Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak se stát hasičem? Šanci mají fyzicky zdatní milovníci adrenalinu

Redakce

Redakce

21. 8. 2013

Posláním hasiče je chránit životy, zdraví i majetek obyvatel před požáry a poskytovat pomoc při mimořádných událostech, dopravních nehodách nebo zajišťovat technickou podporu. Láká vás taková práce?

Dobrovolným hasičem se může stát kdokoliv a není podstatné, jaké má vzdělání. Důležité je mít pozitivní přístup k práci, chtít pomáhat a být schopný pracovat v kolektivu. Být profesionálním hasičem už není tak snadné.

Střední školy zaměřené na požární ochranu

Chcete-li se opravdu stát hasičem z povolání, můžete si po ukončení základní školy vybrat z řady hasičských škol, jež vám pomůžou přiblížit se vašemu snu. To ale neznamená, že po ukončení těchto škol budete automaticky přijati mezi profesionální hasiče.

Na výběr jsou Ústřední hasičská škola SH ČMS Jánské Koupele, Odborné učiliště požární ochrany Chomutov, Integrovaná střední škola energetická Chomutov, Střední odborná škola požární ochrany a Vyšší odborná škola požární ochrany Frýdek-Místek.

Podmínky pro přijetí mezi hasiče

Požaduje se minimálně dokončené středoškolské vzdělání ukončené maturitou nejlépe s technickým zaměřením, české občanství, dosažení věku 18 let, bezúhonnost (výpis z rejstříku trestů), fyzická, duševní a zdravotní způsobilost.

Přijímací řízení

Obsahuje psychologické vyšetření (osobnostní způsobilost), vyšetření zdravotní způsobilosti a testy fyzické zdatnosti v závislosti na pohlaví, věku a na budoucí vykonávané funkci. Testy se skládají ze dvou silových testů (první kliky nebo shyby, druhý leh-sed nebo přednožování v lehu) a jedním testem vytrvalostním (běh na 2000 metrů nebo 200 metrů plavání).

Při přijímacím řízení se může a nemusí použít test všeobecných dovedností, při kterém jsou probandi hodnoceni v konkrétních úkolech, například schopnosti pracovat ve ztížených podmínkách, omezeném čase, ve výškách nebo ve stísněném prostoru.

Co práce hasiče obnáší?

Jedná se o práci fyzicky i psychicky velmi náročnou, pracuje se neustále v kolektivu lidí, nutná je teoretická příprava a nezbytné je opakování a nácvik nových dovedností. Součástí odborné přípravy je používání dýchacích přístrojů, protichemických oděvů, přístrojů pro detekci různých plynů a nebezpečných látek, řízení vozidel s právem přednostní jízdy. Dřinu, pot a špínu při tomto zaměstnání získáte zcela zdarma!

Jaký by měl hasič být?

Měl by se umět rychle a správně v daný okamžik rozhodnout, měl by mít sílu, pevné nervy a silný žaludek, měl by být vyrovnaný, obětavý a vytrvalý. Nesmí chybět samozřejmě smysl pro humor!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se stát hasičem? Šanci mají fyzicky zdatní milovníci adrenalinu