobře uvědomuje vztah hormonů k akné. Právě kvůli hormonům je akné častým problémem v pubertě, a právě kvůli hormonům se vám může vrátit akné v těhotenství.
Máte-li v plánu vyzkoušet proti akné hormonální antikoncepci, informujte se rovněž o jejích nežádoucích účincích.
Sterilizace ženy jako účinný a ekologický způsob antikoncepce. Jak a kdy se provádí?
Zdroje:
NHS, Lékarna.cz, Benu, Healthline, MedicineNet, Cleveland Clinic, Medaprex, Medical News Today, Novinky.cz, ACSH, Mayo Clinic, Nonstop lékárna
Peirce A, Fargis P, Scordato E, editors. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines. New York: Stonesong Press Inc.; 1999
Dreno B, et al. Multicenter randomized comparative double-blind controlled clinical trial of the safety and efficacy of zinc gluconate versus minocycline hydrochloride in the treatment of inflammatory acne vulgaris. Dermatology. 2001;203(2):135-40. doi: 10.1159/000051728. PMID: 11586012.
Juhl, Christian R et al. “Dairy Intake and Acne Vulgaris: A Systematic Review and Meta-Analysis of 78,529 Children, Adolescents, and Young Adults.” Nutrients vol. 10,8 1049. 9 Aug. 2018, doi:10.3390/nu10081049
Nevoralová, Zuzana. Nové přístupy v léčbě akné. Pediatrie pro praxi 2013; 14(6): 352-356. ISSN 1803-5264